Windows Phone: Помош и поддршка

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Лошо читаш.
Сакаат да кажат дека ги ставиле функциите од бетата, во официјалната Facebook апликација. Пошто имаше 2 апликации - Facebook и Facebook beta. И да, таа првата се смета за официјална и е дело на Microsoft. Се' уште нема апликација од Facebook. Самo Messenger-от :)
Сеа видов на Виндоус Македонија :P
 
Член од
14 август 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имате проблем со вашиот Windows Phone телефон? Некакви нејаснотии околу подесувањата и функционалноста на оперативниот систем? Упатете ги вашите прашања во оваа тема и обидете се што е можно подетално да ја опишете ситуацијата или проблемот, па сите заедно ќе се обидеме да помогнеме.
Zdravo

Imam Nokia Lumia 925 i imam problem so mrezata go koristam so ONE kartica, paga mrezata mnogu cesto , se gubi , kazuva deka ne sum dostapen , na sred razgovor znae da padne mrezata ....

Koga ke stavam T-mobile kartica nema probelmi .... dali ima nekoj da mi kaze da ne treba da se podesi nesto so network ili treba da se nosi na servis pa da go resam problemot...

Blagodaram odnapred za sovetot.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Zdravo

Imam Nokia Lumia 925 i imam problem so mrezata go koristam so ONE kartica, paga mrezata mnogu cesto , se gubi , kazuva deka ne sum dostapen , na sred razgovor znae da padne mrezata ....

Koga ke stavam T-mobile kartica nema probelmi .... dali ima nekoj da mi kaze da ne treba da se podesi nesto so network ili treba da se nosi na servis pa da go resam problemot...

Blagodaram odnapred za sovetot.
Вчера или завчер истава тема на разговор ја спомнав во нокиа телефон со виндовс 8, не е до твојот телефон скоро сите го имаат тој проблем. И кај мене мн често губи 3г, често и мрежата му паѓа. Знам дека менуваат опрема ама па ова е веќе катастрофа. Да се надеваме дека ќе средат во брзо време.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Zdravo

Imam Nokia Lumia 925 i imam problem so mrezata go koristam so ONE kartica, paga mrezata mnogu cesto , se gubi , kazuva deka ne sum dostapen , na sred razgovor znae da padne mrezata ....

Koga ke stavam T-mobile kartica nema probelmi .... dali ima nekoj da mi kaze da ne treba da se podesi nesto so network ili treba da se nosi na servis pa da go resam problemot...

Blagodaram odnapred za sovetot.
Вчера или завчер истава тема на разговор ја спомнав во нокиа телефон со виндовс 8, не е до твојот телефон скоро сите го имаат тој проблем. И кај мене мн често губи 3г, често и мрежата му паѓа. Знам дека менуваат опрема ама па ова е веќе катастрофа. Да се надеваме дека ќе средат во брзо време.
Го имав истиов проблем со call dropped на почеток, бев во сервисот на Нокиа официјален (среќа блиску ми е во Аеродром кај Бисер) и ми објаснија дечките да се ставам на 2G се додека не се синхронизираат нешто Нокиа и Т-Мобиле.

Од тогаш сум на 2G и немам никакви проблеми со call dropped и воопшто недостапност неколклу месеци наназад.

Пред ден-два пак бев во сервисот да ги прашам дали е решен проблемот и ми објаснија дека уште работат на случајот од Нокиа и Т-Мобиле. Ми рекоа да не пробувам да го ставам на 3G или 4G и дека очекувале околу октомври-ноември да се реши проблемот.

Значи суштете на 2G, тоа би требало да помогне.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Дечки, имам HTC 8s windows телефонче.
1. Имам микро SD картичка во слотот, а телефонов ми користи само внатрешна меморија. Каде да расчепкам околу тоа?

2. Во phone update некое време ми стоеше нотификација дека имам апдејт но немам доволно меморија да го инсталирам, пусти мерак за 8.1 (немам симнато developer апликација). Избришав се (слики/музика/апликации) од телефонот и пуштив апдејтот да се симнува. Се симна, почна да се инсталира односно пишуваше Preparing to install стигна до 100% и ми даде нотификација „The update was downloaded, but couldn't be opened. (800710e)“ ?!?!?!

Ај некој тука да ми опрости малку работиве?
 
Последно уредено:

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Дечки, имам HTC 8s windows телефонче.
1. Имам микро SD картичка во слотот, а телефонов ми користи само внатрешна меморија. Каде да расчепкам околу тоа?

2. Во phone update некое време ми стоеше нотификација дека имам апдејт но немам доволно меморија да го инсталирам, пусти мерак за 8.1 (немам симнато developer апликација). Избришав се (слики/музика/апликации) од телефонот и пуштив апдејтот да се симнува. Се симна, почна да се инсталира односно пишуваше Preparing to install стигна до 100% и ми даде нотификација „The update was downloaded, but couldn't be opened. (800710e)“ ?!?!?!

Ај некој тука да ми опрости малку работиве?
Заради немање доволно простор ти е тоа. Ако веќе си избришала се и сешто на телефонот направи фактори ресет и после тоа апдејт на 8.1.

Откако ќе се апдејтираш на 8.1 ќе можеш да си инсталираш на картица
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Дечки, имам HTC 8s windows телефонче.
1. Имам микро SD картичка во слотот, а телефонов ми користи само внатрешна меморија. Каде да расчепкам околу тоа?

2. Во phone update некое време ми стоеше нотификација дека имам апдејт но немам доволно меморија да го инсталирам, пусти мерак за 8.1 (немам симнато developer апликација). Избришав се (слики/музика/апликации) од телефонот и пуштив апдејтот да се симнува. Се симна, почна да се инсталира односно пишуваше Preparing to install стигна до 100% и ми даде нотификација „The update was downloaded, but couldn't be opened. (800710e)“ ?!?!?!

Ај некој тука да ми опрости малку работиве?

Пред малку излезе најнов апдејт за DP WP8.1. Колку што прочитав на кратко по форумите сега без проблем ќе можеш да си го апдејтуваш 8S(го решиле проблемот со 8S). Инсталирај DP и потоа апдејтувај :)
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Пред малку излезе најнов апдејт за DP WP8.1. Колку што прочитав на кратко по форумите сега без проблем ќе можеш да си го апдејтуваш 8S(го решиле проблемот со 8S). Инсталирај DP и потоа апдејтувај :)
Инсталирав Developer Prеview синоќа и 4 апдејти подоцна вели дека е up to date а од 8.1 ништо. Каде тоа си го читнал за апдејтот? Бидејки само што проверив се уште ништо ново во phone update. We are up to date all the way според телефончево :) а и моето гуглање ми кажа „тешка работа мала да си играш во скоро време или воопшто на тој телефон со 8.1“ со други зборови.... :) Скроз Калимеро момент имав, па да си прашам:pipi:
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Инсталирав Developer Prеview синоќа и 4 апдејти подоцна вели дека е up to date а од 8.1 ништо. Каде тоа си го читнал за апдејтот? Бидејки само што проверив се уште ништо ново во phone update. We are up to date all the way според телефончево :) а и моето гуглање ми кажа „тешка работа мала да си играш во скоро време или воопшто на тој телефон со 8.1“ со други зборови.... :) Скроз Калимеро момент имав, па да си прашам:pipi:
http://forums.wpcentral.com/htc-8s/312856-8s-finally-receiving-8-1-1-a.html

http://www.nokiapoweruser.com/2014/09/24/windows-phone-build-8-10-14176-will-roll-out-to-developer-preview-devices-today/
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Другарче зеде 820 од САД отклучена од Амазон... Со картичката од ОНЕ му се гаси мрежата, не можи ни да праќа ни да прима повици и треба да го рестартира телефонот за да работи повторно... По некое време пак така прај. Има чаре?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Има. Нема се стави на 2Г, или нека смени оператор. Проблемов со картички од ОНЕ и Лумиа телефоните не е ново нешто. Постар проблем е.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Јас имав 820 на оне ја работев 4 месеци, немав таков проблем никогаш.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Здраво сакам да ве прашам зошто неможам да се уклучам на 4г на мојот моб лумиа 625 на т-мобиле сум гледам на мапата за покриеност дека во Штип има исто така и во Скопје. Во целулар и сим ми е внесено LTE и автоматски ми е ставено да одбере internet apn. Ве молам за помош сакам да ја пробам 4г мрежава. :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Здраво сакам да ве прашам зошто неможам да се уклучам на 4г на мојот моб лумиа 625 на т-мобиле сум гледам на мапата за покриеност дека во Штип има исто така и во Скопје. Во целулар и сим ми е внесено LTE и автоматски ми е ставено да одбере internet apn. Ве молам за помош сакам да ја пробам 4г мрежава. :)
хмм од кај ти е купен телефонот, може софтверски да е забранета опцијата на 4г, и дали имаш картица сим картица која овозможува 4г?

А ако имаш ќе треба да чекаш апдејт за таа опција да биде овозможена или да ти дадеме туторијал да го флешуваш телефонот :)
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
хмм од кај ти е купен телефонот, може софтверски да е забранета опцијата на 4г, и дали имаш картица сим картица која овозможува 4г?

А ако имаш ќе треба да чекаш апдејт за таа опција да биде овозможена или да ти дадеме туторијал да го флешуваш телефонот :)
Телефонот ми е земен од т-мобиле пред некое време за картицава дали подржува 4г незнам ако има начин некако да видам кажете да проверам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom