Tucker Carlson - Putin Interview - мислење?

Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
928
Ќути, ептен важно за нас. А знаеш дека технички и бугарите и грците ни даваат право да сме посебен народ, само да прифатиме дека сме народ создаден од 45.
Не побива ништо туку со своето 30 минутно излагање за историјата, туку го потврдува истото, дека Украина е вештачка творевина создадена од комунистите (од кај ми е ова познато :unsure:).
Украина Е вештачка нација создадена од комунистите. Се зависи од тоа како го дефинираш поимот вештачки. Има постари нации и нации кои се многу помлади и кои настанале заради одредени политички и геостратешки промени.

Се што вели Путин е дека ИАКО Украина е вештачка држава, Русија не и го спори правото да постои, но не како членка на НАТО, не како држава во која руското население е малтретирано и не како држава во која се воспева нацизмот како идеологија.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.612
Поени од реакции
4.259
Украина Е вештачка нација создадена од комунистите. Се зависи од тоа како го дефинираш поимот вештачки. Има постари нации и нации кои се многу помлади и кои настанале заради одредени политички и геостратешки промени.
:yid::yid: ме заболе глава од читање на глупости!
Сите нации се создадени вештачки.
Прочитај што е тоа нација, што е народ, кој поим кога настанал и неговата дефиниција.
Што е етноним, политоним соционим .... ма знаеш што почни од почеток оти вака не ја бива.

Се што вели Путин е дека ИАКО Украина е вештачка држава, Русија не и го спори правото да постои, но не како членка на НАТО, не како држава во која руското население е малтретирано и не како држава во која се воспева нацизмот како идеологија.
Државите исто така се вештачки творби, не постои природна држава!
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.730
Поени од реакции
17.418
Украина Е вештачка нација создадена од комунистите. Се зависи од тоа како го дефинираш поимот вештачки. Има постари нации и нации кои се многу помлади и кои настанале заради одредени политички и геостратешки промени.

Се што вели Путин е дека ИАКО Украина е вештачка држава, Русија не и го спори правото да постои, но не како членка на НАТО, не како држава во која руското население е малтретирано и не како држава во која се воспева нацизмот како идеологија.
Jasni mi se istoriskite nastani. Muabetot mi e deka ni nas bugarite ni grcite ne ni go sporat pravoto na postoenje. Ni sporat da vospevame odredeni licnosti, isto kako so Rusite im sporat na Ukraincite. Grcite gledaa zakana vo naseto vospevanje na Ace, oni na Bandera. Na kraj nas ne resija diplomatski, ovie voeno.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.612
Поени од реакции
4.259
Ti nemas kapacitet da skontas kakva sporedba praam, ama nema ni potreba, ne se obrakjav kon tebe.
Е да де немам капацитет.
Ќе те фатат со смакнати гаќи и Џими отпозади и ти велат немој да се федерираш, а ти се браниш демек не било тоа моја работа, да ама немој тоа јавно да го правиш.
Форум е место каде напишаното е предмет за реакција од други членови и не е потребна покана, така да престани да се федерирараш.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
693
Поени од реакции
1.481
Ти не си токму, правиш-поистоветуваш споредба на Александар Македонски со Бандера!
Многу ме интересира да ја објасниш разликата помеѓу Ацко и Бандера.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.612
Поени од реакции
4.259
Многу ме интересира да ја објасниш разликата помеѓу Ацко и Бандера.
Ма нема никаква разлика меѓу “Ацко“ и Бандера (има разлика помеѓу Александар Македонски и Бандера), се заебавувам, ама можам да ти објаснам разлика помеѓу фиктивно и фактички ако сакаш, сакаш?
(се прашувам како да ти објаснам разлика помеѓу светлина и мрак-темнина, ако самиот не си во состојба да видиш што е светло а што темно како ли би можел тоа да ти го објаснам а да не те навредам!)
 
Член од
5 февруари 2024
Мислења
147
Поени од реакции
239
Jasni mi se istoriskite nastani. Muabetot mi e deka ni nas bugarite ni grcite ne ni go sporat pravoto na postoenje. Ni sporat da vospevame odredeni licnosti, isto kako so Rusite im sporat na Ukraincite. Grcite gledaa zakana vo naseto vospevanje na Ace, oni na Bandera. Na kraj nas ne resija diplomatski, ovie voeno.
Za Grkot uste si Skopje i Skopjanin bre momce nisto ne e reseno tek ke doagja toa "resavanjeto".
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.761
Поени од реакции
14.015
Jasni mi se istoriskite nastani. Muabetot mi e deka ni nas bugarite ni grcite ne ni go sporat pravoto na postoenje. Ni sporat da vospevame odredeni licnosti, isto kako so Rusite im sporat na Ukraincite. Grcite gledaa zakana vo naseto vospevanje na Ace, oni na Bandera. Na kraj nas ne resija diplomatski, ovie voeno.
Брат не си сериозен со муабетов, гледам уште и го вреѓаш @Таксист а ништо погрешно не кажа.

Како тоа не ни го спорат правото на постоење кога не признаваат македонски јазик и етникум? За Русија иако Украина е вештачка творба они им го признаваат јазикот и посебноста, завршена работа е тоа.
А споредбата со Аце и Бандера ти е смешна.

Александар Македонски е позитивна личност, голем освојувач и скоро и да нема човек на планетава што не го слушнал неговото име. Грција вика дека е тоа нивна историска личност која ни е ја крадеме. Попаметно ќе ти беше да го дадеш примерот со Киевска Русија која Украинците сакаат да ја присвојат и викаат дека они биле вистинските Руси.

Бандера е соработник на нацистите кој извршувал геноцид на евреи, пољаци, руси, украинци комунисти, итн.
Русија не сака да има ништо со него, нив им смета секој што се поврзува со идеологијата на Бандера и нацистите. Го пратиш конфликтот и знаеш се што прават Бандерашите последниве 10 години па мислам нема потреба за подетално објаснување.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.612
Поени од реакции
4.259
Ова е само за оние кои ги разбрале пораките кои Путин ги искажа во интервјуто.
И Не, не е за оние копуци кои не им е јасно зошто некој 30' говори за својата илјадугодишна историја некому што има само неколкувековна историја, не такви копитари не може да ги разберат тие работи.

за оние на кои тоа им е јасно еве еден поглед со наслов “добро знаеме дека не е заради ОТАН, не никако не заради НЕЈТООООУ“
Се подготвуват ли северџганите за Источен фронт?


И уште нешто -дали сме на почетокот од крајот или пак на крајот од почетокот?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.730
Поени од реакции
17.418
Брат не си сериозен со муабетов, гледам уште и го вреѓаш @Таксист а ништо погрешно не кажа.

Како тоа не ни го спорат правото на постоење кога не признаваат македонски јазик и етникум? За Русија иако Украина е вештачка творба они им го признаваат јазикот и посебноста, завршена работа е тоа.
I nas ni go priznavaat jazikot i posebnosta, samo posebnosta od 45, zaso spored niv i nie sme vestacka tvorba. Bukvalno istoto e i so Rusite. Konteksot na Ace i Bandera ne bese da gi sporedam nivnite lik i delo, tuku nacinot na mesanje vo vnatresnite raboti na drzavata i zabrana na odreseni likovi koj gi smetaat za geopoliticka zakana.
Ne mislev deka si Taksist lvl za da go objasnuvam ova, ama ete.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.761
Поени од реакции
14.015
I nas ni go priznavaat jazikot i posebnosta, samo posebnosta od 45, zaso spored niv i nie sme vestacka tvorba. Bukvalno istoto e i so Rusite. Konteksot na Ace i Bandera ne bese da gi sporedam nivnite lik i delo, tuku nacinot na mesanje vo vnatresnite raboti na drzavata i zabrana na odreseni likovi koj gi smetaat za geopoliticka zakana.
Ne mislev deka si Taksist lvl za da go objasnuvam ova, ama ete.
Не ни го признаваат јазикот и посебноста, за нив не постојат македонски народ и јазик. За Русија постојат Украинци како посебен народ и им го признаваат јазикот. Дури и во регионите што ги анексираа не го укинаа украинскиот јазик и споделив слика од референдумот во Херсон каде гласaчките ливчиња беа двојазични.

Пак тропаш енормни глупости со Аце и Бандера.

Следачите на Бандера и неговата идеологија малтретираат и убиваат Руси во Украина, им го забрануваат јазикот и нивната култура. Згора на тоа и сакаат да влезат во воен сојуз со геополитичкиот противник на Русија.

Ти го дадов примерот со Киевска Русија, Украинците викаат ние бевме оригиналните Руси вие сте монголци. Тоа е слично на нашиот спор со Грција, ние викаме дека сме антички а они ни забрануваат и се мешаат во внатрешната политика.
Русија не и се меша на Украина во внатрешна политика бидејќи они присвојуваат руска историја, туку дека воспеваат нацисти, вршат злодела и сакаат да влезат во НАТО.

Стварно не е тешко да се разберат вакви прости работи ептен разочаруваш.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.408
Поени од реакции
569
Во суштина, тоа беше монолог на самозаборавен диктатор кој бара оправдување и излез од ситуацијата во која се нашол.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom