TELCO (виртуелен интернет оператор) - генерална дискусија

Член од
2 септември 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
ова е точно но во случајов овие немаат ни веб страна, никаде објаснување terms and conditions и плус цената е иста како во Телекабел. Дури истите цени и брзини се. Нема никаква разлика. Во UK и слично иако сите одат преку мрежата на 2-3 големи провајдери имаат натпревар во цени. Тука ништо
Abe ovie nisto nemaat tuku sakaat da mu se probaat kasa popara optika od TK,televizija od mtel-move tv koja mn zavisi od internetot.Samo ko ce ima problem najubo da zvonis vo telekom a ne vo TK ili telko heheheh-sekako ne krevaat na telefon koga ima prekin.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.118
Поени од реакции
490
Сервисот може да ти оди преку Африка ако сакаш. Ова нема поента никаква. Ни веб, ни продажни салони, ни пониски цени. Не е УК ова со конкуренција, па очите да си ги вадат кој е поефтин. За ова цена прво треба да понудиш, па се друго по ред.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kako ni prodazni saloni?
Imame prodazni saloni vo povekje gradovi.
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
20
Поени од реакции
0
za pp znam...probajte si ja srekata ama tesko mn konkurencija ima a vie nemate svoja mreza da garantirate za sreduvanje na problemi so ekipi kako sho imaat site dr provajdei vo pp odnosno ke zavisite od telekabel a toa odzema vreme a ako ste na 24 m kako mtel ...
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.118
Поени од реакции
490
za pp znam...probajte si ja srekata ama tesko mn konkurencija ima a vie nemate svoja mreza da garantirate za sreduvanje na problemi so ekipi kako sho imaat site dr provajdei vo pp odnosno ke zavisite od telekabel a toa odzema vreme a ako ste na 24 m kako mtel ...
Ova e sosem drugo razlicno od mtel, samo sme partneri so niv neznaci deka e ist gazdata, gazdite se sosem razlicni nemaat nikakva povrzanost
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.971
Поени од реакции
35.932
ова е точно но во случајов овие немаат ни веб страна, никаде објаснување terms and conditions и плус цената е иста како во Телекабел. Дури истите цени и брзини се. Нема никаква разлика. Во UK и слично иако сите одат преку мрежата на 2-3 големи провајдери имаат натпревар во цени. Тука ништо
Сервисот може да ти оди преку Африка ако сакаш. Ова нема поента никаква. Ни веб, ни продажни салони, ни пониски цени. Не е УК ова со конкуренција, па очите да си ги вадат кој е поефтин. За ова цена прво треба да понудиш, па се друго по ред.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да ама во Ук имате народ и во селата, тука е празно, ретко кој оператор има поголема пенетрација од 30%. Затоа ви пишав дека единствен начин да е поефтино беше еден оператор да изгради (па дури и национален), сите други да нудат сервиси.

Имаше дури и понуда за ова, приватно-јавно партнерство со играч од САД, нашите не собраа ни документација, а требаше да изработат детална анализа и план (преку 2 год ги чекаше инвеститорот).
Идејата беше да се формира тело кое ќе ја гради на национално ниво, специјален тип на дозволи кон институции и унифицирана документација за се да оди глатко, поефтини комуналии, и тие да ја менаџираат.
На овој начин ќе имаше терен и за 5Г (линкови со оптика до секоја базна), и за оптика до секој објект, и ќе се либерализираше пазарот.
За да отвориш оператор ќе ти требаа 150-300к, а не 100+ милиони, па ќе имавме избор, и наш кадар ќе можеше да се проба во овој бизнис. Да не правиме муабет за отворање на работни места додека да се изгради и општо во иднина по операторите.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
819
Поени од реакции
1.287
Да ама во Ук имате народ и во селата, тука е празно, ретко кој оператор има поголема пенетрација од 30%. Затоа ви пишав дека единствен начин да е поефтино беше еден оператор да изгради (па дури и национален), сите други да нудат сервиси.

Имаше дури и понуда за ова, приватно-јавно партнерство со играч од САД, нашите не собраа ни документација, а требаше да изработат детална анализа и план (преку 2 год ги чекаше инвеститорот).
Идејата беше да се формира тело кое ќе ја гради на национално ниво, специјален тип на дозволи кон институции и унифицирана документација за се да оди глатко, поефтини комуналии, и тие да ја менаџираат.
На овој начин ќе имаше терен и за 5Г (линкови со оптика до секоја базна), и за оптика до секој објект, и ќе се либерализираше пазарот.
За да отвориш оператор ќе ти требаа 150-300к, а не 100+ милиони, па ќе имавме избор, и наш кадар ќе можеше да се проба во овој бизнис. Да не правиме муабет за отворање на работни места додека да се изгради и општо во иднина по операторите.
Незнам каква врска има ова што си напишал со TELCO во моментов. Правиме муабет која е поентата на овој виртуелен оператор, а не што требало да се направи, и колку пари коштало пред некое минато време во Македонија. На пример TELCO рента мрежа од Телекабел, и нуди ОБВРЗУВАЧКИ интернет договор кој во Телекабел го имаш без договор. И, која е поенатата некој да оди во во TELCO а не во ТК? Втора работа е цената, а трета работа е не дај боже да имаш дефект, па да има брканица. И последно нешто е незнам дали постои некаде во светов дали виртуелен или физички оператор кој нема свој веб.

Пак да ти кажам, убаво она погоре сето што си го напишал, ама поентата на операторов и темава нема допирна точка со тоа погоре.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.971
Поени од реакции
35.932
Незнам каква врска има ова што си напишал со TELCO во моментов. Правиме муабет која е поентата на овој виртуелен оператор, а не што требало да се направи, и колку пари коштало пред некое минато време во Македонија. На пример TELCO рента мрежа од Телекабел, и нуди ОБВРЗУВАЧКИ интернет договор кој во Телекабел го имаш без договор. И, која е поенатата некој да оди во во TELCO а не во ТК? Втора работа е цената, а трета работа е не дај боже да имаш дефект, па да има брканица. И последно нешто е незнам дали постои некаде во светов дали виртуелен или физички оператор кој нема свој веб.

Пак да ти кажам, убаво она погоре сето што си го напишал, ама поентата на операторов и темава нема допирна точка со тоа погоре.
Затоа ти кажав, тие се продавачи, ако закрпат некој да потпише 2 години супер за нив. Истото можеше да функционира, ако се изведеше правилно (за жал имаа одлична прилика, ја пропуштија).
Во Македонија прво нема народ за да имаш подобар пазар, и на ова треба да се радувате. Секој оператор гради своја мрежа, а со се кучиња нема 1.5 милион народ во таа држава.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
954
Поени од реакции
605
Што има врска цените, битно се виртуелен оператор :pos: Овие кога стигнаа со 2 квадрати дуќан во Прилеп виртуелен оператор да станат, гасете ламбите, доволно е.
Telco ima cela zgrada vo Skopje
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.189
ова е листа со тв каналите кои ги нудат, сл. е од facebook од нивната фан страна.


1708803925010.jpg
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.189
Od mojata strana preprodavac sum ne e fan strana
ок, споделив само инфо за кориснициве на форумот, а од фејзбук многу многу не ја одбирам мислев дека е фан страна ама ете не била се надевам не те навредив
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.118
Поени од реакции
490
ок, споделив само инфо за кориснициве на форумот, а од фејзбук многу многу не ја одбирам мислев дека е фан страна ама ете не била се надевам не те навредив
Ne brat zosto da me navredis onaka samo te popraviv uzivaj, ako sakas za tebe i cenicka ke napraveme ama pak ke mora na 24 meseci ahahahahah inaku da se nadovrzam na temata znam deka e ne logicno da e na 24 meseci dogovor a koristi mreza od telekabel ama to e takov i e dogovorot inaku ni ne veruvam deka telekabel ke se soglasele za dogovor, a i ne sum vo telko nesto bitno samo preprodazba.
Inaku ako nekoj go interesira za move ke zemam ovaa nedela ili slednata ke vi pustam sliki od interfejs i dr sto ve interesira.
 
Член од
16 јануари 2018
Мислења
198
Поени од реакции
54
Ne brat zosto da me navredis onaka samo te popraviv uzivaj, ako sakas za tebe i cenicka ke napraveme ama pak ke mora na 24 meseci ahahahahah inaku da se nadovrzam na temata znam deka e ne logicno da e na 24 meseci dogovor a koristi mreza od telekabel ama to e takov i e dogovorot inaku ni ne veruvam deka telekabel ke se soglasele za dogovor, a i ne sum vo telko nesto bitno samo preprodazba.
Inaku ako nekoj go interesira za move ke zemam ovaa nedela ili slednata ke vi pustam sliki od interfejs i dr sto ve interesira.
Zemi brat so zdravje da te sluze ama treba da imas stabilna internet vrska za da gledas televizija taka da ne ti se isplaka podobro a1 xplore tv zemi si najdobra opcija vo momentov

I da spodeli nekolku sliki
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.118
Поени од реакции
490
Zemi brat so zdravje da te sluze ama treba da imas stabilna internet vrska za da gledas televizija taka da ne ti se isplaka podobro a1 xplore tv zemi si najdobra opcija vo momentov

I da spodeli nekolku sliki
A1 xplore tv si nema vrska jas koristam ako sakas ke ti dadam gledam fudbal 20 min izleze tekst se pojavi greshka posle ajde od novo vklucuvaj kanal ili pocne da secka ili kasnu zvukot slikata ponapred zvukot od pred 1 minuta
 

Kajgana Shop

На врв Bottom