Serie A 2021/2022

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    213

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
13.423
Поени од реакции
10.138

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
9.609
Поени од реакции
16.131
Можеше ради ова да го поништат голот или не? Прашувам, оти незнам


Јас како што забележувам од матната снимка, топката прво му удира во стомакот па му завршува во раката. Ако е така, тогаш не може ради тоа да се поништи.

За пеналот се потврди дека Орсато свирна веднаш и не можеше голот никако да се признае, а згора на се Миктаријан асистираше со рака. Така да, сосема на место одлука.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
5.011
Поени од реакции
13.525
Јас како што забележувам од матната снимка, топката прво му удира во стомакот па му завршува во раката. Ако е така, тогаш не може ради тоа да се поништи.
А играч на Јувентус смее да влезе во шеснаесетник пред Верету да го изведе пеналот? :icon_lol:

За пеналот се потврди дека Орсато свирна веднаш и не можеше голот никако да се признае, а згора на се Миктаријан асистираше со рака. Така да, сосема на место одлука.
Не е сосема на место туку избрзана одлука.
Орсато нема шанси да го видел играњето со рака. Он свирна прекршок што е сосема ок, но 2 секунди плус да сочека, немаше да го кошта ништо.
Четворка добил за судењето вчера. Дно.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
9.609
Поени од реакции
16.131
А играч на Јувентус смее да влезе во шеснаесетник пред Верету да го изведе пеналот? :icon_lol:Не е сосема на место туку избрзана одлука.
Орсато нема шанси да го видел играњето со рака. Он свирна прекршок што е сосема ок, но 2 секунди плус да сочека, немаше да го кошта ништо.
Четворка добил за судењето вчера. Дно.
Во тој случај вчера, ќе кошташе проверка на ВАР 2 минути и дополнителни нервози.
За влез во шеснаесетникот по некој сантим имаше влезено и на Рома играчи и на Јуве, што во пракса се толерира и 80% од пеналите се такви.

Знам дека ве фаќа нервоза, Интер со солиден старт, Јуве со ужасен, а разликата е 3 бодови пред меѓусебниот дуел :icon_lol:
 

433

Член од
17 август 2021
Мислења
30
Поени од реакции
66
Многу јако се трудите да ја оцрните секоја победа на Јувентус. Све со стопирани кадри со не знам ти што. Никој не кажа (освен Джонтра) дека над Барела контакот е смешен за пенал, ама два дена ке збориме за ситуацијата со Михтаријан што е чиста и добро воден натпревар од страна на судијата.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
5.011
Поени од реакции
13.525
Во тој случај вчера, ќе кошташе проверка на ВАР 2 минути и дополнителни нервози.
За влез во шеснаесетникот по некој сантим имаше влезено и на Рома играчи и на Јуве, што во пракса се толерира и 80% од пеналите се такви.

Знам дека ве фаќа нервоза, Интер со солиден старт, Јуве со ужасен, а разликата е 3 бодови пред меѓусебниот дуел :icon_lol:
Нема врска за нервоза. Не знам зашто сите си имаат таква претстава демек се нервираме. Ај Сладоледџија да збори вака ќе го разберам, толкав му е капацитетот. Или на оној што отвара секој ден нови профили.
Ова е чисто коментирање и кошкање. Ништо повеќе.
Не сум веќе 13 па да се нервирам што ќе ме дупат соучениците на мал одмор зашто Интер изгубил а Јуве тепал. :D

Назад на темата, прв во шеснаесетник влегува Киелини а токму он е тој кој реагира да спречи гол од одбиена со активно буткање на Манчини.
Да е гол, или друг играч да реагира нема да има проблем, ама вака Киелини се здобива некоректно со предност и технички заради тоа стигнува да блокира.

Орсато не треба да свири одма баш затоа што има ВАР. Они за еден ебан очигледен офсајд по 5 минути задржуваат, а не па за гол.
Требаше да остави голот, па со ВАР да го поништат и да им дадат пенал. И волкот сит, и овците на број.
Вака Орсато само се бламира себеси.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.022
Нема што со Мондонико да се расправате за судии, само гледајте ја Бед Спортс за Моџи на Нетфликс и се ќе ви биде јасно...

За Јувенташите: Третата епизода да ја гледате да видите како моќниот Морати го намести невиниот Јувентус, како Папареста плачел во соблекувална кога Морати му рекол да лаже за неприкосновениот џентлмен Моџи. Како се нарачувале жолти картони... Чиста намештаљка, сега ќе им вратат 600 миљарди евра и 5 скудета ќе земат од лажливецот Морати...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
26.543
Поени од реакции
48.169
Нема што со Мондонико да се расправате за судии, само гледајте ја Бед Спортс за Моџи на Нетфликс и се ќе ви биде јасно...

За Јувенташите: Третата епизода да ја гледате да видите како моќниот Морати го намести невиниот Јувентус, како Папареста плачел во соблекувална кога Морати му рекол да лаже за неприкосновениот џентлмен Моџи. Како се нарачувале жолти картони... Чиста намештаљка, сега ќе им вратат 600 миљарди евра и 5 скудета ќе земат од лажливецот Морати...
Провери неколку страни назад.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
9.609
Поени од реакции
16.131
Нема врска за нервоза. Не знам зашто сите си имаат таква претстава демек се нервираме. Ај Сладоледџија да збори вака ќе го разберам, толкав му е капацитетот. Или на оној што отвара секој ден нови профили.
Ова е чисто коментирање и кошкање. Ништо повеќе.
Не сум веќе 13 па да се нервирам што ќе ме дупат соучениците на мал одмор зашто Интер изгубил а Јуве тепал. :D

Назад на темата, прв во шеснаесетник влегува Киелини а токму он е тој кој реагира да спречи гол од одбиена со активно буткање на Манчини.
Да е гол, или друг играч да реагира нема да има проблем, ама вака Киелини се здобива некоректно со предност и технички заради тоа стигнува да блокира.

Орсато не треба да свири одма баш затоа што има ВАР. Они за еден ебан очигледен офсајд по 5 минути задржуваат, а не па за гол.
Требаше да остави голот, па со ВАР да го поништат и да им дадат пенал. И волкот сит, и овците на број.
Вака Орсато само се бламира себеси.
Вака сега, дека не сме деца не сме, ама дека кога фан на Интер ќе ја погледне табелата и ќе го види Јувентус на 3 бодови зад Интер, при ужасен старт на сезоната, гол разлика 12-10 и четири млитави победи по ред со по 1 гол разлика, не му е се исто :D.

Еве на пример, Џонтра одма заклучи дека Јуве со Алегри и кога освојуваше титула со 95 бодови, пак играл исто. Тоа доволно ми зборува за неговата перцепција на работите, најпрво во заблуда е до максимум, бидејќи Јуве играше многу подобро тогаш од ова сезонава, а второ страв му е, дека ако им успевало порано, ќе им успее и сега.

Назад на темата, факт е дека банални ситуации од типот „прерано влегување во шеснаесетник при изведување на пенал“ на темава се анализираат исклучиво кога е Јувентус во прашање. Пак ќе ти кажам, ако се водат судиите според правилата до крај при овие ситуации, 80% од пеналите ќе се повторуваат, бидејќи речиси секогаш двата тима прават „прекршок“ и влегуваат порано од што треба. Пракса е да се повторува само кога играчи на еден тим значително влегуваат и со тоа влијаат на исходот од пеналот.

А за одлуката на Орсато при пеналот, најпрво тој свирна инстинктивно пенал, без да почека секунда, што можеби е негова лоша проценка, но никако не е за да го фаворизира Јувентус. Дополнително, со оглед на тоа што голот секако беше нерегуларен, најважно е тоа што во таа ситуација не беше оштетен никој.
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
4.592
Поени од реакции
30.042
Еве на пример, Џонтра одма заклучи дека Јуве со Алегри и кога освојуваше титула со 95 бодови, пак играл исто. Тоа доволно ми зборува за неговата перцепција на работите, најпрво во заблуда е до максимум, бидејќи Јуве играше многу подобро тогаш од ова сезонава, а второ страв му е, дека ако им успевало порано, ќе им успее и сега.
Демек 95 бодови се показател на некоја си рапсодија од тика така фудбал. Каква врска имаат бодовите со стилот на фудбалот? Сакаш да кажеш дека Јуве на Алегри порано играл убав фудбал за око и дека биле уживање за гледање? Не знам кој е у заблуда тука.
Не дека играл на ова ниво ко овие 8 кола, играше малце подобро, точно, ама ко што спомна и Оби тогаш имаа и појаки играчи и послаба конкуренција. Тој е стилот на Алегри, цврст тактички фудбал на резултат, без глупирање, ко што и самиот нон стоп трубиш у фан клуб, боље 1-0 победа отколку 3-2. :D

Не ми е страв од Јувентус колку што ми е страв од самиот Интер.

Што ако им успевало, кога имале појак тим од овој, не дека сезонава ќе им успева на секоја утакмица да се бранат ко вчера али генерално ваквиот пристап и тактичка дисциплина ќе носи резултати и победи.

Последнава сезона а и оваа често можат да се забележат твои постови у фан клуб што почнуваат со `не ја гледав` така да не почнувај да се курчиш после 4 победи у 8мо коло и 7мо место на табела. Да не се вратиш пак на истите постови и да се криеш.

А за одлуката на Орсато при пеналот, најпрво тој свирна инстинктивно пенал, без да почека секунда, што можеби е негова лоша проценка, но никако не е за да го фаворизира Јувентус.
Апсолутна лага. Свирна пенал за стартот на Данило над Абрахам дури после разврската од Шчезни вс, Миктаријан односно стотинка пред Абрахам да даде гол. А тоа се добри 2-3 секунди ИНСТИНКТИВНО делување.
Али ко што кажа и самиот Орсато, ваљда е у право дека не се дава предност за пенал туку се свири одма. Да не свирнеше на ВАР сигурно ќе го поништеа голот пошто ете Миктаријан играше со рака.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
27.331
Поени од реакции
32.201
Вака сега, дека не сме деца не сме, ама дека кога фан на Интер ќе ја погледне табелата и ќе го види Јувентус на 3 бодови зад Интер, при ужасен старт на сезоната, гол разлика 12-10 и четири млитави победи по ред со по 1 гол разлика, не му е се исто :D.

Еве на пример, Џонтра одма заклучи дека Јуве со Алегри и кога освојуваше титула со 95 бодови, пак играл исто. Тоа доволно ми зборува за неговата перцепција на работите, најпрво во заблуда е до максимум, бидејќи Јуве играше многу подобро тогаш од ова сезонава, а второ страв му е, дека ако им успевало порано, ќе им успее и сега.

Назад на темата, факт е дека банални ситуации од типот „прерано влегување во шеснаесетник при изведување на пенал“ на темава се анализираат исклучиво кога е Јувентус во прашање. Пак ќе ти кажам, ако се водат судиите според правилата до крај при овие ситуации, 80% од пеналите ќе се повторуваат, бидејќи речиси секогаш двата тима прават „прекршок“ и влегуваат порано од што треба. Пракса е да се повторува само кога играчи на еден тим значително влегуваат и со тоа влијаат на исходот од пеналот.

А за одлуката на Орсато при пеналот, најпрво тој свирна инстинктивно пенал, без да почека секунда, што можеби е негова лоша проценка, но никако не е за да го фаворизира Јувентус. Дополнително, со оглед на тоа што голот секако беше нерегуларен, најважно е тоа што во таа ситуација не беше оштетен никој.
Valjda ne glumis namerno ludilo sea i ne si obrnal vnimanie mnogu na tekot na nastani so penalot, ama pa reziserot namerno ocigledno i na start od vtoro povtori uz usporen kadar koga istiot e svirnat.

Ne svirese Orsato instiktivno tuka, go ostavi Abraham na zemja, topkata dojde do ermenecot koj isto padna i najverojatno bese fauliran, i po ova Abraham veke vo faza na sut pred da ja udri topkata vo situacija koga golot e nebranet, Orsato bas u toj momnet svirna i pokaza na penal.

Odlukata mu e katastrofalna i taka e i oceneta od site mediumi no za negova srekja najverojatno imase igranje so raka na ermenecot, ama toa ne go opravduva ovoj poteg na sudija koj u momentov mislam deka e broj 1 kaj italijancite, sramna postapka pri var, instrukciite sto im se dadeni se jasni, cekaj da zavrsi akcijata pa sviri a ovde 10 karamboli imase i fakt e deka postoea izgledni sansi da padne gol.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
457
Поени од реакции
632
Valjda ne glumis namerno ludilo sea i ne si obrnal vnimanie mnogu na tekot na nastani so penalot, ama pa reziserot namerno ocigledno i na start od vtoro povtori uz usporen kadar koga istiot e svirnat.

Ne svirese Orsato instiktivno tuka, go ostavi Abraham na zemja, topkata dojde do ermenecot koj isto padna i najverojatno bese fauliran, i po ova Abraham veke vo faza na sut pred da ja udri topkata vo situacija koga golot e nebranet, Orsato bas u toj momnet svirna i pokaza na penal.

Odlukata mu e katastrofalna i taka e i oceneta od site mediumi no za negova srekja najverojatno imase igranje so raka na ermenecot, ama toa ne go opravduva ovoj poteg na sudija koj u momentov mislam deka e broj 1 kaj italijancite, sramna postapka pri var, instrukciite sto im se dadeni se jasni, cekaj da zavrsi akcijata pa sviri a ovde 10 karamboli imase i fakt e deka postoea izgledni sansi da padne gol.
i da go priznaese golot juventus podobri bea ke tepaa pak na kraj.
 
  • Вау
Reactions: Syn

Kajgana Shop

На врв Bottom