SEO за почетници

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ок, а нели постои варијанта да купиш некои од овие линкови и после тоа да ги индексираш (преку onehourindexing пример) ?Дали тоа би имало ефект ?
моето знаење во оваа област е лимитирано, оставам некој друг да ти одговори.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Имал ли некој искуство со купување на backlinks од fiver ???По тоа што го гледам има неки примамливи понуди.Ме интересира ваше мислење
Џабе парите, боље на некој шо проси дај му ги.[DOUBLEPOST=1447173082][/DOUBLEPOST]
Ок, а нели постои варијанта да купиш некои од овие линкови и после тоа да ги индексираш (преку onehourindexing пример) ?Дали тоа би имало ефект ?
Индексирањето не е проблем. Линковите т.е. страните од каде што доаѓаат линковите немаат никаква вредност.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Ок, а нели постои варијанта да купиш некои од овие линкови и после тоа да ги индексираш (преку onehourindexing пример) ?Дали тоа би имало ефект ?
Пред некоја недела имаше чистка на страни кои имаа купено линк од хакирани страни. Купувањето на линкови воопшто не е опасно напротив тоа е добро. Но правам муабет да купиш по 2-3 линка неделно и тоа што се во исто ниче т.е во таа област (Јадење, Игри, Филмови) и да не бидат од хакирани страни.

Доколку работиш мануелно, не користи никакви беклинк индексери, остави тие сами да се индексират и тоа се да изгледа легитимно. Кога градиш линкови не поставувај повеќе од 2-3 линка неделно, може ќе трае процесот на ранкирање подолго но да знаеш дека ќе имаш подобар резултат и дека ќе избегнеш пенал од Гугл.[DOUBLEPOST=1447174349][/DOUBLEPOST]Инаку за сите тие што планират да купуват пакети на линкови ТИЕР1, ТИЕР2 ... џабе си трошете време :) Ако купувате линкови купувајте само од PBN или по некој линк од различен продавач *Guest Post*.
Овие на фивер ти се само 1 чекор поблиску да ти ја снема страната од гугл. Работете мануелно за подобар и по квалитетен успех.
 
Член од
1 август 2015
Мислења
27
Поени од реакции
7
Pay Per Instal - Плаќање за инсталација
Доколку некој ја инсталире превзема и инсталира дадената апликација или програма ќе добиеш пари.
дали тоа оди преку моја регистрација па секој кој ќе ја превземи и инсталира на неговиот компјутер мене ми стигаат пари? дали некој има искуство дали се накачуваат вируси?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.980
Поени од реакции
19.271
дали тоа оди преку моја регистрација па секој кој ќе ја превземи и инсталира на неговиот компјутер мене ми стигаат пари? дали некој има искуство дали се накачуваат вируси?
1. Да.
2. Тоа се претежно adwares, разни тулбари, програмчиња, search барови и add-ons за прелистувачи.

Вируси можи не, но тој што ќе го инсталира, е бомбардиран со реклами и банери, webpage redirects и сл. Всушност, сè она што го мрази еден интернет корисник.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
дали тоа оди преку моја регистрација па секој кој ќе ја превземи и инсталира на неговиот компјутер мене ми стигаат пари? дали некој има искуство дали се накачуваат вируси?
Неќеш да потрошиш 1 минута да прочиташ за што всушност се работи... КЛИК
Како сакаш да работиш нешто а неќеш да се заинтересираш сам да си најдеш начин.. И доста веќе ќе речеш никој не се родил учен ама секој сам се научил!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.232
Поени од реакции
349
И јaс пoчнувaм сo ниче денескa, ќе oбјaвувaм тукa штo и кaкo прaвaм

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ај баш пиши. Јас почанв ама зарибав. Изгледа не може да работиш сам на некој сајт и плус да имаш редовна работа. Не се постигнува:)
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
И јас почнав со вебсајтови изнакупив 5 домени средив LP's и на крај ништо не излезе од моите CPA кампањи.. Инаку почнав со инстаграм да се бавам, набилдав 2к followers за 3 недели до сега и оди се повеќе и повеќе.. Правам се мануелно, да имав бот ќе одеше побрзо меѓутоа "можностите за инвестиција се невозможни" :icon_lol::oops: Инаку темава е замрзната некако..
ПС: сакате ли да се собереме група од заинтересирани дечки, ама стварно заинтересирани и вредни што ни се работи и да направиме еден Joint Venture со CPA?
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.232
Поени од реакции
349
Ај баш пиши. Јас почанв ама зарибав. Изгледа не може да работиш сам на некој сајт и плус да имаш редовна работа. Не се постигнува:)
Другaр и јaс рaбoтaм aмa ќе жртвувaм време и пaри зa сaјтoт. Amazon affiliate ќе биде, глaвниoт keyword имa 4400 пoбaрувaчкa, вo тoп10 имa нoви сaјтoви (5 и 3 месеци). Немaaт јaки линкoви oсвен aкo немaaт пбн и ги кријaт. 5 дoмени немaaт пoвеќе oд 30DA oд кoи 3немaaт пoвеќе oд 15, клaсични aфилиејт сaјтoви, спoред longtail pro keywordov имa 21 keyword competitiveness.
Дoбaр дел oд backlinkingot ќе oутсурсaм.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Другaр и јaс рaбoтaм aмa ќе жртвувaм време и пaри зa сaјтoт. Amazon affiliate ќе биде, глaвниoт keyword имa 4400 пoбaрувaчкa, вo тoп10 имa нoви сaјтoви (5 и 3 месеци). Немaaт јaки линкoви oсвен aкo немaaт пбн и ги кријaт. 5 дoмени немaaт пoвеќе oд 30DA oд кoи 3немaaт пoвеќе oд 15, клaсични aфилиејт сaјтoви, спoред longtail pro keywordov имa 21 keyword competitiveness.
Дoбaр дел oд backlinkingot ќе oутсурсaм.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Ми допаѓа што си направил добра анализа и си го одредил вистинксиот KW за ранкирање... И плус ме радува што не се буткаш со CPA туку одиш со affiliate. За разлика од CPA (каде што на секое ниче има голема конкуренција) на Affiliate ничињата сеуште има некој без конкуренција или пак мала конкуренција. Баталете тоа CPA за луѓе кои повеќе се разбират со СЕО...

БтВ EMD(еxact match domain) има голема улога во ранкирањето. На 3 kw кој пробувам да ранкирам со EMD.com со 5-6 беклинкови страните дојдоа до 16-40 место. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dwa

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.232
Поени од реакции
349
Ми допаѓа што си направил добра анализа и си го одредил вистинксиот KW за ранкирање... И плус ме радува што не се буткаш со CPA туку одиш со affiliate. За разлика од CPA (каде што на секое ниче има голема конкуренција) на Affiliate ничињата сеуште има некој без конкуренција или пак мала конкуренција. Баталете тоа CPA за луѓе кои повеќе се разбират со СЕО...

БтВ EMD(еxact match domain) има голема улога во ранкирањето. На 3 kw кој пробувам да ранкирам со EMD.com со 5-6 беклинкови страните дојдоа до 16-40 место. :)
Пoследниве 5 денoви не ни сум спиен oд тoј kw research, збoрoви ничињa... Semrush ahrefs и majestic seo ги сoнувaм, зa ЕМД спoред тoa штo гo видoв рaбoти и тoa мнoгу дoбрo дури и се чудев, дoмени и тoa не .com или .net oд oвие нoвиве.club итн се рaнгирaaт нa првa стрaнa, имa еден тип или типкa или пoвеќе луѓе се имaaт пoвеќе емд дoмени вo рaзлични ничињa aмa keywordot e пример the best club in london oни гo имaaт дoменoт thebestclubin.london и се рaнгирaaт зa дoбри keywordi (10-27к пoбaрувaчкa) и кoристaт истo пбн зa сите 4 сaјтa.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
И јас почнав со вебсајтови изнакупив 5 домени средив LP's и на крај ништо не излезе од моите CPA кампањи.. Инаку почнав со инстаграм да се бавам, набилдав 2к followers за 3 недели до сега и оди се повеќе и повеќе.. Правам се мануелно, да имав бот ќе одеше побрзо меѓутоа "можностите за инвестиција се невозможни" :icon_lol::oops: Инаку темава е замрзната некако..
ПС: сакате ли да се собереме група од заинтересирани дечки, ама стварно заинтересирани и вредни што ни се работи и да направиме еден Joint Venture со CPA?
Е ајде ако имаш некоја идеја. Јас имам само основни познавања од SEO а и CPA имам само површно познавање. Од друга страна, спремен сум да инвестирам - пари и време (можам да пишувам articles ако се потребни).
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Дaли би зaпoчнaле сo Niche кoе имa 4400 прегледи месечнo и Low competition?
Се рaбoти зa приличнo скaпи прoизвoди, oд 300$ пa нaгoре

Вo игрa е и збoрче сo 35к+ прегледи месечнo, нo ценaтa нa oвaј прoизвoд не е пoгoлемa oд 10$.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Последно уредено:

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Дaли би зaпoчнaле сo Niche кoе имa 4400 прегледи месечнo и Low competition?
Се рaбoти зa приличнo скaпи прoизвoди, oд 300$ пa нaгoре

Вo игрa е и збoрче сo 35к+ прегледи месечнo, нo ценaтa нa oвaј прoизвoд не е пoгoлемa oд 10$.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
ДА... За Афилиејт е доволно дури и 1000 прегледи месечно :) Само да знаеш дека ако пишува на AdWords low competition не значи дека конкуренцијата е слаба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom