Samsung Galaxy S9/S9+ [Помош/Информации/Прашања/Новости]

  • Креатор на темата Trajce Vasilev
  • Време на започнување

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.893
Поени од реакции
17.182
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.165
Поени од реакции
13.855
темава е за самсунг S9 и неговата ненормална цена, иначе добро што го постира линкот, ете доказ колку преценет телефон е S9, S8 можеш да го купиш за 34к, а S9 е 900 евра, а разликата меѓу нив два е минимална.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.893
Поени од реакции
17.182
темава е за самсунг S9 и неговата ненормална цена, иначе добро што го постира линкот, ете доказ колку преценет телефон е S9, S8 можеш да го купиш за 34к, а S9 е 900 евра, а разликата меѓу нив два е минимална.
Интересно ви е да си тролате или?

Ако ви е интересно кажи, да ве остаам да си тролате. Кој ве тера да го купите уредот кога ќе искочи, кога и најголемите нубови знаат дека за 2-3 месеци цената доаѓа на сосема нормално ниво?

Како Samsung уредите се преценети и скапи - кога се поефтини од сите нивните конкуренти, а воедно и подобри? ај размислете малце, па кога ќе се сетите на соодветен одговор после ќе може нормална дискусија да има.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.048
Поени од реакции
37.970
Затоа остави ги да си купат Huawei уште првиот ден кога ќе излезе во продажба. Се знае кога се купува нов модел. Ќе помине лудилото и ќе падне цената. Очекуваат S9 да биде 600 евра од старт и за 900 евра ќе го купат оние што веќе S8 го имаат ставено на оглас за 500 евра.

А иначе LG V30 не е преценет, само S9

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
1.609
Затоа остави ги да си купат Huawei уште првиот ден кога ќе излезе во продажба. Се знае кога се купува нов модел. Ќе помине лудилото и ќе падне цената. Очекуваат S9 да биде 600 евра од старт и за 900 евра ќе го купат оние што веќе S8 го имаат ставено на оглас за 500 евра.

А иначе LG V30 не е преценет, само S9

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Не само на почетокот туку и после некое време (6м. или година) останатите конкуренти на Самсунг не само Хуавеи туку и ХТЦ се поевтини од Самсунг.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.893
Поени од реакции
17.182
Затоа остави ги да си купат Huawei уште првиот ден кога ќе излезе во продажба. Се знае кога се купува нов модел. Ќе помине лудилото и ќе падне цената. Очекуваат S9 да биде 600 евра од старт и за 900 евра ќе го купат оние што веќе S8 го имаат ставено на оглас за 500 евра.

А иначе LG V30 не е преценет, само S9

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Јас кога би зимал телефон, или би земал најдобар за парите,( Mi A1/RN5P) или би земал Samsung/Pixel (стабилзиирани цени) други телефони не ни гледам, сум се изгорел многу пати, тешко пак да се нафатам.

А овие што се праат на удрени со цените, сами ќе си сфатат со тек на време, па еден бровсер што го има Samsung, вреди 100 евра + да дадеш за него, да не зборам за Samsung pass.
Не само на почетокот туку и после некое време (6м. или година) останатите конкуренти на Самсунг не само Хуавеи туку и ХТЦ се поевтини од Самсунг.
BS.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.048
Поени од реакции
37.970
Не само на почетокот туку и после некое време (6м. или година) останатите конкуренти на Самсунг не само Хуавеи туку и ХТЦ се поевтини од Самсунг.
Тогаш купи си HTC или Huawei

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
1.609
Се зезаш или озбилен си?

За 1000 денари разлика збориме, свесен си така?
1800 + е рамо до рамо со с8. Еве ти подобар пример : Mate 10 како е излезен не повеќе од 4 месеца цената во Мобеликс е 600еур. А и да се стрпиме да излезат ЛГ Г7, П20 и наследникот на ХТЦ У11 па да направиме споредба.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.893
Поени од реакции
17.182
1800 + е рамо до рамо со с8. Еве ти подобар пример : Mate 10 како е излезен не повеќе од 4 месеца цената во Мобеликс е 600еур. А и да се стрпиме да излезат ЛГ Г7, П20 и наследникот на ХТЦ У11 па да направиме споредба.
Не е ќе да е рамо до рамо, има просечен IPS панел, а нема ни џек.....цената до пред некој месец беше повисока од S8, S8 е цели 6 месеци на 33k, мислам смешни ви се изјавиве за цени, буквално. Иначе супер телефонче е U11.

Плус, дури и да си у право и да е поефтин, муабетот дека се скапи не држи, тие се цените на хај енд андроид телефоните, значи Samsung нема скапи телефони, Samsung има исти цени како другите хај енд брендирани телефони, HTC. LG, Huawei, а нуди повеќе од нив.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.722
Поени од реакции
3.299
Нема големи разлики со Ѕ8. Екранот ист, камерата иста. Нема многу разлика помеѓу Ѕ8 и Ѕ9. Искрено очекував повеќе од 9-ката. За мене и бојата игра голема улога. Посебно ја сакам плавата боја. Кај Ѕ8-цата не беше застапена многу во Македонија па отидов на златната варијанта.
Сега ќе се двоумам помеѓу Ѕ9 и некој Хуавеј. Очекував да има поголема разлика, а не само во процесорот и некои ситници.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Нема големи разлики со Ѕ8. Екранот ист, камерата иста. Нема многу разлика помеѓу Ѕ8 и Ѕ9. Искрено очекував повеќе од 9-ката. За мене и бојата игра голема улога. Посебно ја сакам плавата боја. Кај Ѕ8-цата не беше застапена многу во Македонија па отидов на златната варијанта.
Сега ќе се двоумам помеѓу Ѕ9 и некој Хуавеј. Очекував да има поголема разлика, а не само во процесорот и некои ситници.
Секогаш е субјективно мислењето кога се работи за новите мобилки, на некој му е важен изгледот, на некој брзината а на некој камерата.
Овој пат Самсунг главен акцент стави на камерата, како што и му гласеше паролата “Camera reimagined“ со дуал камерата кај с9 плус ја прави разликата со с8 плус.
Видов некои слики кои се сликани во скоро тотална темница и ако се точни тогаш разликата во камерата на пример со Ноут 8 е повеќе од огромна.
Мене камерата ми е најбитна кај еден мобилен и скоро секој телефон најпрвин го гледам од аспект на камерата па се друго е во втор план.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.722
Поени од реакции
3.299
Ме плаши тоа што почнуваат да личат на телефоните на Епл. 5Ѕ и 5-ка минимална разлика. 6Ѕ и 6-ка исто минимална разлика. И еве ги Самсунг. Истата политика што ја тераше Епл сите овие години до сега и они почнуваат да ја прават. Како фан на Самсунг, ова не ми се допаѓа. А и искрено криво ми е што не излезе некој ѕвер. А за Ѕ9+ далеку сум, доста е голем и не мислам да одам на поголеми телефони.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.893
Поени од реакции
17.182
Само кинез

Бајо мој......

Samsung's new "Super Speed Dual Pixel" sensor may have a funny name, but the goal of providing greatly improved low light photography is no joke. Its advanced multi-frame processing is clearly doing some amazing things with very little light, aided of course by the f/1.5 lens. Low light shots are incredibly sharp, which is noticeable immediately before you even zoom in to details. Flat surfaces exhibit very little noise, even when shooting scenes that have minimally usable light. Things don't look unnaturally smooth or fake, either, which is a tough line to walk
The most impressive part so far, from a photography nerd perspective, is the parameters the Galaxy S9+'s camera shoots with. Even in a super-dark scene, like the shots from the lounge above, we're looking at between ISO 100 and 300. Even still, they're shot at a shutter speed of 1/40 second or faster. With those kinds of dark scenes you typically expect something to give out in either blur or softness or grain, and the Galaxy S9+ just doesn't have any of those things. Low light shots are almost as sharp as the daytime ones, which is amazing. This camera doesn't care if you're shooting something with barely any light.


20180227_221305.jpg 20180228_014145.jpg 20180228_235914.jpg 20180301_000458.jpg

 
Последно уредено:
На врв Bottom