Python - Пајтон

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.924
Дечки, си зедов курс од удеми https://www.udemy.com/course/100-days-of-code/. Супер е организирано и има многу, многу добри рецензии. Сакав да прашам дали мислите дека е добро SQL и R-ко да се учат паралелно или ќе ми се испомеша се?
Знаеш некој друг програмски јазик?
Ако не знаеш, оди прво на SQL, па потоа на R (ти си знаеш зошто ти треба R, али освен за статистика мислам дека во се друго пајтон е подобар од него). Ако знаеш пајтон, тогаш сеедно, секако ќе ти се мешаваат во иднина, ама во прв момент можеби ќе ти треба само да ја претрчаш синтаксата, логиката во суштина е таа.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Знаеш некој друг програмски јазик?
Ако не знаеш, оди прво на SQL, па потоа на R (ти си знаеш зошто ти треба R, али освен за статистика мислам дека во се друго пајтон е подобар од него). Ако знаеш пајтон, тогаш сеедно, секако ќе ти се мешаваат во иднина, ама во прв момент можеби ќе ти треба само да ја претрчаш синтаксата, логиката во суштина е таа.
Имам некои основи од php и java. SQL исто некои основни операции. Во лекциите разбирам за што станува збор. И бидејќи се тоа е на минимално, основно ниво си реков дека можеби за истражувања најдобар е пајтон во комбинација со sql и r за статистика секако. Јазиците што ги спомнав ги учев на некои неколку месечни академии кои се организирани во склоп на еден технички парк, колку да се запознаам и да видам дали ќе ми биде интересно да продолжам да учам иако сакав со пајтон да почнам. Незнам дали беше добар потег.. Ќе видиме понатаму. Благодарам за советот :)
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.924
Имам некои основи од php и java. SQL исто некои основни операции. Во лекциите е разбирам за што станува збор. И бидејќи се тоа е на минимално, основно ниво си реков дека можеби за истражувања најдобар е пајтон во комбинација со sql и r за статистика секако. Јазици е што ги спомнав ги учев на некои неколку месечни академии кои се организирани во склоп на еден технички парк, колку да се запознаам и да видам дали ќе ми биде интересно да продолжам да учам иако сакав со пајтон да почнам. Незнам дали беше добар потег.. Ќе видиме понатаму. Благодарам за советот :)
Не форсирај да научиш основи од што е можно повеќе јазици, туку барем еден до понапредно ниво.

Лично не гледам поента да знаеш повеќе јазици за скриптирање по малку, подобро научи еден до совршенство. Пример, R освен ако не работиш во Data Science специфично за финансии, не гледам зошто и би го учела, пајтон е супериорен со комјунити и бројност на библиотеки во споредба со R.

На крај се сведува за што ти требаат тие програмски јазици, ако си за веб тогаш можеби треба да си останеш на java или евентуално javascript + да научиш SQL. Ако ти треба чисто за скриптирање и автоматизација на одредени процеси, оди со пајтон.
Не влегувај во лупот на туторијалите, научи основи од еден и оди на задачи, решавај што е можно повеќе практични примери оти така се научи најдобро.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Дечки како што ви кажав јас се усмерувам сега на python i django, прочитав Django for professionals и нешто од Two scoops of django, од втората бидејки се збори за cookiecutter django темплејти за брз setup ме интересира дали генерално се користи cookiecutter бидејќи одма ги генерира работите што обично секогаш се истите или како е праксата? Кој темплејт конктерно највеќе се користи? Што треба да се внимава, што да се промени итн

Ако некој има подетално инфо топ
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
309
Поени од реакции
134
Што се бара најповеќе php,python ili node.js во што е најдобро да се вложи време за учење
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Упорно пробувам да работам со скриптава(Instagram Scraper за симнување медиа на големо), но никако не ми успева.
Кога ја симнав скриптата, прв фајл, ваљда за инсталација е setup.py. Кога напишав setup.py --help во CMD ми рече да напишам 2 команди:
  1. setup.py install #will install the package
  2. setup.py build #will build the package underneath 'build/'
Потоа во инструкциите readme.md вели да ја напишам командата, "instagram-scraper <username> -u <your username> -p <your password>", но вика дека не препознава команда "instagram-scraper"(ко да не сум го симнал). Мислев дека скриптата била конкретно за Linux, но инсталацијата и сетапот поминаа без проблем, затоа ме чуди.
Ако некој знае каде грешам со ова, нека ми каже. Фала дечки.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Дечки django admin некој да има поголемо искуство имам прашање за ModelChoiceField по default ги повлекува сите рекорди од база за да спореди дали е valid choice. Ова може не е проблем кога има малку рекорди ама ако се над 6000 users веќе е проблем и мислам дека скрос ја успорува апликацијата па да ве прашам на кој начин можам да го заменам ова или дали има некој hack за тоа select поле?
 
Член од
16 јуни 2022
Мислења
11
Поени од реакции
0
Python Program to check if a number is Armstrong or not is not working, what am I doing wrong?

n = int (input ("Enter a Number:"))
x = 0
y = 0
z = 0

while (n> 0):
x = n% 10
y = x ** 3
z = z + y
n = n // 10

print (z)


#The z here is the same value which I enter, yet it does not work.
#If I enter 407 as n, z becomes (4 ^ 3) + (0 ^ 3) + (7 ^ 3) which is 407

if (z == n):

#But even when 407 == 407, it just wont print the bottom statement


print ("The number is Armstrong")
else:
print ("The number isn't Armstrong")
#it prints that it is not an Armstrong number

референца - Scaler
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
4.187
Поени од реакции
12.749
Python Program to check if a number is Armstrong or not is not working, what am I doing wrong?

n = int (input ("Enter a Number:"))
x = 0
y = 0
z = 0

while (n> 0):
x = n% 10
y = x ** 3
z = z + y
n = n // 10

print (z)


#The z here is the same value which I enter, yet it does not work.
#If I enter 407 as n, z becomes (4 ^ 3) + (0 ^ 3) + (7 ^ 3) which is 407

if (z == n):

#But even when 407 == 407, it just wont print the bottom statement


print ("The number is Armstrong")
else:
print ("The number isn't Armstrong")
#it prints that it is not an Armstrong number
n го користиш во while лупот, манипулираш со него, направи си копија од n и користи ја за споредбата...
 
Член од
10 март 2022
Мислења
197
Поени од реакции
400
The next Big Thing, ladies and gentlemen:
PyScript
Се надевам дека дека си во право. Ќе се поедностави веб девелопмент за почетници како мене. А што мислиш за Anvil?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.924
Се надевам дека дека си во право. Ќе се поедностави веб девелопмент за почетници како мене. А што мислиш за Anvil?
Немам искуство со Anvil, од фрејмворците ми се користени само: FastAPI, Django и Flask, и скоро налетав на еден проект во CherriPy.
 
Член од
10 март 2022
Мислења
197
Поени од реакции
400
Немам искуство со Anvil, од фрејмворците ми се користени само: FastAPI, Django и Flask, и скоро налетав на еден проект во CherriPy.
Скоро е ист принципот со винформс во .нет. Само што ова е веб и е во пајтон. https://youtu.be/m7kzwpJfEeY можеш да видиш на јутуб линков. А на овој линк можеш да видиш веб апп за пресметка на нето плата што ја праев во неделата за буквално 15 мин. https://presmetka-na-neto-plata.anvil.app/ . И тотално е се точно. Проверив. Прелесно е да си ја објавиш апликацијата. Само паблиш и бараш име слободно. На истиов начин имам напраено кредит калкулатор, BMI калкулатор и други слични ствари. Можеш и гугл колаб/јупитер ноутбук да врзеш машин лрнинг класифаер со пип инстал анвил али по затварање на ноутбукот апликацијата прекинуваше да ми работи(не калкулира а ја отвара). Им пишав на анвил директ и ми одгорија дека треба да употребам docker и дека апликацијата ќе работи постојано без проблем. Не се снајдов со докер али јбг. Се надевам дека анвил и пајскрипт од погоре што го кажа ќе бидат гејм чејнџери и ќе олеснат веб дев. Овој начин на кој што сега се праи веб мислам може да биде поедноставен. Иначе забораив бесплатно можеш да се регистрираш на анвил али си ограничен на вакви основни апликации како мене. За импорт на нампај или пандас веќе бара друг акаунт кој се плаќа. Мада и не беше нешо скапо. Како и да е ќе биде боље.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.924
Пајтонаши, седете си до пајтонот, за скоро ќе ги претрчаме и овие со ц++ ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom