Premier League - 2023/2024

Шампион за 23/24 ќе биде?


  • Вкупно гласачи
    230

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.030
Поени од реакции
7.541
Битно се прв тим што освоил 4 пати по ред титула, по тоа ќе биде запамтен.

Јунајтед па ќе биде запамтен по тоа што прокиснува кровот на Олд Трафорд.:pos:
Исто како што вие ќе бидете запамтени како мидтејбл клуб. :D
 
Член од
9 мај 2024
Мислења
13
Поени од реакции
95
Битно се прв тим што освоил 4 пати по ред титула, по тоа ќе биде запамтен.

Јунајтед па ќе биде запамтен по тоа што прокиснува кровот на Олд Трафорд.:pos:
Исто како сестра ти што е запаметена дека прима 4 одеднаш.
 
Член од
14 август 2022
Мислења
1.002
Поени од реакции
1.089
Исто како што вие ќе бидете запамтени како мидтејбл клуб. :D
Погледни ја табелата поубаво, ја немаш видено по крајот на сезоната изгледа, разбирливо за фан на Гејчестер.:LOL:
Исто како сестра ти што е запаметена дека прима 4 одеднаш.
А ти па стари ќе бидеш запамтен како пропаднат коцкар кој изгубил све додека игра мизерни квоти на 0-3 гола прво полувреме, свака част тоа неможе секој.:tvg:
Уште шупата у Бајро ти остана да ја прокоцкаш и можеш и ти да го скршиш лустерот.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.030
Поени од реакции
7.541
Погледни ја табелата поубаво, ја немаш видено по крајот на сезоната изгледа, разбирливо за фан на Гејчестер.:LOL:
12ти не сме завршиле за разлика од некои модри Лондонски клубови. :ojeaa:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.109
Поени од реакции
84.771
Најдобро пласирани екипи секоја сезона без да се сметаат екипите од т.н. Голема Шестка
1716403654099.png


Арно ама таа голема шестка... и не е баш така голема

Бидејќи... The 'Big Six' have only finished as the top six in the Premier League in six of the last 15 seasons
1716403728795.png

Бонус статистика колку пати фали некоја екипа:

Ливерпул: 4 пати
Челзи: 2 пати
Тотенхем: 2 пати
Сити: Ниту еднаш
Арсенал: 2 пати
Јунајтед: 2 пати
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.030
Поени од реакции
7.541
Сами си се криви што треба да им даваат бодови зато што медиумите ги нарекуваат голема 6ка?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.176
Поени од реакции
57.714
Сами си се криви што треба да им даваат бодови зато што медиумите ги нарекуваат голема 6ка?
Па нив ги немало само 2 пати во последниве 15 години.
Другите 12 пати.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Арсенал постапи мудро со тоа што на сите битни играчи им даде нови договори годинава. Ке го задржат костурот на екипата, доста млад тим се, и не знам како стојат финансиски, ама ако купат уште 2-3 саглам играчи за од клупа, би ги ставил рамо до рамо со Сити за ПЛ наредната година.

Тоа Нчкетија, Смит Роу, Зинченко, Жесус, Виеира, на пазар.

Годинава ги служеше среќа со повреди во големиот дел од сезоната. Ке видиме како ке стојат со тоа и наредната година, зашто пак ке идат далеку и во ЛШ.
Финансиски немаат никаков проблем, туце пари ќе фрли пак Кроенке, проблем имаат со тие што ги наброја со исклучокна еден, и уште неколку што ги донесе Артета, како Жезус на пример.
Иначе не би рекол дека немаше повреди, баш напротив имаше и тешки повреди како таа на Тимбер кој беше купен како најголемо засилување после Рајс, Парти како по обичај пропушти повеќе од пола сезона, Жезус веќе не го ни рачунам за сериозен играч, Смит Роу глава нема кренато ид повреди, Томијасу добар дел од сезонава беше повреден...
Фалат повеќе од 2-3 играчи, нема шпиц, Сака и Мартинели не се тоа што сите сакавме да бидат, ни еден од нив не е светска класа играч, Раја е далеку од Алисон и Едерсон, треба лев бек, треба најмалце уште еден стопер.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.789
Поени од реакции
63.391
Финансиски немаат никаков проблем, туце пари ќе фрли пак Кроенке, проблем имаат со тие што ги наброја со исклучокна еден, и уште неколку што ги донесе Артета, како Жезус на пример.
Иначе не би рекол дека немаше повреди, баш напротив имаше и тешки повреди како таа на Тимбер кој беше купен како најголемо засилување после Рајс, Парти како по обичај пропушти повеќе од пола сезона, Жезус веќе не го ни рачунам за сериозен играч, Смит Роу глава нема кренато ид повреди, Томијасу добар дел од сезонава беше повреден...
Фалат повеќе од 2-3 играчи, нема шпиц, Сака и Мартинели не се тоа што сите сакавме да бидат, ни еден од нив не е светска класа играч, Раја е далеку од Алисон и Едерсон, треба лев бек, треба најмалце уште еден стопер.
Нормално е да има некои повреди. Ама Арсенал од сите екипи во ПЛ има најмногу пати изнесено иста постава во одбрана, со исклучок на лев бек, и тоа по избор. Ако добро памтам дека прочитав, Салиба е првиот играч на Арсенал што ги има изиграно сите утакмици во историјата на клубот, а да не е голман. Веројатно и Габриел ке беше исто, да не се глупираше Артета на почетокот на сезоната играјки го Парти на десен бек а Вајт на местото на Габриел.

Рајс, Одегард, Жоржињо достапни цела сезона. Исто со Сака, Тросард и Хаверц. Ова е скоро 90% достапен прв тим.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Нормално е да има некои повреди. Ама Арсенал од сите екипи во ПЛ има најмногу пати изнесено иста постава во одбрана, со исклучок на лев бек, и тоа по избор. Ако добро памтам дека прочитав, Салиба е првиот играч на Арсенал што ги има изиграно сите утакмици во историјата на клубот, а да не е голман. Веројатно и Габриел ке беше исто, да не се глупираше Артета на почетокот на сезоната играјки го Парти на десен бек а Вајт на местото на Габриел.

Рајс, Одегард, Жоржињо достапни цела сезона. Исто со Сака, Тросард и Хаверц. Ова е скоро 90% достапен прв тим.
Да, Салиба ете бил прв играч од Арсенал што ги одиграл сите минути од сите 38 утакмици во една сезона, лани беше клучна повредата негова при крај на сезона. Костурот сезонава остана здрав, да ама Арсенал нема клупа, нема никаква замена за Сака, нема кој да го замени Салиба, нема голгетер, нема замена за Одегард...
Ќе видиме од Тимбер што ќе испадне, ќе биде како ново засилување за наредна сезона
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.851
Поени од реакции
5.990

Џабе му на Пеп и следна година да освои, кога навивачи јадните немаат. :pos:
Само навивачи на Барса му ги бројат успесите.:pos:
Џабе муабетиве се прават кога не држат повеќе вода. Така беше некаде 2015, ама од тогаш со астрономскиот раст на Сити се зголеми и бројот на фановите.
Децава што се под 18 години се повеќе фанови на Сити и ПСЖ отколку на тимови како Јунајтед, Арсенал, Милан, Челзи...

И тоа не е ништо спорно кога ќе се види дека секој клуб највеќе интернационални фанови има добиено кога бил на пикот. Пример Ливерпул во 80-те, Јунајтед под САФ, Арсенал со Венгер и "Непобедливите", Челзи со доаѓањето на Абрамович.

Еве, социјалните мрежи говорат дека се дури на 6 место по бројките. Ако продолжат овака, за 10 години ќе станат топ 3 бренд во светот.

 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.030
Поени од реакции
7.541
Џабе муабетиве се прават кога не држат повеќе вода. Така беше некаде 2015, ама од тогаш со астрономскиот раст на Сити се зголеми и бројот на фановите.
Децава што се под 18 години се повеќе фанови на Сити и ПСЖ отколку на тимови како Јунајтед, Арсенал, Милан, Челзи...

И тоа не е ништо спорно кога ќе се види дека секој клуб највеќе интернационални фанови има добиено кога бил на пикот. Пример Ливерпул во 80-те, Јунајтед под САФ, Арсенал со Венгер и "Непобедливите", Челзи со доаѓањето на Абрамович.

Еве, социјалните мрежи говорат дека се дури на 6 место по бројките. Ако продолжат овака, за 10 години ќе станат топ 3 бренд во светот.

Друже држи вода тоа дека ќе развиjат фан база, но погледни ги јадните бутаат рекорди немаат навивачи да слават исто беше и лани.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.109
Поени од реакции
84.771
Лопетеги во Вест Хем.
Има потенцијал и тимот, а и он како менаџер, баш ме интересира што ќе направат. Можеби не од почеток, ама мислам дека возможна е борба за Европа во горниот дел, само прашање е како ќе се вклопат. Ќе бидат интересни за следење, особено во трансфер периодов
Автоматски споено мислење:

Инаку за муабетов за Сити и фанови.

Ако некој е роден во 2005 и почнал да гледа фудбал на 6-7 години, тој некој цел живот ги знае Сити како солидна екипа за која што е сосема ок да се навива.
И тој некој има 19 години што значи е веќе година дена возрасен според законот.

Полека ќе умрат тие муабети за "само дечишта тек-тук ќе навиваат за нив"

АМА, мислам дека само на светско ниво има повеќе фанови Сити пошто има ептен кежуал фанови кои само сакаат да гледаат добар фудбал или најдобриот фудбалер.
Вака во Европа каде малце посериозно го сфаќаме фудбалот ќе помине некое време пред да стане екипа со сериозна бројка на фанови.


Инаку видеото од погоре не е баш легитимно, од саат време после прославата е, дури чинам и влегоа фанови на теренот кога заврши натпреварот.
Ама пак во Англија веќе од дамна се "распределени фанови" освен кежуалци и странци што се преселуваат не е дека Сити магично ќе стане екипа што ќе ги стигне Јунајтед по број на фанови во Англија.
А како бренд (од економско-маркетишки аспект, пошто знам некој погрешно ќе ме сфати), секако дека да.

Плус и погоре муабетот на некој важи, дека отсекогаш фанови ќе имаат екипите што се долго време солидни и дека нормално Ливерпул и Јунајтед ќе имаат ептен фанови, па после тоа Арсенал и Челзи...
Тотенхем/Евертон/Њукасл/Лидс да се бореа за титула редовно во последниве 15 години гарантирам дека и тие ќе имаа повеќе фанови, ама Њукасл и Лидс отпаднаа од лига, Евертон се бореше за опстанок, а Тотенхем никогаш не стана долготраен член на топ 4, па многу често дури и 6 место делуваше зезнато за стигнување па затоа и каскаат зад другиве 5 екипи кои имале постабилни периоди.

Затоа и многу е битен маркетингот за екипи ко Арсенал/Ливерпул/Челзи/Јунајтед кога поминуваа(т) низ тој срање период. Ливерпул и Арсенал ко да изгубија фанови на светско ниво кога беше срање периодот. Јунајтед некако делува ко да има похардкор фанови што секогаш се тука дури и кога екипата е срање. Ќе видиме сега со Челзи како ќе бидне
 
Последно уредено:

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.448
Поени од реакции
5.655
Лопетеги во Вест Хем.
Има потенцијал и тимот, а и он како менаџер, баш ме интересира што ќе направат. Можеби не од почеток, ама мислам дека возможна е борба за Европа во горниот дел, само прашање е како ќе се вклопат. Ќе бидат интересни за следење, особено во трансфер периодов
Автоматски споено мислење:

Инаку за муабетов за Сити и фанови.

Ако некој е роден во 2005 и почнал да гледа фудбал на 6-7 години, тој некој цел живот ги знае Сити како солидна екипа за која што е сосема ок да се навива.
И тој некој има 19 години што значи е веќе година дена возрасен според законот.

Полека ќе умрат тие муабети за "само дечишта тек-тук ќе навиваат за нив"

АМА, мислам дека само на светско ниво има повеќе фанови Сити пошто има ептен кежуал фанови кои само сакаат да гледаат добар фудбал или најдобриот фудбалер.
Вака во Европа каде малце посериозно го сфаќаме фудбалот ќе помине некое време пред да стане екипа со сериозна бројка на фанови.


Инаку видеото од погоре не е баш легитимно, од саат време после прославата е, дури чинам и влегоа фанови на теренот кога заврши натпреварот.
Ама пак во Англија веќе од дамна се "распределени фанови" освен кежуалци и странци што се преселуваат не е дека Сити магично ќе стане екипа што ќе ги стигне Јунајтед по број на фанови во Англија.
А како бренд (од економско-маркетишки аспект, пошто знам некој погрешно ќе ме сфати), секако дека да.

Плус и погоре муабетот на некој важи, дека отсекогаш фанови ќе имаат екипите што се долго време солидни и дека нормално Ливерпул и Јунајтед ќе имаат ептен фанови, па после тоа Арсенал и Челзи...
Тотенхем/Евертон/Њукасл/Лидс да се бореа за титула редовно во последниве 15 години гарантирам дека и тие ќе имаа повеќе фанови, ама Њукасл и Лидс отпаднаа од лига, Евертон се бореше за опстанок, а Тотенхем никогаш не стана долготраен член на топ 4, па многу често дури и 6 место делуваше зезнато за стигнување па затоа и каскаат зад другиве 5 екипи кои имале постабилни периоди.

Затоа и многу е битен маркетингот за екипи ко Арсенал/Ливерпул/Челзи/Јунајтед кога поминуваа(т) низ тој срање период. Ливерпул и Арсенал ко да изгубија фанови на светско ниво кога беше срање периодот. Јунајтед некако делува ко да има похардкор фанови што секогаш се тука дури и кога екипата е срање. Ќе видиме сега со Челзи како ќе бидне
Види ако деца навиваат за Сити тоа е ради лоши родители, значи не си ги воспитале децата.

Да им посветат внимание нема сигурно за сити да навиваат.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.109
Поени од реакции
84.771
Види ако деца навиваат за Сити тоа е ради лоши родители, значи не си ги воспитале децата.

Да им посветат внимание нема сигурно за сити да навиваат.
Фудбалов е уствари како хороскоп за мажи, одма можеш да приметиш што карактерна особина е човек според тоа за кого навива :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom