Okolu programerski intervjua vo Makedonija

Член од
10 март 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,

Cel na temava e da doznaam informacii okolu programerski intervjua vo Makedonija.

Targetiram medior-senior software engineer pozicii.

1. Kako se sporeduva programerski intervjua tuka nego vo SAD (vo pojaki kompanii)?
Svesen sum deka vo SAD na programerski intervjua (vo pojaki kompanii) se bara mnogu algoritmi i data strukturi (leetcode) i sistemski dizajn.
Dali I tuka se baraat takvi raboti?


2. Dali ima pregovaranje na plata tuka? Primer, ako dobijam ponudi za rabota od poveke kompanii, dali ke moze da pregovaram so niv za plata, ili e toa sho mi nudat i ni denar poveke.
2.5. I dali e navredlivo da pregovarash za plata tuka?


3. Nekoi kompanii da izbegnuvam? (poznati se po losha rabotna sredina i slicno)


Blagodaram za vremeto i pozdrav. :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.598
Поени од реакции
26.110
Zdravo,

Cel na temava e da doznaam informacii okolu programerski intervjua vo Makedonija.

Targetiram medior-senior software engineer pozicii.

1. Kako se sporeduva programerski intervjua tuka nego vo SAD (vo pojaki kompanii)?
Svesen sum deka vo SAD na programerski intervjua (vo pojaki kompanii) se bara mnogu algoritmi i data strukturi (leetcode) i sistemski dizajn.
Dali I tuka se baraat takvi raboti?


2. Dali ima pregovaranje na plata tuka? Primer, ako dobijam ponudi za rabota od poveke kompanii, dali ke moze da pregovaram so niv za plata, ili e toa sho mi nudat i ni denar poveke.
2.5. I dali e navredlivo da pregovarash za plata tuka?


3. Nekoi kompanii da izbegnuvam? (poznati se po losha rabotna sredina i slicno)


Blagodaram za vremeto i pozdrav. :)
Значи како што читам, немаш отидено на интервју, а камо ли да имаш работно искуство. И уште целиш сениор позиција :)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Значи како што читам, немаш отидено на интервју, а камо ли да имаш работно искуство. И уште целиш сениор позиција :)
Uste koa pocna da nabrojuva 1,2, 2 i pol, mi stana sumljivo :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom