Mетал

Метал

 • Обожавам

  Гласови: 614 54,4%
 • Слушам чат-пат

  Гласови: 282 25,0%
 • Не ми прави толку мерак

  Гласови: 101 9,0%
 • Неможам органски да го поднесам

  Гласови: 131 11,6%

 • Вкупно гласачи
  1.128

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
guitardemon666 напиша:
MSV(support) напиша:
Они се одличен бенд, не се комерцијала и не треси глупости очигледно везе си немаш, дека се кралеви на хеви металот малку тешко,можда некад биле, а дека нема подобри солажи од на Хамет, само слушни го Train of Thought од Дрим Театар или било кој албум од Пантера, леле брат ти везе си немал од музика бе, кој знае како свириш? :msc3: :msc3: :msc3: :msc3: :msc3: :msc3:
Не реков бе кралеви на хеви метал, реков не ни е то хеви метал, али ај. Нешо првите албуми беа треш ли срање беше то. А за соло викам , Ингви Малмштин, Џо Сатриани, Стив Веј, Џон Петручи... Ама и Хамет е добар...!

а кој спомна кралеви на хеви метал, јас реков го издигнаа металот до совршенство (метал а не хеви метал)
 
Член од
20 мај 2005
Мислења
141
Поени од реакции
11
StormAngel напиша:
Metallica se kralevi na Heavy Metal i toa ne se diskutira.
Хмм, Гижо, јас зборав за то, не за твојот пост. Знаеш не си центар на светот па само за твоите постови да се збори :D
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
guitardemon666 напиша:
StormAngel напиша:
Metallica se kralevi na Heavy Metal i toa ne se diskutira.
Хмм, Гижо, јас зборав за то, не за твојот пост. Знаеш не си центар на светот па само за твоите постови да се збори :D
epa taka treba da citirash koga ke se obrakash na nekogo, za da ne pomislam deka sum centar na svetot :D :wink:
 
Член од
20 мај 2005
Мислења
141
Поени од реакции
11
А знам јас дека One им беше прв спот, ама после комерцијала ојдоја... Демек блек албумот не беше комерцијала, или пак Load & ReLoad или па Garage Inc.. Сега можи не се, ама во секој случај ако се најди нешо на European top 20 тогаш е комерцијала. А металика имаа неколку песни (балади, ама сепак комерцијала). Ама пак викам дека се добар бенд. А вие со то Пантера... Ај Slayer е тежок метал за свирење, за пантера...
 
Член од
7 јуни 2005
Мислења
10
Поени од реакции
1
MetallicA, edni od najgolemite metal giganti (spored mene zad Iron Maiden).
Deckite pocnaa so mnu energija i mnogu kvalitet koga go pushtija "Kill em all" stanaa poznati samo od koncerti, ne pushtaa nivni pesni po radio (ili na bilo koja metal grupa vo toa vreme). James dobro se pokazuva zaedno so ostatokot od ekipata. Posle sleduva Ride The Lightning. Mojot vtor najomilen album. So pesni kako Ride The Lightning ili Creeping Death (mojata najomilena pesna od Metallica), Metallica se usovrshuvaat ushte povekje. Posle sleduva Master Of Puppets (mojot najomilen album) so pesni kako Battery, Damage INC, Metallica se izdignaa ushte povekje. And Justice for all isto taka donese golem pridones na nivnata kariera (tuka e i prviot spot "One"). E sega drugarchinja..........ako me prashate mene jas mislam deka od Black album pochna kvalitetot poleka da se namaluva (tip: glasot na James, na pr. Ride the lightning i Enter sandman), posle Load, ReLoad, i Garage, ne sakav da chujam za Metallica, a i St. Anger ne pomogna mnogu. Metallica totalno se zaebaa, iako uzivam vo straite albumi sepak krivo mi e shto moraa taka da zavrhat i mislam deka nema da gi dobieme straite Metallica nazad.
Sad But true.
 
Член од
7 јуни 2005
Мислења
10
Поени од реакции
1
Metal

Mojot najomilen zanr vo Muzikata.
Pocnav nekade pred 4 godini so Iron Maiden, i rechisi cela godina samo toa slushav. Posle toa se javi ljubopitnost da se proshiram malku. Sega dojdoa na scena MetallicA. Posle mnogubrojni preslushuvanja na Master Of Puppets i Ride The Lightning dojdoa na scena Children Of Bodom, pocnav da razlistuvam po metal pravcite i nadojdov na mnogu kvalitetni grupi kako Megadeth ili Pantera. Se do den deneska ostanuva mojot najomilen zanr u muzikata.
Omileni grupi
- Iron Maiden
- In Flames
- Iced Earth
- Childern Of Bodom
- Megadeth
- Death
- Pantera
itn...
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Linkin park ти ги нема на список зашо те мрзеше да пишуваш или не поштујеш?
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
530
Поени од реакции
14
Линкин Парк дефинитивно не се метал. Тие спаѓаат во нешто што се вика поп-панк. Ама јас мислам дека и самите не знаат што музика прават. :)
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
530
Поени од реакции
14
Old-school hip-hop, traditional classic rock, and spooling electronic vibes were the initial factors behind the building of the alternative metal quintet, Linkin Park.
Они се АЛТЕРНАТИВ МЕТАЛ, ама мешаат хип-хоп, рок и електроника... Ај нема везе, нема смисла да збориме за Линкин Парк на топик за Метал.

Јас од Метал ги слушам Bon Jovi, Aerosmith, Scorpions и Metallica. Првите три групи не спаѓаат целосно во метал, туку се повеќе хард рок, ама нивниот стил некогаш преоѓа во Heavy Metal или Hair Metal.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
St.Anger е права катастрофа за разлика од претходните (сега у моментов ја слушам Fade to Black), а знам еден интересна случка за металика, Хетфилд рекол на фановите дека никогаш нема да направат спот, но кога го направиле спотот за One, некој фан му дошол на Хетфилд и го плукнал затоа што не го одржал ветувањето.Ова Хетфолд го раскажуваше кога ја имаше емисијата на MTV кога беа прогласени за MTV Icon.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
SpAcE_c0wb0y напиша:
Линкин Парк дефинитивно не се метал. Тие спаѓаат во нешто што се вика поп-панк. Ама јас мислам дека и самите не знаат што музика прават. :)

тотално си грешка, линкин парк у никој случај не се поп-панк, поп-панк можеш да ги наречеш Good Charlote, i Busted.
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
15
SpAcE_c0wb0y напиша:
Јас од Метал ги слушам Bon Jovi, Aerosmith, Scorpions и Metallica. Првите три групи не спаѓаат целосно во метал, туку се повеќе хард рок, ама нивниот стил некогаш преоѓа во Heavy Metal или Hair Metal.
Абе знаеш ли што збориш?Од ова што си набројал освен Металика другово ти е тежок pop, не целесно туку ич не припаѓаат во метал.
Сега читај што е метал и хеви метал:
Metallica,Pantera,Machine Head,Lamb of God,Death,God Forbid,Caliban,Slipknot,Slayer,Soulfly,Sepultura,Dream Theater(so Train of Thought i Octavarium),Stampin Ground,Control Denied... :msc3: :msc3: :msc3:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom