iGENEA - тест за гените

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 март 2008
Мислења
185
Поени од реакции
3
staviv
iGenea DNA test confirms that Macedonians are the successors of the Ancient Macedonians!

ako ima nekoj podobar predlog kazuvajte i napishajte mi go ovde prevodot na angliski da go postavam posto pravam mnogu greshki koga pishuvam na angliski
 
H

HITCH

Гостин
ама сега тргни го барањето за наслов со превод не е убаво вака ајде........
 
Член од
31 март 2008
Мислења
185
Поени од реакции
3
pa ne e ubavo, daj nekoj neka mi dade prevod da postavam tamu, siguren sum deka znaat nekoi ovde angliski........
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
2
Игенеа е институт за испитување на структурата на днк и се што оди со неа вклучувајки ги и испитување на корените на одредени целни групи и народи.Еден таков случај беше и испитување на днк на денешните македонци со тие античките и даде фрапантни податоци. За таа цел и јас лично пребарав материјали и читав форуми од порано на таа тема али конкретно сега ке пастирам на некои од прашањата.Форумот е на германски јазик али за моја срека кој го разбирам успеав да ја следам дискусијата каде фактите зборуват на нашата страна
Beitrag von D.Petrov am 14.02.2008
Ist es nachweisbar das die Slawischen Mazedonier mit den alten Makedonier Verwandt sind oder gehören Sie mehr zu den Bulgaren?



Ова прашање беше поставено од Д.Петров кој прашува дали т.н. Славомакедонци (вероватно се работи за некој татар) имат врска со тие антички македонци или пак повеке со бугарите
Beitrag von iGENEA am 14.02.2008
Der genetische Vergleich zwischen Mazedonier aus Bergge*ieten und die alten Funde aus der Makedonischen Zeit belegen eine Verwandtschaft. Die Mazedonier haben sowohl eine makedonische, wie slawische, wie phönizischen Herkunft. Heute nimmt man an, dass die ursprünglichen Makedonier, nur noch in den Mazedonier aus Bergge*ieten und isolierten Gegenden weiter le*en.



Одговорот на Игенеа-Генетско споредување со македнците кои живеат во планински области имат докажани корени со тие од антика.Значи македонците имат потекло како и античко македонско така и словенско и фонетичко потекло.Али за чисто крвно потекло со тие антички македонци ги има оние кои успеале да не се замеша со приливи на другите народи дојдени на овие простори,кои се наогат изолирани на поголеми надморски височини.
Заклучок е следен,а тоа е дека и генетиката го потврдува тоа што сме Македонци и никој нема право да ни го оспорува тоа,а другите нека се позабават со своето потекло,бидејки незнајајки од каде се тие се занимават со нас


еве уште едно интересно прашање и одговор.
Beitrag von Robert am 15.02.2008
kann ein Mazediner heute beruhigt behaupten er sei ein Makedonier aufgrund der Verwandschaft des antiken Volkes der Makedonier?



Прашање од Роберт-Дали може денешен македонец кои живее на овие простори да се каже дека е наследник или потомец на тој од античкиот македонски народ
Beitrag von iGENEA am 15.02.2008
Ja, ein Mazedonier kann schon sagen, dass er ursprünglich ein Makedonier ist, aber nur wenn er aus einer Bergregion oder aus einem isolierten oder schwer zugänglichen Ge*iet stamm, oder durch einen DNA-Test als Makedonier bestimmt wurde. Erst die Analyse Ihrer DNA kann uns eine absolut sichere Antwort liefern.



Одговор на Игинеа-Да денешниот македонец може да се нарече за нивен потомок,али само тие што живеат на повисоките надморски височини или од некоја изолирана област во македонија (се мисли повторно за таа група што останала чиста и не се мешала со дојденците)со докажување на днк ,или пак ако сака лично некој поединец да си го докаже сопстевено потекло (се мисли кој има дилема да не знае што е
)може да се испите днк и да се утврди дали спага во таа група на античките македонци.
Само за напомена,истражувањето е извршено во корелација со архиолошките откритиа на човечки скелети кои датират од тоа време,а вистински к*риозитет е дека потекло на античките македонци се на просторот на денешна Р.Македонија и никаде на другите места.
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
еве уште нешто ...

Post from Kasovski to 02.07.2008
ich bin durcheinander kann es sein das die echten antiken makedonen in Nordgriechenland und in einigen teilen von süd Mazedoniens leben ?? wenn ja wieso sind sie getrennt worden ???
Aber ich glaube nur Gott kennt die Wahrheit wer wer ist !!!!

Post from iGENEA to 02.07.2008
"ich bin durcheinander kann es sein das die echten antiken makedonen in Nordgriechenland und in einigen teilen von süd Mazedoniens leben ?? wenn ja wieso sind sie getrennt worden ???
Aber ich glaube nur Gott kennt die Wahrheit wer wer ist !!!! "

Genetische Studien haben sowohl in Nordgriechenland, wie in Mazedonien (FYROM) Nachfahren von Makedonier gefunden. Aber sowohl in Griechenland, wie in Mazedonien haben wir auch andere Völker, die ihre Spuren hinterlassen haben.

Inma Pazos
iGENEA
Tel. +41 (0)43 233 81 51
info@igenea.com
www.igenea.com

Пост од Касовски на 02.07.2008
јас сум малку збунет, можно ли да вистинските антички Македонци во северна грција и во некои делови на јужна Македонија живеат?? ако ДА, зашто се разделени??? Но јас мислам дека само Господ ја знае вистината!!!!

Пост од iGENEA на 02.07.2008
Генетските студии пронајдоа МАКЕДОНЦИ, како во северна грција така и во Македонија (FYROM). Но, како во грција, така и во Македонија се пронајдени траги и на други народи...

Inma Pazos
iGENEA
Tel. +41 (0)43 233 81 51
info@igenea.com
www.igenea.com
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
човече слушнавте? грцит еимаат 11 посто словенски и 15 посто германски корени. леел ама се зимешани дури имаат и келтски корени.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Луѓе даје преведето го видеото на човекот за д аможе да го читаат и грците :pos2:

п.с. а инивните браќа французите :wink:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
човече слушнавте? грцит еимаат 11 посто словенски и 15 посто германски корени. леел ама се зимешани дури имаат и келтски корени.
Ја забораваш Африка?:smir:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ја забораваш Африка?:smir:

тоа најмногу 32% :wink: Али интересно е што имаат германска и лсовенска корени и клетски. од каде сега келтски корени. затоа со англија се сакаат.


а на национал географик гледав една емисја токму за ваква тема, го бараа каде живеел адам кој според билјата е татко на сите луѓе или од него имаат гени наследено. епа нивното истражување стигна токму до африка и секој човек без разлика на бојта на кожа националност или верска определба во себе носи гени токму од тој човек што живеел во африка и бил црнец. ајде сега ова објаснете :)
 
Член од
31 март 2008
Мислења
185
Поени од реакции
3
ајде ве молам сите уште еднаш!! дајте веќе еднаш превод на англиски јазик да поставам subtitle. ВЕ МОЛАМ! Чекам цело време! :(
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom