Hard disk problem- Reboot And Select Proper Boot Device

Член од
19 јули 2014
Мислења
98
Поени од реакции
3
Delev particii i sea nastana zbrka neso se ukoci pcto pa morase restart....mi dade potoa 365gb falea 100gb gi najdov kako unlocated i napraviv nov volume.Sega koga go ukl mi dava crn ekran so ovoj tekst
Reboot And Select Proper Boot Device ......
me nosi vo bios isto kako na videoto
https://www.youtube.com/watch?v=bgwpeOx2fvQ
Dali ima nekoj idea sto moze da bide ova i kako se poprava?
na 1st boot mi e staeno hdd,sakav da probam so format pa staiv win 8 i 1st boot dvd atapi ne saka povtorno isto :(
 
S

StormRage

Гостин
Да не тие 100 гб ги смеша со 100 мб и си ја зезнал boot партицијата?
во секој случај, реформатирај, ако пак не успее најди друг image
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Симни seatools for DOS и направи бутабилно усб со програмата. Направи долг тест и види дали ќе ти пронајде грешки. Ако програмата на почетокот ти мрзне и после 5-10 минути не започнува со тест тогаш најверојатно хард дискот ти е целосно оштетен. Доколку постои можност за поправка на лошите сектори програмата ќе те извести и ќе проба да ги среди.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
408
Поени од реакции
1.145
Дај помогнете и кај мене се појави исто. Како што седев на фб, ми замрзна екранот, го рестартирав и се појави ова. Ова се случи вчера, денес се уклучи нормално и по некое врњме пак исто . Ај помош ако може да го средиме проблемот, благодарам однапред! :(
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
98
Поени од реакции
3
Дај помогнете и кај мене се појави исто. Како што седев на фб, ми замрзна екранот, го рестартирав и се појави ова. Ова се случи вчера, денес се уклучи нормално и по некое врњме пак исто . Ај помош ако може да го средиме проблемот, благодарам однапред! :(
Jas go popraviv probelmot,staviv win 8.1 ili po tvoj izbor na usb i koga se pojavi ova za boot izbrav mislam Uefi neso takvo i se ukl win instalacijata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom