Gipsy Punk

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Weird combination of punk, Balkan’s ethno music, gypsy folk and dirty rock’n’roll named KULTUR SHOCK are solid institution of Seattle’s underground scene for years now. The band’s members hail from Bosnia, Bulgaria, Japan, and the United States, but the complexity only begins there. Their hometown of Seattle seems to be one of the only things each of them holds in common with one another, yet somehow they continue to inspire as a unit. Defined, by American music journalists, as balkan punk rock gypsy metal wedding-meets-riot music, after many tours and sharing the stage with Gogol Bordello, Iggy Pop, Yerba Buena, The Wailers, Joan Baez, Gutbucket, Sky Cries Mary and many others, they are coming for yet another European tour.
РЕСПЕКАТ!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.805
Поени од реакции
5.649
Гогол Бордело се исто така добар бенд. Овие два бенда формираа речиси посебен правец во музиката кој во последно време е следен од многу други бендови.

Концертите им се општонародно весеље :)

За последниот концерт на Култур Шок во Скопје закаснив на работа 3 саати, со надеж дека нема никој да дознае, гадно се заебав, ама барем прекрасно си поминав.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.551
Поени од реакции
1.496
Не ја разбирам потребата за вакво нешто :pos:
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Koa отвараш тема за Gipsy Punk, нај логично би било да збориш за Gogol Bordello...:smir:

Kultur Shock го имаат тој џипси момент, но се среќава тук-таму низ нивните песни, и е далеку е доминантен.

Додека пак Gogol се као, одговорни за тоа што воопшто постои определба џипси панк, не се баш татковци и мајки на правецот, но прилично се тие кои што 98% му ја дадоа суштината на истиот.
А и, Eugene Hutz е единствената, ѕвезда, икона, фронтмен, бараба - што држи вода, во светов. Онака, Никола Груевски е немоќен против неговата харизма! :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom