EKV (Екатарина Велика)

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.224
Поени од реакции
1.966
Многу се волшебни, некако длабоки и мистични. Ми се свиѓаат ептен, топ пет омилени песни:
1.Pored Mene
2.Par Godina za Nas
3.Ti si sav moj bol
4.Srce
5.Krug
Преслушај им ја целата дискографија, сите ќе ти бидат омилени :D
 

Cymbaline

Wallflower
Член од
14 август 2014
Мислења
323
Поени од реакции
1.281
Ај сменете го она Екатерина Велика, коса им се кревало кога некој ќе ги нарече така..
Не тупам, чисто ради почит спрема нив..
 

M!K!

supersonic
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.224
Поени од реакции
1.966
На овој ден 99-та, не напуштил еден од најголемите пријатели на Милан, Митар Суботич-Суба. Ретко кој слушнал за него, можеби сте го слушнале нивниот заеднички проект Angel's Breath снимен во Бразил.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
20 год како го нема Милан, но тој е вечен! Останаа сите негови песни, пораки и дела како пример за сите нас. Длабок наклон и Вечна му слава!
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Плакат на зграда во Подгорица во близина на правниот факултет.Во екс Југославија имаше многу навистна многу добри бендови но ЕКВ е нешто посебно, бенд кој ќе остане вечно запаметен а нивната музика и после милион години сеуште ќе држи вода.

Како дополнување следното интервју на Милан Младеновиќ

Трите желби на Милан Младеновиќ
20 години од смртта на фронтменот на ЕКВ и неговите три желби за златната рипка, кои што никогаш не се остварија.Интервју на Милан Младеновиќ за емисијата „Женске приче“, направено година-дена пред неговата смрт. Зборува за себе, за музичките почетоци, за детството и за неговите најголеми желби - да се разбуди во 1990-та година и да сфати дека сè било лош сон, да живее барем уште 50 години и да заработи доволно и сè да вложи во музиката. Иако со години се зборувало дека е ХИВ-позитивен и дека е зависник од наркотици, тој почина од рак на панкреас.

„Во ниту еден случај не ми е жал што годините ги потрошив на рокенрол. Поискрено и подостоинствено од тоа не ни можев да живеам,“ со овие зборови завршува неговата монографија.
http://on.net.mk/on-info/4763/trite-zelbi-na-milan-mladenovikj
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom