EKV (Екатарина Велика)

G

Geezer

Гостин
Кога бев помал, не ги сакав ЕКВ, ми беа на некој чуден начин језиви и не им ја сфаќав музиката.
Сега е скроз спротивно. Дел се од моето музичко секојдневие, текстовите, музиката, приказните, симболиката, гласот на Милан.
Посакувам да беа живи и да твореа и пишуваа музика, за да полесно го разграничиме обичниот кич од добрата музика.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949

10 страни темава.....добро е, уште ве има.....
Кој шит е некој што не знае ни една песна од нив (освен „Круг“ која се масакрира и по свадби веќе) ќе фати да ти збори за југоносталгија......што и да бил Милан, хрват-србин, прво беше џин уметник, па после се друго....многу малку ги има како него што толку сериозно имаат допрено до одредени емоции, доживувања, размислувања на толку елегантен начин, преку музика и текстови....
Многу тешко можев да си замислам како некое време функционирале заедно со Која од Дисциплина, кој исто така е еден генијалец.....среќа што тргнале по различни патишта...


Генерално сте „покриле“ добар дел од песните, помалку комерцијалните се секогаш подобри нормално, па и ја да си стаам две....Земља, Пар година, Круг сите ги знаат нели...

„Буди сам на улици“ (со катастрофално аудио, ама спот имало)......Вера (Јанковиќ) еднаш пушташе музика и ми текна на песнава и ја побарав да ја пушти, па нешто ми рече нешто како „Кај ти текна не нејзе сега....обавезно!“, беа големи пријатели со Милан...„Буди сам“ никогаш не сум ја сфаќал со некаква конкретна порака, многу помешани емоции како да има...сакам како аплифтинг да ја доживувам иако најверојатно идејата е дека на крај се' во животот останува само на тебе и е до тебе....

Горе ја стаив „Поред мене“....ме потсеќа толку пластично на некои минати времиња.....и не сакам да ја слушам пошо ме става во тешка депресија...толку.....
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Да не е со резервации?
-Че
Не , нема такво чудо, барем јас колку шо знам. Ако некој сака маса претходно може да се контактираат(во случајов ние една ќе имаме) инаку секој е добредојден и нема такви работи.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Само шо го видов на фб. Можно е ....?

Две години сум бил тогаш, али види шо се случувало.
Името на дискотеката и се е јасно.Ги бивало дечките од Гостивар за менаџери уште тогаш.Инаку местово е на отворено ако добро памтам, со оглед кога и на каква опрема снимано ок е.Oва веројатно негде е при крај на бендот (не сум некој тежок познавач на ЕКВ)?
Негде на 16 мин. - дечко не снимај од тука, ми смета :свиркам:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Името на дискотеката и се е јасно.Ги бивало дечките од Гостивар за менаџери уште тогаш.Инаку местово е на отворено ако добро памтам, со оглед кога и на каква опрема снимано ок е.Oва веројатно негде е при крај на бендот (не сум некој тежок познавач на ЕКВ)?
Негде на 16 мин. - дечко не снимај од тука, ми смета :свиркам:
Со оглед на то шо во 94-та умира Милан да, во последните работи е валјда :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Само шо го видов на фб. Можно е ....?

Две години сум бил тогаш, али види шо се случувало.
Не знам што ти е чудно, ЕКВ имаа гостувано во Македонија повеќе пати. Јас сум ги гледал во Битола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom