Aнализа на средбата Буш - Путин

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Na 1-2 juli 2007, vo Kenibankport vo drzhavat Mejn ke se sretnat Bush i Putin. Da napravime edna analiza shto mozhe da se ochekuva.

Ke se razgovara za 3 glavni temi, no "najglavnata" sekako ke e sudbinata na Kosovo. Rusija go upotrebuva Kosovo za povtorno da se vrati na scenata kako svetska sila. Izgleda nikoj ne sfakja kolku Rusite se seriozni okolu Kosovo i kolku e toa prashanje bitno za niv kako drzhava.

Uste vo 1999 god., koga ne mozea da ja sprechat vojnata NATO-Jugoslavija, Rusite bea tie koi ne dadoa da pomine rezolucija vo Obedinetite Nacii, i shodno vojnata nemase megjunaroden legitimitet.

Ponatamu, Rusite bea tie koi ja "ubedija" Jugoslavija po 78 dena bombardiranje da potpise kapitulacija, izvlekuvajkji go Zapadot od poziijata da mora da napravi kopnena invazija.

I na kraj, NATO ja izraboti Rusija so toa sto namesto planiranite znacjni (ako ne mnozinski) ruski sili na Kosovo vo sostav na KFOR, ruskata uloga bese minimalizirana - a toa bese glavniot uslov Jugoslavija da prifati kapitulacija. Rusija so ova beshe izigrana i ismeana togash.

Od 1999 do denes, Kosovo e glavnata motivacija na Putin da ja isprani taa situacija. Prvo, saka da im pokazhe na Evropa i SAD deka ne mozhat tuku taka da si poigraat so dogovorot koj go napravile so Rusija vo 1999.
Vtoro, preku Kosovo Rusija saka da ja zgolemi svojata zona na vlijanie na Balkanot (Hrvatska, Crna Gora, no i Makedonija). I treto, Rusija saka da pokazhe deka e lojalen partner no i da pokazhe deka mokjta na Zapadot ima granica.

Tie shto kije sorabotiuvaat so Rusija kje dobijat gasovodi i energija dolgorochno. Tie shto kje se protivat na ruskiot stav za Kosovo, nema da dobijat nishto, a mozhat da dobijat "stap" (bukvalno!).

Bidejkji i Bush i Kondoliza javno se zalozhija za nezavisnosta na Kosovo, toova e apsolutno najvaznata prilika za Putin da gi ponizhi so sjto kje im gi dokazhe tochkite 1, 2 i 3 pogore.

Rusija sega e jasno kje vlozi veto ako se proglasu nezavisnosta na Kosovo vo ON. Ako pak se proglasi od EU, Rusija najbukvalno ke im ja otseche energijata. Ova posebno vazhi za Germanija, koj gleda da zatai deka vo EU se povekje se stvara jaz megju stara i nova Evropa. I na kraj za da ja sprechi nezavisnosta na Kosovo, Rusija mozhe vojno da intervenira za da go zameni KFOR. Da ne sluchajno Ungarija ili Rumunija urnat nekoj ruski avion koj preletuva do Srbija? Da ne sluchajno KFOR kje vojuva protiv ruski edinici koi vleguvaat od Srbija vo Kosovo?

Dokolku Rusija prevagne za Kosovo, a seriozna e toa da go napravi, site pretpostavki za poredokot vo Evropa i nejziniot opstanok ke bidat smeneti. Zatoa izgleda najrealno e da se ochekuva Bush da saka da ja smiri rabotata i da izleze od dupkata so toa shto kje go zamrzne priznavanjeto na Kosovo na neodrdeno vreme.

Mislenja?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Русија има огромни долгови кон многу земји.
Ако и бидат отпишани некои од тие долгови, Русија сигурно го повлекува својот став за иднината на Косово.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
humanoid напиша:
Русија има огромни долгови кон многу земји.
Ако и бидат отпишани некои од тие долгови, Русија сигурно го повлекува својот став за иднината на Косово.
Колку што знам, Руските долгови упола се скратија во 1999 баш кога Русија сакаше да го превземе Косово па отстапи оставајќи ги Србите на НАТО...А со самата соработка Путин-руски олигарси, долговската состобја дополнитело значително се намали...Економијата на Русија значително но сепак тивко расте со силен замав...Не верувам дека тукутака ќе се извади западот...

А Косовската „ситуација” дефинитивно ќе замре сега некое време...во САД се наближуваат избори колку што се сеќавам...Саркози доби васпитни кај Путин и од тогаш Францускиот став за независно Косово омекна...БНД си игра курташак со нивните документи...се е можно...Ниското агентче е доста цврст и прецизен...иплус тоа - не пие :)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Rusija gi isplati svoite dolgovi kon MMF i im rece da im se skinat "vo skokovi".

Rusija prodolzhuva da ja krshi Evropskata Unija. Mozham da zamislam so kakvo zadovolstvo ja gledaat razedinetosta, a denovive i otvorenata kavga megju Germanija i Polska. Imeno, vo Germanija vladee ogorchuvanje i masovna lutina za sikata na naslovnata strana na eden poslki chasopis koj ja pokazhal Angela Merkel kako gi doi bliznacite na vlast vo Poska:




Znachi ja kupija Polska za nekolku giodini, no koga ke isteche dogovoreniot rok, Germanija kje bide zajaknata, a Rusija kje skluchi bilateralni dogovori so zemji kako Germanija namesto da se bavi so cela surija drzhavi vo EU.

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/article1990881.ece
 

Kajgana Shop

На врв Bottom