Американска ПРО в Бугариjа?!?

  • Креатор на темата Креатор на темата Logistik
  • Време на започнување Време на започнување
Член од
20 февруари 2007
Мислења
267
Поени од реакции
0
САшт дадоха знак, че не отхв'рлјат в'зможността да вклјучат Б'лгарија в изгражданата от Пентагона система за противоракетна отбраната (ПРО). "Намерението на САшт е да предостави такава заштита за всичките си пријатели и с'јузници, доколкото позволјават в'зможностите" - така командваштијат Военноморските сили на САшт в Европа и на С'вместното командване на силите на НАТО в Неапол адмирал Хари Улрих Трети отговори в четв'рт'к на в'прос на "Дневник" дали плановете на Вашингтон за б'дештија ракетен штит предвиждат и вклјучване и Б'лгарија в системата. Тој уточни, че това е политически в'прос и на него трјабва отговори посланик'т на САшт. Джон Бај'рли, којто придружаваше гостуваштија в Софија адмирал обаче запази м'лчание.


В последните три години за в'зможността американската армија да разположи и в Б'лгарија елементи от ракетнија штит се говори само неофициално. Б'лгарските власти избјагват да коментират в'проса. Според източници от военното министерство обаче разговори са водени оште през октомври 2003 г. Това станало по време на посештение на бившија минист'р на отбраната Николај Свинаров в'в Вашингтон. Като в'зможност за б'лгарскија принос к'м штита се е обс'ждало вклјучването на системата "Екран" за наблјудение на Черно море. Тја ште се строи с'с средства от американската програма за чуждестранно военно финансиране. "Екран" ште представлјава система от радари, којато ште наблјудава голјама част от трафика по морето. Според военни експерти информацијата от радарите може лесно да б'де използвана от ракетнија штит.


Изказването на адмирал Хари Улрих Трети с'впадат с пореднија кр'г от разговори между Вашингтон и Москва за ракетнија штит. През последните седмици Русија остро реагира на американските планове за ПРО. Президент'т Владимир Путин објави в началото на месеца, че страната му нјама да остави без последици разполагането на противоракетнија штит в източноевропејските страни - членки на НАТО. Реакцијата му беше предизвикана от информациите, че Вашингтон е предложил на Чехија и Полша да започнат разговори за разполагане на елементи от системата на тјахна територија. Според в. "Вашингтон тајмс" разговори за участие в штита са водени и с Рум'нија.


В четв'рт'к в Крем'л се с'стојаха разговори за ПРО между с'ветника на американскија президент по в'просите на националната сигурност Стив'н Хадли и секретарја на С'вета за сигурност на Русија Игор Иванов. Ден по-рано Хадли посети и централата на НАТО в Брјуксел, к'дето беше обс'дено участието на алианса в изграждането на ракетнија штит. Пакт'т с'што има планове за изграждане на система за ракетна отбраната, којато трјабва да е готова през 2012 г.
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=313940
 
Разрив в ЕС, Германија изрази разбиране к'м Русија
Американските планове за разполагане на елементи от ПРО в Чехија и Полша предизвикаха разнобој в Европејскија с'јуз. Германија објави през почивните дни, че Русија трјабвало да б'де консултирана за тези планове.
В'ншнијат минист'р на страната Франк-Валтер штајнмајер зајави пред “Ханделсблат”, че настојава за “предпазливост и интензивен диалог с партньорите, които ште б'дат прјако и непрјако засегнати”.


“Т'ј като плоштадките за разполагате се намират по-близо до Русија, те трјабва да разговарјат с Русија преди това”, каза минист'р'т.


Мнението на штајнмајер – бивш началник на кабинета на ексканцлера Герхард Шрьодер, којто в близки отношенија с Путин – се споделја и от германскија минист'р на отбраната Франц јозеф јунг, којто е член на по-критичната к'м Русија консервативна партија.

”Имајки предвид обштите ни интереси в областта на сигурността, ние трјабва да гарантираме в б'деште, че НАТО и Русија развиват база за партньорство”, каза тој.
Проблем'т може да с'буди отново разрива в ЕС в'в вр'зка с трансатлантическите отношенија, којто достигна својата кулминација през 2003 г. по повод инвазијата в Ирак. Тја бе подкрепена от бившите комунистически страни в Централна Европа, против бјаха “стари” страни от ЕС членки начело с Германија и Франција.

Настојаштијат спор хв'рлја светлина и в'рху фундаментално различните в'зпријатија в ЕС по отношение на Русија.
Германија, којато в момента е ротационен председател на ЕС, се стреми к'м по-тесни вр'зки с Москва, докато Полша, например, изпитва д'лбоко недоверие к'м източната си с'седка. Варшава има проблеми с Берлин и в'в вр'зка с проекта за газопровод между Германија и Русија, којто заобикалја Полша, припомнја EUobserver.


За сега това!Тоест ништо!
 

Kajgana Shop

Back
На врв Bottom