Како родителството го менува мажот

  • Креатор на темата Креатор на темата LazarG
  • Време на започнување Време на започнување
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Локација
Macedonia
Треба да изгубам еден саат време во превод, затоа ќе направам само копи пејст...мислам дека како информација е убаво да се прочита. Воедно може да споделите искуства за живото пред и после родителството, од таткова гледна точка :)


Kako roditeljstvo menja muškarce



U startu ćete primetiti da ovaj post ima mnooogoooo više slika nego uobičajeno. Nisam mogla da odolim ovim preslatkim fotografijama.

Činjenica je da o ovome nisam razmišljala sve dok nismo došli kući sa našim prvim detetom. Znate, dok sam bila trudna nisam baš praktikovala neko posebno „posvećivanje“ i uspostavljanje veze sa malim bićem u sebi, ali kada sam ga prvi put uzela u ruke, ta veza je bila automatski uspostavljena. Tih par dana u bolnici bilo mi je dovoljno da sa bebom već budem na „ti“ i postanem već prilično opuštena pri „rukovanju njome“.
Onda smo došli (nas dvoje) kući, gde nas je čekao uzbuđeni tata. Kad se setim, baš je bilo emotivno, nikada ga nisam takvog videla. Osećanja pršte na sve strane! Baš me oduševio.




Verujem da je najčešće tako. Danas, hvala Bogu, nije sramota da muškarac pokaže da ima osećanja, da bude nežan, da poljubi mene ili decu u javnosti, a ne samo da mrači, vaspitava i usmerava. Očinstvo ih definitivno menja.




Kada ukapiraju koliki uticaj imaju na malo biće koje ih voli, znaju malo da polete i daju sebi orden. Jer nije mala stvar naučiti nekoga da vozi bajs, oterati noćne more i čudovišta ispod kreveta. Ako dete ima isti muzički ukus kao tata, ili još bolje, ako vidite da kopira tatu u oblačenju...uuuu, tu se odmah stvori skriveni osmeh u uglu usana pri pogledu na „Mini Me“.




Sa sve većom zabavom (u pravom smislu reči) koja postaje neizostavna kada deca uđu u život, i tate usavršavaju smisao za humor. Ono što me posebno oduševljava ovde je da tate koje baš i nemaju neki talenat za pričanje viceva dobijaju vernu publiku koja se semje njihovim šalama. To je, naravno, dečija publika. Deca se zabavljaju, tata sav srećan.




Strpljenje se sada mora navežbati. Tata može da pukne i izdere se na dete, ali taj nivo krivice koji će ga udaviti...e to neće osetiti nikada nakon svađa sa odraslima. A kako to zna da ih iznenadi! Zato da se ne bi izletali, a posle toga sami sebe „jeli“, tate, vežbajte.




Fleksibilnost je sve veća, naravno zarad njegove male ljubavi. Kreativnost takođe. Tate sada imaju šansu da se vrate u detinjstvo i nadoknade sve ono što su želeli a nisu mogli tada.




Takođe, vrednosti i prioriteti se menjaju, ne zato što ih žena na to prisiljava, već zato što uživaju u tome. Drago mi je što je sve veći broj tata koji kada ostanu sami ne razglabaju samo o fudbalu ili poslu, već se dotaknu i najpovoljnije kupovine Pampersa, noćnog sna, i napredovanja u visini i težini. A fotografisanje! Sve više sam uverena da su baš tate te koji, kao foto Rajko, jure za decom pokušavajući da ovekoveče skoro svaki dan njihovih života. Da se nađe.

Извор
 
Супер текст...Ја обвинував својата жена за нередот дома, и не бев во право...

http://www.washingtonpost.com/news/...our-messy-house-i-was-wrong-for-many-reasons/[DOUBLEPOST=1411036004][/DOUBLEPOST]OTAC VREDI VIŠE OD STOTINU UČITELJA

Otac je detetu mešavina junaka, vodiča, mentora, zaštitnika, učitelja i prijatelja. Njegova uloga je da voli, disciplinuje i snažno utiče na oblikovanje detetovog pogleda na svet. Otac vredi više od stotinu učitelja.

* * *

Kad su glumicu Andželiku Hjuston upitali o njenom ocu Džonu, ona je izjavila: "Sećam se kako sam sedela pored njegovih nogu i gledala k njemu, daleko uvis. Bio je visok 188 cm, imao je jak glas i neodoljivo privlačnu pojavu. Glas mu je bio predivan i tako zvonak. Bio je za mene naprosto veći i bolji od bilo koga na svetu."

Ova izjava pokazuje da su očevi deci posebno važni. Bez obzira da li će otac, spolja gledano, da postane uspešan ili ne, on je uvek "veliki" čovek svom detetu i "veći i bolji od bilo koga na svetu".

Otac je detetu mešavina junaka, vodiča, mentora, zaštitnika, učitelja i prijatelja. Njegova uloga je da voli, disciplinuje, predaje materijalno i moralno nasleđe, i snažno utiče na oblikovanje detetovog pogleda na svet. "Jedan otac vredi više od stotinu učitelja", zapisao je britanski pesnik Džordž Herbert.

I-tata-je-roditelj2.jpg

Muškarci danas sve više prepoznaju svoju ključnu ulogu u porodici i pozitivno odgovaraju izazovima roditeljstva. Sve više muškaraca oseća duboku glad za uspostavljanjem smislenog odnosa sa svojom decom. Evo nekoliko načina negovanja suptilnog umeća dobrog očinstva.

Shvati važnost očinstva!
Iako su mnoga psihološka istraživanja bila posvećena ispitivanju majčinog uticaja, nova istraživanja otkrivaju kako pozitivna i aktivna očeva uključenost doprinosi boljoj društvenoj prilagođenosti dece, podstiče njihov zdraviji polni razvoj i omogućuje im veći intelektualni rast. "Sve što znamo pokazuje kako uključenost muškaraca u podizanje dece uzrokuje porast koeficijenta detetove inteligencije već u uzrastu od šest ili sedam godina", tvrdi pedijatar T. Beri Brazelton. On naglašava kako očevom uključenošću raste verovatnoća da će dete "imati razvijen smisao za humor, razviti bolju unutrašnju osetljivost i biti motivisanije za učenje". S druge strane, očevo emotivno udaljavanje može imati dubok negativni uticaj. Luiza Silverstajn, s Njujorškog univerziteta, kaže: "Istraživanja jasno pokazuju direktnu povezanost očeve odsutnosti s višim nivoom agresivnog ponašanja kod sinova, preranom polnom aktivnošću kod kćeri, i naglašenijim stereotipima polnih uloga kod dece oba pola".

Budi glavni igrač!
Nemojte biti zadovoljni sporednom ulogom u odrastanju svoje dece. Negovanje sposobnosti dobrog očinstva znači biti duboko i strastveno uključen u vaspitanje svog deteta. To podrazumeva mnogo, ukljućujući pomaganje deci u izradi domaćih zadataka, prisutnost na roditeljskim sastancima, igranje s decom, provođenje vremena sa svakim detetom pojedinačno i, uopšte, provođenje više vremena kod kuće.

I-tata-je-roditelj3.jpg
Ne dopusti materijalizmu da pokvari odnose!

Iako je važno vredno raditi kako bi se izdržavala porodica, svaki otac bi trebalo da izbegne zavodljivost materijalnog uspeha, jer prenaglašavanje materijalne strane sputava uspostavljanje bliskih veza s decom. U Bibliji, na primer, zapisano je jedno upozorenje: "Srebroljublje je koren svih zala; neki mu se predadoše, zastraniše od vere i sami sebi mnoge muke pričiniše."

Dečji psiholog Li Salk kaže: "Materijalni uspeh roditelja može biti štetan za odgajanje dece, ako nastaje na uštrb vremena koje je trebalo podeliti s njima. Već mala deca prepoznaju šta roditelji smatraju važnim. Ako primete da je roditeljima sve važnije od njih, verovatno predstoje nevolje u porodici." Mudri očevi znaju da su odnosi, a ne materijalna dobra, izvor životnog zadovoljstva. Upoznajte svoju decu! Dobri očevi imaju jednu važnu osobinu: oni zaista poznaju svoju decu. Oni znaju šta boli i plaši njihovu decu, a šta im donosi radost i zadovoljstvo. Znaju u čemu se njihovo dete razlikuje od sve ostale dece u susedstvu. Svesni su svake nijanse, senke i ispupčenja detetove ličnosti. Ken R. Kenfild, pisac dela Sedam tajni uspešnih očeva (Seven Secrets of Effective Fathers) istraživao je život četiri hiljade muškaraca kako bi otkrio šta doprinosi dobrom očinstvu. Otkrio je da dobar otac zna o svom detetu mnoge pojedinosti, kao što su:

• kad mu je dete imalo težak dan

• kad se dete uzrujalo zbog nečega

• imena detetovih najboljih prijatelja

• šta najviše ohrabruje njegovo dete

• kad je povredio detetova osećanja

• detetove slabosti i vrline

• šta motiviše dete

• kad je detetu bilo teško u životu

• većinu detetovih nedavnih razočaravajućih iskustava

I-tata-je-roditelj4.jpg

Dobri očevi posmatraju, slušaju i uče. Oni se trude da detetu budu dobar uzor. Slušaju druge uspešne očeve kako bi naučili da budu bolji i delotvorniji. "Dobri očevi znaju da im treba pomoć i ne boje se da je zatraže", tvrdi Pol Luis, pisac dela Pet ključnih navika uspešnih očeva (Five Key Habits of Smart Dads). "Razgovaraju s drugim očevima i ugledaju se na onog ko im može biti uzor."

Budi junak svom djetetu!
"Očevi su ponos svoje dece", zapisano je u knjizi Priče Solomunove. Dobri očevi postaju junaci svoje dece, kada su uzor vrlina, celovitosti ličnosti, razumevanja, požrtvovanja, marljivosti, discipline, Ijubavi i vernosti dužnostima. Mnogo očeva je olako prepustilo drugima da budu junaci njihovoj deci. J. C. Vats u svom je ocu imao pozitivan uzor. On kaže:

"Otac je bio i jeste moj junak. Od mog rođenja pa sve dok nisam pošao na studije, moj otac je obavljao bar tri posla: bio je policajac, propovednik i glava kuće. Napornim radom je prehranjivao porodicu, odevao je i sazidao joj udobnu kuću. Nikad nije tražio opravdanje i nikad nije očekivao od države da brine o njegovoj porodici. Uzdao se u naporan rad."

Na kraju da zapazimo da je dobro očinstvo ulaganje u budućnost. Današnji očevi podižu buduće ljude. Ljubav, pouka, ohrabrenje, disciplina i uzorno ponašanje koje otac predaje deci, urodiće plodom u obliku emocionalno zdravih, uravnoteženih, zrelih pojedinaca, koji će moći da doprinesu opštem dobru.

Viktor M. Parašin[DOUBLEPOST=1411038207][/DOUBLEPOST]Verujem da su mnogi direktori uspeli da se izbore za svoje radno vreme. Ja pregovaram već deset godina i nisam se pomerio od početka. Tvrdi su to pregovarači. Teži i od MMF-a i Evropske unije zajedno. Ne znam da li postoji neko udruženje ili sindikat direktora kojem bih mogao da se požalim. Kratko i jasno: ne želim više da radim drugu smenu.

Kada sam postao direktor, očekivao sam da mi rukovodeća pozicija omogući još neke beneficije. Jedna od njih je vezana za porodicu. Znate, posao direktora je veoma odgovoran i naporan. Odgovornost prema firmi i zaposlenima je, moliću lepo, veoma važna stvar. Dovoljan razlog da se direktori oslobode roditeljskih dužnosti kada dođe kući. Ili, barem, da neko drugi to radi umesto njih. Toliko je nezaposlenih dadilja, vaspitačica, studentkinja pedagogije… Sva deca prihvate neki od ponuđenih predloga. Samo moja neće nijedan.

Baš briga Jovanu za moj posao i što umoran dolazim kući, dok mi je u mislima sutrašnji sastanak Upravnog odbora. Ona hoće da se prošeta i to baš sa mnom. Od svih mogućih osoba u našoj porodici, a preostale su mu mama, sestra i mačka, Mihajlo za fudbal uvek izabere mene. Pokušao sam da im objasnim da je još u ranom kapitalizmu organizovan pokret radnika koji je zahtevao radni dan po sistemu “8+8+8”, što znači osam sati rada, osam sati odmora i osam sati spavanja. Ništa im to ne znači. Smeju se i kažu da im tu bajku još uvek nisam pričao pre spavanja i da će je vrlo rado čuti večeras. Dok ja ponovo protestujem, Mihajlo mi gura svoje rolere i traži da ga naučim kako se voze, a Jovana me obaveštava da je danas utorak i da ima čas plivanja. I naravno, za to im je potreban tata.

Pokušavao sam razne stvari, kako bih se izvukao. Radio sam prekovremeno, misleći da ce ukućani imati milosti i poštedeti me kada dođem umoran sa posla, bacim torbu i povičem “Uh, kakav naporan i težak dan”. Firme nas, srećom, svesrdno pomažu i podržavaju u tim naporima. Uostalom, deca nisu na platnom spisku kompanije, u neku ruku su i konkurencija.

Pokušavao sam i da se istrgujem. Nudio sam pametne telefone. Da lepo pozovu drugare, da se sa njima ispričaju dok se ja odmorim. Neće. Hoće meni da ispričaju ko se sa kim posvađao i koliko puta, ko se sa kim pomirio i koliko puta. Hoće da čuju moje mišljenje o svim tim stvarima.

Nudio sam im kompjuter i neograničeni pristup internetu. Da mogu da četuju, postuju, tvituju, šta god žele sa svojim prijateljima. Da na Google-u pročitaju istorijske priče i zanimljivosti. Neće ni to. U stvari hoće, ali pod uslovom da čuju šta ja mislim o raznim događajima, da im objasnim zbog čega se dešavaju sukobi, kako se rešavaju problemi u komunikaciji, kakvi su ljudi…

Nudio sam im i letovanje sa babom u Grčkoj, četrnaest dana. Neće. Kažu baba ne ume da roni i pronalazi školjke u dubini kao što umem ja. Ne mogu da joj se popnu na ramena i skoče u vodu, kao meni. Ne dozvoljava im da je zatrpaju u pesku, samo beži, krsti se i govori: “Pu, pu, daleko bilo…”

Pregovori su nam zapali u krizu. Nisam više znao šta da im ponudim. Auto sam ostavio za ne daj bože. Sve ostalo su odbili.

Izmučen višegodišnjim pregovorima, tokom kojih sam iscrpeo sve moguće kompromise, otišao sam u bioskop da se malo oporavim. Na FEST-u se prikazivao japanski film “Kakav otac, takav sin”. Priča o roditeljstvu. Glavni junak visoko pozicionirani menadžer sa malo vremena za svoga sina. U jednoj sceni objašnjava prijatelju zašto mora puno da radi. Kaže da firma ima važne projekte i ne mogu bez njega. Prijatelj mu je odgovorio:

”Uvek će moći bez tebe. Postoji samo jedno mesto na kojem si nezamenljiv Mesto oca. Tu ne može niko, nikada, da te zameni.”

I tako sam se, po završetku filma, dobro zamislio i najzad našao rešenje za pregovore. Bezuslovno sam prihvatio sve njihove uslove. Radiću drugu smenu. Neumorno i vredno. Kao i prvu.

Možda će neko reći da sam prilično loš pregovarač obzirom na funkciju i poslovno iskustvo koje imam. Moguće.

A možda sam samo shvatio da je porodica isto tako važna firma, a roditeljstvo važan posao. Da i u porodici postoje zaposleni kojima je potreban direktor. I da će poslodavac, koji nas je zaposlio i dao blagoslov da obavljamo tu važnu funkciju, jednoga dana pozvati na razgovor radi ocene poverenog posla.

Samo što on ne gleda u bilans stanja i bilans uspeha. Ne čita poslovne ugovore. Ne pita kakve smo profite ostvarili.

Njega interesuje samo jedno, jednostavno pitanje.

Kakve smo ljude iza sebe ostavili.
 
Последно уредено:
Какав отац бољи син
cane.jpg

Био сам на „отвореним вратима” код свог сина у његовој гимназији. Има 17 година и слабе оцене, али мислим да је фин момак. Свира гитару, има бенд и у пубертету је. Његова природа као и свих нас у тим годинама доживљава земљотрес. Формира се да буде свој. Развучен одједном на четири стране света открива живот.

Дошао сам мало раније. Нисам први пут овде. Као бивши понављач бринем за своје дете као и сваки родитељ. Време је грозно у ком одрастају. Већ им је сваљено на леђа да морају сами да преузимају одговорност неадекватну њиховим годинама. Седим на клупи у ходнику. Препознају ме неке средњошколке, кикоћу се и поздрављају ме са пуно поштовања. Баш лепо да и тога још има. Гледам момке који промичу испред мене. Тако су већ груби,прерано сазрели. Нису они криви што су такви већ друштво којеније брига каква му је будућност. Они постају учесници окрутне игре преживљавања. Само лична срећа им може помоћи да се снађу и прођу квалификације. Сиромаштво диктира правила да нема за сваког. Весели су, безбрижни и несвесни. Младост је једино што човек добија,а остало му у животу остаје кад ње нестане. Видим нека жена код дежурног ученика тражи истог разредног старешину који и мени треба. Не могу да провалим да ли је моје годиште или не. Изгледа градски. Ево га и он, стиже са дневником испод мишке. Позива нас да уђемо у зборницу. Седамо испред стола на којем лежи дневник. Прва почиње та жена, тражи да види оцене своје ћерке. Разредни одговара да не може да јој покаже јер их она једноставно нема због тога што не долази у школу. „Није ни данас у школи”,рече разредни. „Знам”,одговори њена мајка, „eно је код куће, спава”. Добија савет да испише своју ћерку из школе да не би изгубила право на школовање. Жена је у фрци што је и нормално. Распитује се како да спаси своје дете, при том се извињавајући што одузима толико времена. Кажем да нема проблема, дајући јој дознања да саучествујем у њеном проблему. Жена одлази.

Долази ред и на мене. Од последњег пута и мог притиска у виду неромансиране приче шта може да му се деси ако не пази,прошарану високом фреквенцијом упозорења, добијам изјаву од разредног да је поправио оцене,понашање и да има мање изостанака. Прошли пут само што нисам ослепео од оштрине јединица којих је било много. Сада је ситуација боља. Добро се осећам; колико је могао, схватио јеозбиљност своје ситуације. Човек се штимује целога живота у потрази за хармонијом свог акорда који га представља целом свету. Задовољан устајем и излазим из зборнице.

Ево и њега,знојав. Губили су физику,играо је фудбал. Питам га да ли има мајицу да се пресвуче,лаконски одговара да ће је свући и на голо тело дукс навући. Гледам га изгледа нежно и незрело. Идемо ка излазу из школе и дворишта. Клинци се подгуркују и поздрављају се са њим,готиве га. Прилази нека девојчица и љуби га у образ у пролазу,питам га ко му је то? Каже да нема појма, прави се важан. Као и ја некад. Кад се осмехне личи на мене. Питам га да ли му треба која кинта? Наравно да му треба. Дајем му као и сваки ћале свом сину. Грлим га и љубим у образ.Само једно ћао и неизоставни осмех са моје и његове стране. Добро ми је. Јављам надлежним органима о резултату моје посете његовом школовању. Кад сам обавио све радње које се односе на њега прође ми кроз главу догађај у везиса мајком и ћерком. Она спава док мајку боли глава.

Ко нам то краде децу од нас самих? Ко нам узима време намењено њима? Где грешимо док их волимо? Боже чувај нам децу, моли те један од родитеља.
http://www.politika.rs/rubrike/Pogledi-sa-strane/Kakav-otac-bolji-sin.sr.html
 
...нов начин на носење деца за татковци...
Piggyback Rider
Stuff that lands in the “cool for dads” category usually makes you cringe but the Piggyback Rider is pretty cool. It’s an effortless way to carry a kid over 2-and-a-half or up to 60-pounds. A comfortable harness system that features a no-slip foot bar, gives your grom a better view and keeps them right where they want tobe.
piggyback_rider.jpg
 
Во Дансkа да купиш кола не е скапо, но да ја возиш е скапо задоволство, имаат многу високи даноци...затоа родителите се снаоѓат на паметен начин...ова може да се донесе и кај нас, но со таа собраќајна култура што ја иаме незнам колку ќе се вклопи...
cycling-with-kids.jpg
10561684_792079684156626_6747727122790858978_n.jpg
 
Jasno je da uloga oca unosi brojne promene u život muškarca, ali je manje očekivano da očinstvo utiče i funkcionisanje organizma. Pogledajte kroz kakve promene prolazi jači pol.



Pripadnici muškog pola ljudske vrste su veoma neobični jer spadaju u samo šest procenata sisara kod kojih očinstvo ima veliki značaj. Štaviše, njihovo ponašanje i briga o novorođenčetu mogu se izjednačiti s onima koje ispoljavaju majke, zbog čega su muškarci izuzetni.



Zbog toga su se naučnici zapitali može li uloga oca na neki način uticati na mozak muškarca? Poslednjih godina sproveden je veći broj naučnih ispitivanja koji se bavi tim pitanjem, a stručnjaci su utvrdili da nakon rođenja deteta muškarci trpe značajne neurološke i hormonske promene – slične onima koje doživljavaju i majke!



Pogledajte šta se sve odvija u mozgu mladih tata

gallery_title.gif

 
Данска:love:
10945600_894946907203236_5026302438981993534_n.jpg

1622826_899564423408151_2039329695575724276_n.jpg


Препорачувам...
Zašto su francuski roditelji superiorni
SRCE POD PRITISKOM: Besprizorni život
Ako li te ja opandrčim…


10338226_894429953921598_2731302384229953178_n.jpg

MOJ TATA

Sve odavde pa do mora,
nigde nema takvog stvora,
nigde nema takvog zlata
kao što je moj tata.

On je zora i svanuće,
on je moje nebo plavo,
on je prvak naše kuće,
on je uvek ono pravo.

Kad se smeje - nebo bruji,
kad govori - cveće cveta,
a kad peva - to slavuji
lete preko celog sveta.

Zašto ćemo kriti
kad i vi to znate,
baš je lepo biti
dete moga tate.

Božidar Timotijević
 
Браво се на македонски и кирилица сте пишале.
Дајте бре пишете од искуство. Колку татковци има на форумов?
 
Навистина слабо заинтересирани татковци на форумов. Нема кој да сподели искуство, ама затоа има јадење лај.. кога ке дојде редот да се плати алиментација од одговорниве татковци. Па еден куп обвинувања кон бившата жена итн
Алал да ви е.
 

Kajgana Shop

Back
На врв Bottom