150 евра плата ли е?

Плата од 150 евра доволна ли е за нормален живот?


  • Вкупно гласачи
    169

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Бројот на македонските туристи е зголемен дури за десет отсто во споредба со првата недела од јули, кога немаше најави за пандемија на грип во јужното соседство. Дневно македонско-грчката граница ја преминуваат 14-16.000 патници, а за време на викендите од 20 до 22.000. На релација Македонија-Грција дневно преминуваат 10 до 15 автобуси, а за време на викендите на еднодневни тури и над 20 македонски автобуси.
- Со ваквото темпо на промет очекуваме месечниот биланс на патници во текот на јули да достигне рекордни половина милион, истакна Никола Стамнов, командир на Полициската станица на ГП "Богородица".
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=5A689BC02EBDC4468F19D1E02F2C138A

Патем податоците се од 2009 се значи во годината која беше една од најтешките години заради Економската криза над 22 000 луге иделе во Грција на одмор и тоа само за викенд а месечно ниво има циркулација од пола милион луге кон грција.
Латасовиот весник...одличен извор. Према цитираниот бирократ 1/4 од популацијата на РМ месечно ја посетува Грција.
Освен Вечер можеш да се повикаш и на Сител. Дури и ќе се изненадиш колку искривена перцепција имаат луѓето. Патуваат, одмараат, трошат а ништо не им чини.
Е сега бегаат масовно надвор во потрага по заработка, ама тоа мора да е поради перцепцијата...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Патем податоците се од 2009 се значи во годината која беше една од најтешките години заради Економската криза над 22 000 луге иделе во Грција на одмор и тоа само за викенд а месечно ниво има циркулација од пола милион луге кон грција.
Најтешка година е оваа година, и 9000 денари денес не се со иста вредност на 9000 денари во 2009.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
:rolleyes: Орбитот е луксуз, друже ! :P Ако не си знаел ! :noze: :sick:
Знаев дека ке го каже некој ова :) Ајде нека бидат чунга-лунга, не орбит.
Agreed !!

Јас лани зимав 17.000 и па малку ми беа ( мада 10 месеца без прекин работи 3та смена ко вампир). Сега зимам 0 :D , али вадам од спортска.

Али коа направеш математика , 15.000 би била солидна просечна плата , додека плата од 9.000-10.000 е мизерија ...

Не може струја 2000 ( и тоа со штедење ) , дрва 3.500 или парно 4.000 , плус Интернет кабловска и телефон + мобилен ти се фаќа ~ 7.500 , а зимаш плата од 10.000 и остануват 2.500 за друго ( кредити , храна ( не дај Боже патика да купеш ) итн ... практички работеш за да му го напунеш џебот на газдата .. таков е системо .. и наместода се кука , прст на чело и запрашај се : Како да се промене овоа ?
Каква кабловска пријателе, тоа е најголемиот луксуз од сите. Не ти треба кабловска, ги имаме МТВ, собранискиот канал и Сител, подобро здравје. :icon_lol:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Знаев дека ке го каже некој ова :) Ајде нека бидат чунга-лунга, не орбит.

Каква кабловска пријателе, тоа е најголемиот луксуз од сите. Не ти треба кабловска, ги имаме МТВ, собранискиот канал и Сител, подобро здравје. :icon_lol:
Не само што е луксуз туку и штетно влијае на забите. Ама аздисала раја, ќе изигрува сер Алекс Фергусон со орбити, риглис и слични луксузи. Освен тоа чуден е фактот што најголем дел од популацијата употребуваат тоалетна хартија. Симптомите на квалитетниот живот ги има скоро во секој дом. А што им фали на стари весници, тетратки од средно или лисја од шума...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.855
Поени од реакции
6.493
Знаев дека ке го каже некој ова :) Ајде нека бидат чунга-лунга, не орбит.

Каква кабловска пријателе, тоа е најголемиот луксуз од сите. Не ти треба кабловска, ги имаме МТВ, собранискиот канал и Сител, подобро здравје. :icon_lol:
Па и чунга-лунга се луксуз, зашто да фрлаш два-три денара кога не мораш, зарем ќе липсаш ако не пробаш мастика, сладолед, лижавче и сл. :X3:
Инаку Македонија е чудесна земја, неможам да сфатам како некои викаат дека платите им биле мали, а од друга страна секој ден разноразни бурекџии(Јанез), доктори на науки(Латасовиќ), лејт-најт-роуд-шоумени(Миљенко) и сл. ни објаснуваат како тоа уствари ние живееме како во Менхетен, а притоа не сме свесни за тоа, па мора да работат на нашето освестување ! :P
И да 150 евра плата е дури и повеќе од плата, или се мисли на 100 евра плата, а другите 50 евра од бакшиши, частенки ! :cool:
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Латасовиот весник...одличен извор. Према цитираниот бирократ 1/4 од популацијата на РМ месечно ја посетува Грција.
Освен Вечер можеш да се повикаш и на Сител. Дури и ќе се изненадиш колку искривена перцепција имаат луѓето. Патуваат, одмараат, трошат а ништо не им чини.
Е сега бегаат масовно надвор во потрага по заработка, ама тоа мора да е поради перцепцијата...
Јадење бурек на празно латасов ваков онаков божем не сум бил во Грција па не знам колку коли и автобуси иделе. Божем немам пријатели роднини другари колеги па демек не знам дека над 60% ос тие што ги знам минимум еднаш до двапаати идат во Грција на годишно ниво. И во други весници што се опозициски ги има слични податоци на крај краишта ова е податок од МВР не од екипата на латас што ги броеле на прсти колите и луѓето што одат во Грција. Треба да искачам другпат ќе продолжиме со дебатава .Поздрав
--- надополнето: 30 април 2012 во 18:49 ---
Најтешка година е оваа година, и 9000 денари денес не се со иста вредност на 9000 денари во 2009.
Зборам за компаниите и економијата не за граѓаните.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јадење бурек на празно латасов ваков онаков божем не сум бил во Грција па не знам колку коли и автобуси иделе. Божем немам пријатели роднини другари колеги па демек не знам дека над 60% ос тие што ги знам минимум еднаш до двапаати идат во Грција на годишно ниво. И во други весници што се опозициски ги има слични податоци на крај краишта ова е податок од МВР не од екипата на латас што ги броеле на прсти колите и луѓето што одат во Грција. Треба да искачам другпат ќе продолжиме со дебатава .Поздрав
Е па ајде искочи, кога ќе реплицираш ќе објасниш како тоа 6 од 10 жители на РМ оделе иноземство на одмор...

Па и чунга-лунга се луксуз, зашто да фрлаш два-три денара кога не мораш, зарем ќе липсаш ако не пробаш мастика, сладолед, лижавче и сл. :X3:
Инаку Македонија е чудесна земја, неможам да сфатам како некои викаат дека платите им биле мали, а од друга страна секој ден разноразни бурекџии(Јанез), доктори на науки(Латасовиќ), лејт-најт-роуд-шоумени(Миљенко) и сл. ни објаснуваат како тоа уствари ние живееме како во Менхетен, а притоа не сме свесни за тоа, па мора да работат на нашето освестување ! :P
И да 150 евра плата е дури и повеќе од плата, или се мисли на 100 евра плата, а другите 50 евра од бакшиши, частенки ! :cool:
Парче внатрешна од точак, малку оставена во топла вода би била одлична и икономична замена за луксузирањето кое го тера народот да се задолжува. Тренинг на вилица и штедња, во едно.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.855
Поени од реакции
6.493
Не само што е луксуз туку и штетно влијае на забите. Ама аздисала раја, ќе изигрува сер Алекс Фергусон со орбити, риглис и слични луксузи. Освен тоа чуден е фактот што најголем дел од популацијата употребуваат тоалетна хартија. Симптомите на квалитетниот живот ги има скоро во секој дом. А што им фали на стари весници, тетратки од средно или лисја од шума...
Мене забиве ми се лом, бидејќи порано многу јадев чоколатца, бомбончиња, сладоледи, лижавчиња, мастики... затоа препорачувам одбегнувајте благи производи како погоре опишаниве ! најозбилно !
Инаку лично познавам луѓе кои некористат тоалетна хартија, туку кинат хартија од стари тетратки, весници, списанија, календари, па и големи лисја секако, а и со камења .. ФАК .. :eek::гомце: Свашта има верувајте..
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Мене забиве ми се лом, бидејќи порано многу јадев чоколатца, бомбончиња, сладоледи, лижавчиња, мастики... затоа препорачувам одбегнувајте благи производи како погоре опишаниве ! најозбилно !
Инаку лично познавам луѓе кои некористат тоалетна хартија, туку кинат хартија од стари тетратки, весници, списанија, календари, па и големи лисја секако, а и со камења .. ФАК .. :eek::гомце: Свашта има верувајте..
Многу си се луксузирал и последиците ќе си ги трпиш сега...:icon_lol:
Јас имам слушнато за кочанки од пченка како алтернатива на тоалетна. Народот е креативен со справување со луксузот.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Зборам за компаниите и економијата не за граѓаните.
Чекај во компаниите и економијата работат марсовци или црни македонци?

Цените на храната се многу повишени јас тоа лично го осеќам кога одам да купам нешто храна ова она. И себеси се замислувам како човек кој што вртка паричка низ џеб, е сега кога себеси се наоѓам во ситуација да размислам што да купам колку чини ова она, што останува тој со 9000 денари мизерија гревови.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Чекај во компаниите и економијата работат марсовци или црни македонци?

Цените на храната се многу повишени јас тоа лично го осеќам кога одам да купам нешто храна ова она. И себеси се замислувам како човек кој што вртка паричка низ џеб, е сега кога себеси се наоѓам во ситуација да размислам што да купам колку чини ова она, што останува тој со 9000 денари мизерија гревови.
Ќе се изненадев ако ти имаш некоја друга грижа настрана од цените на храната...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.855
Поени од реакции
6.493
Многу си се луксузирал и последиците ќе си ги трпиш сега...:icon_lol:
Јас имам слушнато за кочанки од пченка како алтернатива на тоалетна. Народот е креативен со справување со луксузот.
Народецов наш е печен, што не поминал и Турско и Каурско последниве векови ............... така да и кочанчињата од пченка ите-како ќе завршат работа и тоа зборам за во надворешно полско ВЦ, немој да мислиш дека зборам за внатрешно куќно ВЦ ! :вонзем:
Инаку познавам и такви кои греат вода на ќумбе(зиме), а лете кога е јако сонцето полнат вода(од бунар) во големи црни пластични канти, ги оставаат цел ден на сонце и навечер се бањаат со згреаната вода .......... а изум ......... :LOL:
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Народецов наш е печен, што не поминал и Турско и Каурско последниве векови ............... така да и кочанчињата од пченка ите-како ќе завршат работа и тоа зборам за во надворешно полско ВЦ, немој да мислиш дека зборам за внатрешно куќно ВЦ ! :вонзем:
Инаку познавам и такви кои греат вода на ќумбе(зиме), а лете кога е јако сонцето полнат вода(од бунар) во големи црни пластични канти, ги оставаат цел ден на сонце и навечер се бањаат со згреаната вода .......... а изум ......... :LOL:
Внатрешно вц....тоа ти е тешка буржоазија веќе...
Не знам како можев да бидам толкав идиот. Да не го видам очигледното. Дури сега се сетив дека во кората на жалните врби имало кинин, состојка која превенира маларија. Поради самопрегорот и изразената филантропија на народните избраници, секој ќе може да си џвака од врбите во случај да препознае симптоми на маларија кај себе.
Здравјето нема цена !!!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.855
Поени од реакции
6.493
Значи јас сум припадник на буржоазијата, имам внатрешно ВЦ во куќа и тоа поплочено е, ааааааа ! ;)
Ај сега да не се фалам ......... имам и гаража, посебно шупа, имам и пумпа за вода, ќумбе, скара и тоа голема(буре), а порано имав и кокошарник ама ласици ми ги удавија кокошките, па морав да го растурам потоа кокошарникот ЈБГ .............. ај да не се фалам, ама на некого му се може едноставно, кој ви е крив на вас другите ! :cool:
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Македонија не е чудна земја македонците се чудни ако го гледавте скечот погоре ќе ви стане јасно значи сите чекаме некој чека да добие место во политика друг во администрација а трет не живее во овој свет.

Знам океј сите да имаме големи очекувања но очекувањата се производ и за нив треба пари.


И да не заборавиме дека некогаш некој гинал за државата со својот живот на цена.

Ама кој ве еxxxe сите тоа ни е девиза
 

Kajgana Shop

На врв Bottom