100 македонски романи кои мора да ги прочиташ во животот

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.778
Поени од реакции
33.560
А досегашни добитници каде може да се најдат кои се?
Никаде. Јас ги имам само на Стале Попов наградата собрано, ако нешто ти значи, можам да ги постирам тука.
Автоматски споено мислење:

Еве ја листата на сите добитници на наградата Стале Попов на ДПМ за најдобро прозно дело:

1993 - Луан Старова - (не знам со кое дело)
1994 - Васе Манчев - Залудни Раскази
1995 - Борис Вишински - Крстот на Богомил
1996 - Петар Т. Бошковски - (не знам со кое дело)
1997 - Иван Чаповски - Крвта на еукалиптусот (ова Google вели дека било роман, ама не можам да го најдам, може да е само ракопис, COBISS вика дека никогаш не е објавено дело со овој наслов во Македонија)
1998 - Оливера Николова - Адамовото ребро
1999 - Јован Павловски - Проверка на слободата
2000 - Венко Андоновски - Папокот на светот
2001 - Ермис Лафазановски - Опишувачот
2002 - Драги Михајловски - Смртта на дијакот
2003 - Оливера Ќорвезировска - (С)Плетени раскази
2004 - Лидија Димковска - Скриена камера
2005 - Луан Старова - Ервехе
2006 - Драги Михајловски - Мојот Скендербеј
2007 - Блаже Миневски - Нишан
2008 - Влада Урошевиќ - Невестата на змејот
2009 - Димитар Пандев - Пропатување низ приказните
2010 - Методија Фотев - Вивариум
2011 - Петре Димовски - Бродови
2012 - Лидија Димковска - Резервен живот
2013 - Венко Андоновски - Ќерката на математичарот
2014 - Божин Павловски - Рогот на љубовта
2015 - Оливера Николова - Кадифената покривка
2016 - Лилјана Пандева - Доилката
2017 - Јагода Михајловска Георгиева - Манастир Фуентерабија
2018 - Влада Урошевиќ - Маџун
2019 - Јован Стрезовски - Чувар на тајни
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2017
Мислења
36
Поени од реакции
14
Никаде. Јас ги имам само на Стале Попов наградата собрано, ако нешто ти значи, можам да ги постирам тука.
Автоматски споено мислење:

Еве ја листата на сите добитници на наградата Стале Попов на ДПМ за најдобро прозно дело:

1993 - Луан Старова - (не знам со кое дело)
1994 - Васе Манчев - Залудни Раскази
1995 - Борис Вишински - Крстот на Богомил
1996 - Петар Т. Бошковски - (не знам со кое дело)
1997 - Иван Чаповски - Крвта на еукалиптусот (ова Google вели дека било роман, ама не можам да го најдам, може да е само ракопис, COBISS вика дека никогаш не е објавено дело со овој наслов во Македонија)
1998 - Оливера Николова - Адамовото ребро
1999 - Јован Павловски - Проверка на слободата
2000 - Венко Андоновски - Папокот на светот
2001 - Ермис Лафазановски - Опишувачот
2002 - Драги Михајловски - Смртта на дијакот
2003 - Оливера Ќорвезировска - (С)Плетени раскази
2004 - Лидија Димковска - Скриена камера
2005 - Луан Старова - Ервехе
2006 - Драги Михајловски - Мојот Скендербеј
2007 - Блаже Миневски - Нишан
2008 - Влада Урошевиќ - Невестата на змејот
2009 - Димитар Пандев - Пропатување низ приказните
2010 - Методија Фотев - Вивариум
2011 - Петре Димовски - Бродови
2012 - Лидија Димковска - Резервен живот
2013 - Венко Андоновски - Ќерката на математичарот
2014 - Божин Павловски - Рогот на љубовта
2015 - Оливера Николова - Кадифената покривка
2016 - Лилјана Пандева - Доилката
2017 - Јагода Михајловска Георгиева - Манастир Фуентерабија
2018 - Влада Урошевиќ - Маџун
2019 - Јован Стрезовски - Чувар на тајни
Делото од Иван Чаповски е со точен назив Крв на еукалиптусот, затоа не можеш да го најдеш. Од Луан Старова е Татковите книги, од Петар Т. Бошковски е мислам Црниот бик. Но наградата е од 1975, така да има добитници и пред 1993. Како и да е фала на помошта.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.778
Поени од реакции
33.560
Делото од Иван Чаповски е со точен назив Крв на еукалиптусот, затоа не можеш да го најдеш. Од Луан Старова е Татковите книги, од Петар Т. Бошковски е мислам Црниот бик. Но наградата е од 1975, така да има добитници и пред 1993. Како и да е фала на помошта.
Невозможно е да ги најдам постарите. На интернет најдов податоци само од 2000 навака. Останатите добитници на наградата ги најдов во една Книга на факти од Детска радост, објавена 2000 година. Таму ги имаше само од 1993 до 1999.

Инаку, вчера ги најдов и добитниците на Ванчо Николески за најдобра книга за деца и млади. Еве ги и тие:

1992 Ташко Георгиевски
1993 Бошко Смаќоски
1994 Димитар Башевски
1995 Трајан Петровски
1996 Славка Манева
1997 Владимир Костов - Солзите на Мите
1998 Горјан Петревски - Пролетни дождови
1999 ???
2000 Михо Атанасовски - Вечери кај шадрванот
2001 Томе Арсовски - Пролет зад мојот прозорец
2002 Васе Манчев - Гротескни деца
2003 Светлана Христова - Јоциќ - Крста и монистрото
2004 Владо Димовски - Во срцето на птицата
2005 Цане Андреевски - Малата голема точка
2006 Горјан Петревски - Спомените за Споменка
2007 Петре Димовски - Големата авантура
2008 Христо Петревски - На умните не им требаат скали за качување
2009 Тоде Илиевски - Липов чај
2010 Ефтим Клетников - Цар Салтан
2011 Билјана Станковска - Вистинска приказна за исчезнувањето на приказните
2012 Панде Манојлов - Сонувај добро
2013 Александар Кујунџиски - И строфите растат
2014 Стојан Тарапуза - Насликано време
2015 Велко Неделковски - Златко-Златец
2016 Александар Поповски - И по сто пати
2017 Васил Мукаетов - Скокни, прескокни
2018 Трајче Кацаров - Не паркирај, гаража
2019 Зоран Пејковски - Мали детски разговори
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Секоја чест за трудот, но Толе Паша да ме тепаш нема да го читам. Здодевен до немајкаде, не знам зошто е и тој на листата. Таа книга е важна од книжевно-историски аспект, но никако не е во 100-те најдобри македонски романи.
Исто Ќерката на математичарот од Венко. Ни оддалеку не е како Вештица која е читлива за секого. Азбука за непослушниете е супер, а ја нема.

Лидија Димковска е многу извикана, и ги имам прелистано книгите и искрено, пасусите не можев да ги дочитам. Ама ОК, ако некој баш сака да ја чита, бујрум. Смилевски ми е исто малку преценет, посебно со Сестрата на Фројд.

Би предложила на листата наместо Толе Паша да се стави еден подзаборавен роман Сок од простата од Јован Павловски.

Едит: се извинувам, гледам дека го има Сок од простата.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.778
Поени од реакции
33.560
Секоја чест за трудот, но Толе Паша да ме тепаш нема да го читам. Здодевен до немајкаде, не знам зошто е и тој на листата.
Еден дел од книгите се романи кои историски во некој период биле задолжителни лектири кај нас. Таков е случајот и со Толе Паша. Не знам, јас не сум го читал, само кажувам зошто се нашол на листата.
Исто Ќерката на математичарот од Венко. Ни оддалеку не е како Вештица која е читлива за секого.
Друг дел од книгите кои се на листата се добитници на наградите: роман на годината на Утрински весник/Фондација „Славко Јаневски“ и романите кои се добитници на наградата „Стале Попов“ на Друштвото на писатели на Македонија. Таков е случајот со „Ќерката на математичарот“. Исто, не ми е прочитан ни тој роман и не можам да кажам лисчно мислење.
Азбука за непослушниете е супер, а ја нема.
„Азбука на непослушните“ не е добитник на ниту една позначајна книжевна награда, затоа ја нема тука.
Лидија Димковска е многу извикана, и ги имам прелистано книгите и искрено, пасусите не можев да ги дочитам.
Морам да се согласам, до некаде. Кај Лидија ме нервира тоа претерано инсистирање на употреба на некаква форма на постколонијална критика, на отуѓеноста, на поетиката на егзилот и сл. Јас разбирам дека е она писател кој живее надвор од границите на државата, но нервира кога се вергла постојано околу едно исто, во сите нејзини романи. Инаку, ако го исклучам тој дел, „Резервен живот“ ми се допадна, па и „Но-Уи“ (не ми е дочитан), ама „Скриена камера“ дефинитивно не и го можам! Уште се чудам како стигнав до крајот на таа книга.
Смилевски ми е исто малку преценет, посебно со Сестрата на Фројд.
Смилевски јас сега го читам прв пат, со „Разговор со Спиноза“ и за сега ме бендисува, ама ќе видиме на крај.
Би предложила на листата наместо Толе Паша да се стави еден подзаборавен роман Сок од простата од Јован Павловски.

Едит: се извинувам, гледам дека го има Сок од простата.
(y)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.861
Имам прочитано неколку дела на локални писатели во минатото, туѓ срам ме изеде. Какви црни 100 романи, а каде се тек другите литературни форми? 100 збирки на раскази? 100 збирки на поезија? Мислам дека бројот 10 би бил преоптимистичен, а 5 сосема реален.
 
Член од
23 април 2023
Мислења
3
Поени од реакции
4
Во моментов имам прочитано само еден роман со листава „Волшебното самарче“ на Ванчо Николески, ама на два јазици - мајчин руски и оригинал на македонски. Ќе читам и повеќе.
 

Meri Sosedkata

Куќата до тебе
Член од
20 април 2023
Мислења
3
Поени од реакции
5
Интересна е листава.(y)
Од сите книги,имам прочитано само 9.И тоа само лектири што ни биле.
Никогаш не сум читала нешто повеќе од македонскиве автори.Во иднина ќе се потрудам нешто да прочитам.:rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom