Што читате во моментов? (со краток коментар)

Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.659
Ја читам моментално "Гробот на планината" од Микаел Јорт и Ханс Розенфелт.
Од серијалот со Себастијан Бергман, книгата одлична е засега, додуша досега немам погрешено со ни една книга од тој серијал. Ми лежат скандинавските трилери, а посебно овој серијал со Себастијан и екипата (y)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Господарот од Колм Тојбин. Интересна сега за сега се работи за писател кој ја очекува премиерата на својата драма во Лондон. Убаво е напишана (сега засега 20 стр читав) така да очекувам да испадне добра.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Доктор Џекил и господин Хајд од Роберт Луис Стивенсон.

Искрено ми фалеше Стивенсон, книгава е мала, се на се 60-тина стр, досега не ми е читана (иако имам гледано најмалку две филмски адаптации) и веројатно ќе преминам и на Заливот Фалеса. Убаво, како, трилер започнува да ја гради приказната.

Оваа година, веќе, сум двоцифрен, само немам инспирација да ги рецензирам во Книжевниот предизвик. :oops:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
"Дамски гамбит" од Волтер Тевис

Конечно во мои раце. :love:

Книгава ми навлезе во секоја пора, ми го освои секое сетило, ми го подобри расположението. За рекордно време прошетав низ првите 100 стр. :love:

Стилот на пишување е лесен, интересен. Приказната е доследна и содржајна. Згора на сѐ и психологијата е интересна за проследување, Бет не е ни свесна за внатрешните демони. Сѐ гледа низ невината детска призма.

Книгава е далеку подобра од серијата, која е вистинска ренесанса за шахот и како спорт и како хоби.

Оргазмична книга, без никаков сомнеж верувам дека ќе ми стане една од најомилените. :love:
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.135
Моментално ја читам Рат и Библија од владиката Николај ама на нет пошто ја немам книгата која е објавена 1931 год. во која буквално го предвидува рушењето на кулите близначки во Њујорк...

хинт-"У томе, при последњим зрацима сунца, појави се јато аероплана кружећи високо изнад великог Њујорка.
– Гле, гле, ено их! ено! три, пет, десет! чуше се узвици са разних страна.
Министар Јустон уздахну, па полугласно изусти:
Да, ено опасности нашем американском Вавилону!
Ето, од тих црних челичних тичурина зависиће будући рат! узвикну генерал."
.

.
"У том ће опет рећи министар Јустон полугласно и замишљено као за себе:
Отуда, отуда из ваздуха прети опасност овим нашим вавилонским кулама!
– А зашто само нашим кулама? узвикну генерал. Не важи ли то исто и за европски Вавилон, или боље рећи – вавилонску Европу?"...
 
Последно уредено:
Член од
1 мај 2021
Мислења
184
Поени од реакции
742
Госпоѓа Бовари од Гистав Флобер.

Не знам точно зошто но долги години патев од заблудата дека книгава е некако бапска, дека се работи за некаква си клише романтичарска приповетка со предвидливи ликови и очигледни пресврти.

После 170 страни сфаќам уствари каков идиот сум бил.

Романов е маестрална сатира, секое негово делче, од ликовите и настаните па се до самата проза е право ремек дело, и читајќи го осеќам ко ниеден слог да е потрошен или сувишен, балет од согласки и самогласки.

Гиставе, скидам капу.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
Две дела во една книга. Јас ги читам расказите "Од Јужните мориња".

Авантуристички раскази кои се одвиваат на јужниот пацифик, на островски земји во колонијално време.
Одлично ми дојдоа на овие попладневни жештини.

Џек Лондон е мајсторски раскажувач, добивам порив да одам на море и да пушам цигари додека си ловам риби. :ROFLMAO:
20220624_201028.jpg
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
Две дела во една книга. Јас ги читам расказите "Од Јужните мориња".

Авантуристички раскази кои се одвиваат на јужниот пацифик, на островски земји во колонијално време.
Одлично ми дојдоа на овие попладневни жештини.

Џек Лондон е мајсторски раскажувач, добивам порив да одам на море и да пушам цигари додека си ловам риби. :ROFLMAO:
Прегледај го приврзокот 336464
Дали знаеш каде може да се купи??
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
"Криптолог" од Изабела Малдонадо

Лето е, се читаат тралалајки. :pipi:

Старите рани на агентката Нина Герера повторно се отвараат кога чудовиштето од нејзината младост, која ја има киднапирано, убива и ѝ праќа порака. Неговиот идентитет е енигма...

Не сакам да ја критикувам книгата од самиот старт, не сум ни навлезен длабоко во приказната, можеби и имав превисоки очекувања, содржински е интересна, но нарацијата не ми се допаѓа.

Моментално е на - 50%.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.256
Поени од реакции
7.951
"Ненад Марјанович - Живот с Идијотима" - после долго време си ја прибрав книгата од шетање на едно па на друго место, книгата е напишана од басистот на поранешниот култен бенд од Пула - Куд Идијоти (антифа панк бенд) во која раскажувува случки од времето на нивното постоење, како се оформиле, каде вежбале, каде свиреле, посебно ми беше интересен делот каде што раскажува за нивното свирење во Италија каде биле нападнати од фашисти, па на бината настанал општ хаос во кој се вмешала и полицијата, после цело тоа случување групата достигнува до насловните страни на весниците во Италија и Југославија, при што уживаат добар третман од владата на Југославија (кој траел кратко) затоа што на некој начин го користела тоа политички.
 
Член од
21 јануари 2022
Мислења
302
Поени од реакции
1.634


Само што ја завршив. Што да кажам, книгава е комбинација на Толстој, Чехов и Јулија Вознесенскаја (авторката на „Женски декамерон“, исто така одличен роман). Обработува не баш весела тема, провинциска болница каде разни ликови од различен општествен сталеж во СССР, во периодот по смртта на Сталин, доаѓаат да се лекуваат. Преку ликовите на пациентите и лекарите/лекарките и болничарите/болничарките е прикажана тогашната (сурова) советска реалност. Има и толстоевска филозофија во романов, има и чеховски моменти (Павилјон бр. 6), има од сè по нешто. Се поставува и прашањето, која е смислата на животот? Интересно прашање, посебно кога знаеш дека деновите ти се избројани.

Единствена замерка ми е на моменти погрешниот превод, преведувачката го греши минатото време во моментите кога некои од ликовите се сеќаваат на своето минато, па наместо минато свршено време користи минато прекажано време, што нема никаква смисла.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
If on a winters night a traveler - Italo Calvino

Se druzime veke nekoja vecer. Prvo me provocirase so igor dzambazov fori, no funkcionira toa breaking 4th wall i iako te promasuva poradi vremenska razlika da ja nareceme, sepak se povrzuvas iako instinktot mi e da se boram protiv toa oti neli somewhat challengenat. Hah.

Kako sto i samiot kazuva, na strana ocekuvanja i zelbi (od avtorot, za knigata), tocno deka sakam da ne znam sto e sledno, leap vo nepoznato, ustvari duri go i preferiram.

Cool.
Cool, cool, cool.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Две дела во една книга. Јас ги читам расказите "Од Јужните мориња".

Авантуристички раскази кои се одвиваат на јужниот пацифик, на островски земји во колонијално време.
Одлично ми дојдоа на овие попладневни жештини.

Џек Лондон е мајсторски раскажувач, добивам порив да одам на море и да пушам цигари додека си ловам риби. :ROFLMAO:
Јас ја читам "Морски Волк". Иста тематика, и истата желба ја добив да одам на море.
Би ти ја препорачал да ја прочиташ.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
Јас ја читам "Морски Волк". Иста тематика, и истата желба ја добив да одам на море.
Би ти ја препорачал да ја прочиташ.
Секако дека ќе ја прочитам, ја имам дома. Наредниот месец најверојатно ќе ја поминам.

А кога ќе залади ќе ги читам делата што се сместени во Алјаска. Сакам кога сезоната во книгата ми се поклопува со онаа во реалноста. :)

Фала за препораката :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom