Што читате во моментов? (со краток коментар)

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
„Децата на полноќта“, Салман Рушди...
Преубава книга со многу Букерови награди...
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Do androids dream of electric sheep - Phillip K. Dick
Многу е различна од филмот, скоро неспоредливо.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.359
Поени од реакции
4.882
Morski vuk - Jack London (Sea Wolf).. Ја најдов случајно дома и ме привлечи насловот. Засега изгледа супер. Башка и српскиот ќе си го подобрам:p
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.964
„Записи од мртвиот дом“ - Достоевски



Преку еден лик кој наводно е измислен Достоевски го доловува објективно животот во затворот и ја прикажува вистинската состојба на околината и својата, длабоко психичката (во која верувам дека многу луѓе ќе пронајдат и свои особини кои онака е тешко да се изнесат). Што друго и да кажам е излишно. Читајте ја. :)
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Абе кој ми ги бриши постовите море алооооооооооооо
Операција Амблер - Роберт Ладлам

Операција Амблер е вистинска книга за тие што сакаат да читаат шпионски трилери!
По дваесет години работа како таен агент Харисон Амблер е затворен во една ментална болница, владина институција, каде што владата ги сместува своите луѓе кои што изгубиле секаков допир со реалноста. За жал, случајот на Хал е поинаков. Тој е затворен во Париш Ајланд, под дејство на дрога и седативи.
Една симпатична болничарка му помага да избега од болницата и ја почнува потрагата по осознавањето на сопствениот идентитет. Зошто владата го затворила? Зошто нема никакви документи за неговото постоење?​
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Многу се настрвив за читање во последно време и изгледа ќе направам грешка која често имам обичај да ја правам. Да читам неколку книги истовремено, да ми излезат некои неизбежни и долготрајни обврски и на крајот, се` да заврши со зачитување на две-три книги, кои нема да ги завршам...
Ама сезона на одмори и релаксирање е па да видиме :)
Game of thrones на Џ.Мартин - откако ја изгледав првата епизода на серијата, содржината ми се виде забавна.
„Мојата борба“ на Адолф Хитлер, белки ќе ја завршам оти со прекини и прескокнувања ја читам подолг период.
Некакво продолжение на, за мене, извонредниот серијал „Дина“ на Френк Херберт, напишано од неговиот син и некој друг писател (отсекогаш сум имал аверзија кон ваквите продолженија, затоа што финансискиот интерес е повеќе од очигледен, а талентот не е секогаш наследен, ама интересот надвладеа).
Инаку, малку надвор од темата, ама во НУБ открив доста литература до која потешко се доаѓа во државава, како на пример некои од за мене актуелните дела на Лавкрафт (неколку раскази и мислам еден роман), Баркер („Кабал“), Кинг („Сјаење“!!!, „Куџо“) и други, така што нема да ми недостасува научно-фантастична и фантастична литература во наредниов период.
--- надополнето: Jun 14, 2011 9:51 PM ---
Morski vuk - Jack London (Sea Wolf).. Ја најдов случајно дома и ме привлечи насловот. Засега изгледа супер. Башка и српскиот ќе си го подобрам:p
„Морскиот волк“ - Сегменти од филозофијата на Ниче едноставно бодат очи во романот, кој можеби има потенцијал, ама мене ми е некако недовршен, неизбалансиран во квалитетот. Доколку не си го прочитал, „Мартин Идн“ е врвот на она што овој го напишал. Значи, ако те бендиса волкот, веројатно ќе уживаш во Идн, но секој со својот вкус.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Фаренхајт 451 по трет пат, ако ви се допаѓа Орвеловата 1984, тогш Фаренхајт 451 е токму книга за вас. Ако Орвел знае да не "вози" како читатели подобро низ 1984, Бредбери заостанува малку во тој сегмент и ликовите ми се некако посувапарно равиени, иако мене ми е многу пореалистичен од Орвел и многу драг. Да ви раскажувам содржина за Фаренхајт 451 е исто како да ви го раскажувам Fight Club или V for Vendetta без да сте го погледнале, цело книжуле е 250-тина страни во џебно издание па за тие што го немаат прочитам трк до библиотека.
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
"Повик" од Џон Гришам.(y)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.247
"Повик" од Џон Гришам.(y)
Откако ќе ја прочиташ пиши ми вреди ли повторно да ја почнам. Ја купив пред 3-4 месеци, ја почнав еднаш до 30-40 страна и ја баталив, не ми се допадна.

На темава, вчера ја почнав "Се плашиш ли од темница" од Сидни Шелдон, си реков пред да заспијам да прочитам 10тина страници за да ми се приспие. И не заспав. Во еден здив голтнав 100страни.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Darkly Dreaming Dexter - Jeff Lindsay

За многумина познат по серијата Dexter. Се работи за сериски убиец кој убива други сериски убијци со цел да ги спречи, а воедно да го исполни заветот кон својот татко. Ја читам на англиски, во пдф формат. Лесно читлива, на моменти згрозува. Инаку, ова е првиот дел од сериалот. Ако до крај ми се допaдне, ќе продолжам и со отнатите делови :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.247
Darkly Dreaming Dexter - Jeff Lindsay

За многумина познат по серијата Dexter. Се работи за сериски убиец кој убива други сериски убијци со цел да ги спречи, а воедно да го исполни заветот кон својот татко. Ја читам на англиски, во пдф формат. Лесно читлива, на моменти згрозува. Инаку, ова е првиот дел од сериалот. Ако до крај ми се допaдне, ќе продолжам и со отнатите делови :)
Може да ја добијам во сандаче?:cool:
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
По многу двоумење конечно ја почнав Идиот од Достоевски
Целта ми е да видам дали навистина ова дело е подобро е од Злосторство и казна
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Розалинд Лејкер - Златното Лале
http://www.amazon.com/Golden-Tulip-Novel-Rosalind-Laker/dp/0307352579

Топ книга! Сплет на уметноста поточно сликарство, љубов, политички сплетки, семејство, успеси и падови, лалиња - Холандија во 17тиот век!
 

HeRbEs

-WandereR-
Член од
21 јуни 2005
Мислења
766
Поени од реакции
272
По препорака на некој од погорните постови почнав да ја читам Cell од Stephen King.Моментално сум до половината негде и може да кажам дека книгата е топ ,баш е по сите мои нишани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom