Што читате во моментов? (со краток коментар)

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
1.276
Поени од реакции
9.319
Езива книга за такф момент
Читајте книге!!!
Ирса ми е меѓу најомилени, купују од њума нон стоп.Овај ми е на ред
IMG_20200314_192037.jpg
IMG_20200314_192007.jpg
 
Член од
13 јануари 2020
Мислења
13
Поени од реакции
22
Без тебе - Мишел Биси.

На 22 декември 1980 година се руши авион на границата помеѓу Франција и Швајцарија. Страшната несреќа и пламените јазици сепак остануваат немоќни пред животот на единствениот преживеан патник – тримесечно девојче со непознат идентитет – за чие старателство се борат две семејства, едно богато и влијателно, и друго сиромашно и праведно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.367
Поени од реакции
9.018
Svako ubija onog koga voli,
dobro slušajte što vam kažem…
Neko gorkim pogledom,
neko riječju laskavom
Kukavica poljupcem,
hrabar mačem.
Neko ubija voljenog dok je mlad,
neko dok je star
Neko ga zadavi rukama žudnje,
neko rukama od zlata
Milostivi ubija nožem jer se tijelo brže ohladi…
Neko voli premalo,
neko voli previše,
neko kupuje a neko prodaje
Neko ubijajuci pusti suzu,
a neko i ne trzne
Jer svako ubija onog koga voli,
al svakoga to ne ubije.

The Ballad of Reading Gaol-Oscar Wilde
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.447
Поени од реакции
2.142
Деновиве коронашки за прв пат земав аУтобиографии да читам...

Moonwalk од Maјкл Џексон,
...ми беше најнеинтересна затоа што е искочена одамна па само првиот не толку интересен дел од неговата кариера е опфатен до кај Трилер... ем човеков таков беше повлечен тешко се отвараше ем цел живот беше под лупа на јавноста па (посебно за негов голем фан, ко мене) па нема ништо ново да прочиташ, и повеќе интересни работи за него ќе дознаеш у Coreyography.

Jason Priestley : A Memoir,
...само 1/3 од книгава колку што одвојува за причината поради која ја читаш, БХ 90210, ми беше интересна, би издвоил и кога кажува за Бред Пит кога двајцата на почеток од кариерата биле цимери со години и живееле ко у Ф. Клаб без скршен денар и возел црвено Југо... :D Кај делот со бившите, летдаун ми беше што Шенон ич не ја спомна иако ја пецка 2-3 пати у книгава за тоа колку била bitch (за што и се препукуваа после на Твитер)...Иако по стилот најлесна за читање, имаше доста досадни делови низ кои "прелетував".

Coreography : A Memoir од Кори Фелдман,
...уште од прва страна се приметува колку е за разлика од другиве 2 професионално напишана, по тоа како сите настани се сликовито раскажани поврзани подредени и те вовлекува одма и те вози back-and-forth низ неговите спомени...а и Фелдман има што да каже, дали за дружењето со Мајкл Џексон и Кори Хајм, дали за сите оние хит филмчиња што ги нареди у 80тите како - Gremlins, Goonies, Stand By Me, Lost Boys, The 'Burbs,...и за темната страна на Холивуд и низ што сé поминал(е The 2 Coreys) како дете-ѕвезда - развод на родители, алкохол, дрога, педофилија, итн... :(

Наредна за читање ми е The Long Hard Road Out Of Hell од Мерилин Менсон :gjavol:...едвај чекам да ја почнам... :icon_mrgr:
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.943
Поени од реакции
9.663
Простете што нема да наоѓам слики од кориците на книгиве, многу се, па само ќе пишам по една реченица за секоја, мојата првична импресија која ми ја оставила конкретната книга, да не глабам многу со прераскажување кратки содржини.

1. Замка - Мелани Рабе
Крими книга за типка која подготвува план како да постави замка на убиецот на нејзината сестра и да се соочи со него. Не знам некако доста монотоно ми беше, не ме фасцинираше многу дејството, уште од старт читајќи си имаш претстава што е можно на крај да се случи, многу празни страници за подготовки, само читаш а не се случува ништо, некој обид да се зголеми тензија, ама јок, не ме дирна баш. 5/10

2. Во име на предците - Тес Геритсен
Исто крими, како едно убиство може да води кон cold cases кои биле нерешни многу години. Доста добро, ама оваа ми е многу некако по шаблон книга напишана, како по ист шаблон да се напишани оваа и следнава што ќе ви ја пишам, веројатно и многу други. Држеше внимание, на моменти беше некако тупење, ама генерално интересно патешествие. 7/10

3. Кој сее ветар - Неле Нојхаус
Исто крими. Нешто ко оваа погоре, се разрешува убиство, па сеа цело патешествие со ликовите што им се дешава и во што се вплеткуваат, доста небитни работи, и не ми задржи баш кујзнае колку внимание, но и не беше досадно. 5.5/10

4. Темниот цвет - Џон Голсворди
Ова не е крими, веројатно драма категорија спаѓа. Ова е утепување досадна книга, замарање мозок. Книгата е да покаже како ставовите на едно момче се менуваат како што созрева, најпрво не можел да е верен, потоа не може да е неверен. Ништо не е интересно со книгава, и воопшто не е за некој што сака да чита интересно нешто. 3/10

5. Врева на долниот кат - Линвуд Баркли
Крими роман исто. Малку научна фантастика, малку сапуница, крајот мислам беше тотално усран, крвопролевање беспотребно. Приказанта држеше внимание, ама целосната слика кога ќе ја погледнеш и не те импресионира толку. 7/10

6. Полноќна роза - Лусинда Рајли
За ова пишав во друга една тема ривју. Мислам ќе помине некое време, дур земам пак нешто вакво да читам, многу ме потресе чудово. Се работи за фиктивна историска драма. Се чита во еден здив, има многу неправди кои те тераат да се нервираш, баш тие работи ми се и единсвени замерки за книгата, моменти кои не се возможни дека не се случиле така и премногу се бизарни, пример кога е претставено нешто дека немало начин, а всушност имало. Доста поучна е книгава, и може секој на различен начин да си ја толкува. 9/10

7. The Go-Between - L.P.Hartley
Не мислам дека има македонски превод од книгава, па затоа ја напишав со оригиналниот наслов. Се работи за новела од 150 страни, далеку пократко од сите овие горе кои се 350-550 страници. Тралалајка книга, за распустот на едно момче и за тоа како одлуките секогаш имаат и добар и лош ефект кон некого. 4/10, патем не дека е досадна, може да е досадна е да има повисока оцена, оцената е околу тоа какво влијание имала книгата на мене.

8. Ловец на змејови - Халед Хосеини
Ова е вистинска историска приказна за настаните во Авганистан од седумдесетите години на минатиот век до почетокот на новиот век. Потресна приказна за тоа колку малку вреди човековиот живот, за предрасудите, стереотипите, кои знаат да променат многу животи. Не ме потресе мене нешто, бидејќи хоби ми е да си гледам цело време документарци за вистински потресни настани, но препорачувам да ја прочита секој кого го интересира источниот муслимански свет и Авганистан како земја. 8/10

9. Кој тропа на прозорецот - Линвуд Баркли
Ова е веќе нешто, Баркли цело време си прави шпанска сапуница од романите, ама ова ми беше далеку поинтересно и посодржајно од Врева на долниот кат. Се работи за приватен детектив што прима во автомобилот девојче кое стопира, со надеж дека ќе му каже информација повеќе за неговиот починат син, но девојчето најбрзо го снемува, притоа се случуваат уште неколку необјасниви случувања. Приватниот детектив одеднаш од една нерешлива загатка, веќе има 10 нерешливи загатки и води истрага за да проба да реши дел од сложувалката. 9/10

10. Опасно блиску - Линвуд Баркли
Исто крими. Имаше моменти кога не ми држеше баш внимание, многу се забегуваше со небитни настани, како да имал квота Баркли да мора 420+ страни да е романот, па мора сите книги таа квота да му ја задоволуваат, иако содржински може и за 200 страни да се напишат овие настани. Како и да е, се случува трикратно убиство во соседната куќа, и од тогаш почнуваат проблемите, се јавуват погрешни сомневања кои водат до решавање на нешто друго што не е трикратното убиство. 7.5/10

Ова ми се прочитани книги откога почна карантинот, па затоа да пишам за нив дур ми се колку толку свежи сеќавањата. Се надевам дека 2020 ќе ми е година со најмногу прочитани книги, можеби ќе прочитам нешто и за 10ка. :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.787
Поени од реакции
28.157
Denovive po preporaka (ne od Obama, but still :d) ja procitav The Three-Body Problem od Cixin Liu. Adult sci fi so hard based science. Pocnuvajki od cultural revolution wars vo China 1967 ubistvoto na tatkoto na astrofizicar ja zasenuva cela covecka rasa, almost poetic, kako edna laga za bremenost sozdava cela religija, kako toa sto Hitler da go primile da crta svetot ke bese razlicen - e isto taka, samo na universal scale.

Ne citajte opis online bidejki e major spojler, prikaznata se otvara koga poznat naucnik ke bide povikan od policijata za da pomogne vo istrazuvanje na ubistvata i mnogute samoubistva na ugledni i procueni naucnici vo svoite oblasti vo meguvreme koristenje na nano tehnologii, quantum entanglement, alien contact i VR igri za raskazuvanje na pogolemata slika. Krevkosta na svetot prikazana drsko, fizickite zakoni ne vazat poveke, completen haos. Postavuva dosta prasanja i vredi vremeto, problemot e sto okolu 70 posto in primetiv deka ne ostava prostor za elaboriran kraj i se plasev da ne e izbrzan. Izleze deka ne e bidejki ima i vtor del koj go pocnav (The Dark Forest) i tret del (Death's End) koj sakam hartija da go poracam no ne znam dali ke stigne radi situacijata dodeka ja procitam vtorata. My go-to e bookdepository no od posta mi kazaa deka ne prakjaat i primaat pratki od UK. Any suggestion?

"In China, any idea that dared to take flight would only crash back to the ground. The gravity of reality is too strong"
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
28
Поени од реакции
61
Sapiens: A Brief History of Humankind
Авторот Yuval Harari е професор по историја во Ерусалим, па книгата е полна со археологија, културна антропологија, социологија...
Од научен аспект, трудот е контроверзен. Во моментот читам за теориите за исчезнувањето на Неандерталецот, неговата интелигенција, физички карактеристики и причините поради кои само белата раса Сапиенс поседува 3-4% неандерталски гени.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.787
Поени од реакции
28.157
Sapiens: A Brief History of Humankind
Авторот Yuval Harari е професор по историја во Ерусалим, па книгата е полна со археологија, културна антропологија, социологија...
Од научен аспект, трудот е контроверзен. Во моментот читам за теориите за исчезнувањето на Неандерталецот, неговата интелигенција, физички карактеристики и причините поради кои само белата раса Сапиенс поседува 3-4% неандерталски гени.
Odlicna e Sapiens. Lani ja procitav, samo se zaebav na makedonski ja zemav a sega Homo Deus ja zemav na angliski i me mrzi da i se posvetam.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.403
Поени од реакции
701
Sapiens: A Brief History of Humankind
Авторот Yuval Harari е професор по историја во Ерусалим, па книгата е полна со археологија, културна антропологија, социологија...
Од научен аспект, трудот е контроверзен. Во моментот читам за теориите за исчезнувањето на Неандерталецот, неговата интелигенција, физички карактеристики и причините поради кои само белата раса Сапиенс поседува 3-4% неандерталски гени.
Застанав до некаде и уште не ми е продолжена.
Фусноти и останати работи вика дека се му е базирано на разни истражувања и научни трудови он као го склопил на кратко у едно "четиво".
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
6.589
Поени од реакции
19.107
Сечење шума - Томас Бернхард

Три дена ми требаа за 50 страни да поминам. Ме умори книгава како ретко која друга. Не ми се омилена работа репетициите во текстот, не ми легна монологот и некако не можам да се поврзам со него, просто не ме привлекува и држи внимание.
Се мислам да ја прекинам.
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
28
Поени од реакции
61
Sapiens: A Brief History of Humankind...
Кое разочарување е книгава :oops:
Првите стотина страни се навистина добри, но изгледа како стапица за да те држи заинтересиран низ поглавјата со тешка левичарска пропаганда.

На кратко, книгата може да се прераскаже со: White men bad, Christianity equals Nazism, Capitalism is death.

Книгата повеќе наликува на збир на одделни есеи, отколку на една компактна целина. Секоја глава е лично видување и претпоставки на авторот, испреплетени со факти и датуми за одделни настани, колку да се создаде илузија дека и теориите се целосно вистинити. Само за пример, тој цело време се фокусира на зачетоците на ропството во Европа и Америка, обвинувајќи го за тоа белиот европски христијанин, без да ја каже целата вистина дека тоа постоело далеку пред тоа: африкански племиња се поробувале едни со други од памтивек, а освен робови од Африка, исламскиот Калифат особено имал мерак на европски робови; или дека поседувањето на робови од страна на неговите Евреи детално е опишанo во Стариот Завет.

На секоја страница одделно се осеќа омразата, па дури и љубомората што авторот ја има кон белиот Европеец. Неговите научни постигнувања и откритија ги претставува исклучиво како резултатот на неговата алчност за богатство и територии.
...We call it the Scientific Revolution. It began in western Europe... Why did the Scientific Revolution begin there of all places, and not in China or India? Why did it begin at the midpoint of the second millennium AD rather than two centuries before or three centuries later? We don’t know.
Oh... yes we do! It's called higher IQ.

Упорно повторува дека сите култури се еднакви и го обвинува белецот за уништување на огромен дел од нив, иако на самиот почеток од книгата дава примери за современи племиња и нивниот начин на живот до пред само десетици години.
When an old Aché woman became a burden to the rest of the band, one of the younger men would sneak behind her and kill her with an axe-blow to the head. An Aché man told the inquisitive anthropologists stories of his prime years in the jungle. ‘I customarily killed old women. I used to kill my aunts … The women were afraid of me … Now, here with the whites, I have become weak.’
Со оглед дека книгава е објавена во 2018, јас се кладам дека има голем удел во тековните случувања со Антифа, BLM, Extinction Rebellion и слични терористички движења и организации и мотивацијата на дел од членството.
 

dARK_ElementaL

Kunoichi, Necromancer, Lycan, Magesexual
Член од
21 август 2017
Мислења
925
Поени од реакции
1.254
Стаклен меч - Викторија Авејард

Продолжение на Црвена Кралица.
Станува збор за поделено општество на луѓе кои имаат сребрена крв и на оние со црвена крв. Сребрените имаат супер моќи и владеат со општеството, а црвените кои немаат никакви моќи се на дното на општеството и се искористени за меѓусебните војни на сребрените од различните држави. Но тоа полека почнува да се менува кога ќе се открие дека и помеѓу црвените се развиле способности како и кај сребрените. Мер Бероу е црвена девојка која завршува како слугинка во палатата. Таа при една несреќа таму открива дека поседува моќ да манипулира со електрична енергија.
Тензиите се зголемуваат откако Мејвен станува нов крал убивајќи го татко му и местејќи го брат му за тоа.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.787
Поени од реакции
28.157
Majstorot i Margarita

Imam uste 20%, nekoi 100 strani do kraj i knigata ne e voopsto od toa sto ocekuvav, na najpozitiven nacin kazano. Prijatno iznenaden od kolku brzo se lista poradi humorot. Citam po nekolku glavi i posle cel den u glava mi se slikite. Haosot sto se provlekuva niz prikaznata na momenti me pravi da ne ja prepoznavam knigata sto sum pocnal da ja citam. Bev skepticen poradi popularnosta and all them high praises ama opravdano.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.341
Поени од реакции
3.629
Majstorot i Margarita

Imam uste 20%, nekoi 100 strani do kraj i knigata ne e voopsto od toa sto ocekuvav, na najpozitiven nacin kazano. Prijatno iznenaden od kolku brzo se lista poradi humorot. Citam po nekolku glavi i posle cel den u glava mi se slikite. Haosot sto se provlekuva niz prikaznata na momenti me pravi da ne ja prepoznavam knigata sto sum pocnal da ja citam. Bev skepticen poradi popularnosta and all them high praises ama opravdano.
Најомилена книга на сите времиња, се мислам повторно да ја читам иако имам огромен број непрочитани. :love:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
На врв Bottom