Што добиваат и што губат оние кои ја напуштаат Македонија?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.904
Поени од реакции
41.847
Уште една тема каде Валво ќе замара. :D
Ако си идете од Македонија губите многу како на пр: вилици за 25 евра, чорапи 3 за 100 ден, леб за 20 ден, таму ќе јадете гумени јагоди, нездрав зеленчук... итн
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Добиваат неколку илијади евра а губат се друго.
Ако си заминал на мали години (5-10) ондак ништо не губиш пошто си дел од тој систем, но од 18 нагоре секој ден ќе мислиш на Македонија.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Добиваат шанса за подобар живот, шанса за работа без партиска книшка, шанса за работно место каде ќе се вреднува нивниот труд, интелект и желба за напредок, шанса да не бидат оптоварени со оној малограѓански менталитет од типот на: Иј како успеа бе оваа/овој? Јас сум попаметен, а она/он успеа..

Губат само тоа што ќе остават пријатели и фамилија/роднини. Ама и тоа може да се преброди, одморите ќе се користат за доаѓање тука.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.548
Поени од реакции
20.905
Ajde neka se javi nekoj forumgija ovde so ima *ubava rabota* na zapad. Baj d vej so mene zaedno tamu rabotea i germanci, za nivni standard za mizerni pari.
Ne letajte mnogu so pametot, obicen rabotnik e sekade ebana stranka i samo ceka da mu go aknat od pozadi.
Sistemot e dobro poznat i e sekade isto, drzavno,kriminal ili ako imas srekja da naprais nekoj dobar biznis. Od rabota nema fajde.
Некој ваков? Внукот на Владо Камбовски што во МКД би имал супер државна работа и би зимал 1000е плата... E тука е само директор во најголемата австралиска банка и место да има 12 000е годишна плата во Скопје си зима реална плата за неговите вредности.

http://www.hes.edu.au/assets/Resources/Documents/Conferences/2013-NUFPC/Presentations2013/Innovate-and-Revolutionise-Commonwealth-Bank-Jason-Kambovski.pdf

Или оваа? Девојка што од Скопје дојде ко средношколка и стана еден од најмладите партнери во една од најголемите адвокатски фирми во Австралија.

http://www.gadens.com/whoweare/ourpeople/Pages/Biljana-Apostolova.aspx

Или струмичанката, фризерка, што изгради империја за со есклузивни фризерски салони, фризерска академија и бренд за козметика кој месечно прави повеќе пари него стопанска банка на годишно ниво.

http://www.klaracosmetics.com/about/who-is-klara.html#.VOHRlOaUeSo

Не си свесен колку ги има, тоа што ти не ги сретнуваш кога идеш нагоре надоле по колички не значи дека нема успешни емигранти ;)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.904
Поени од реакции
41.847
Добиваат неколку илијади евра а губат се друго.
Ако си заминал на мали години (5-10) ондак ништо не губиш пошто си дел од тој систем, но од 18 нагоре секој ден ќе мислиш на Македонија.
:popce:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Добиваат неколку илијади евра а губат се друго.
Ако си заминал на мали години (5-10) ондак ништо не губиш пошто си дел од тој систем, но од 18 нагоре секој ден ќе мислиш на Македонија.
А бе на многу работи мислам секој ден, ама....

И подобро да бидам надвор, да работам таму каде ме ценат и да мислам на Македонија, отколку да седам тука без работа или да треба да се понижувам да вадам книшка за да се вработам и да мислам секој ден за надвор.

Lose-Lose.

Ќе сум мислела, големо чудо ќе сум мислела. И тука седам и секој ден мислам да одам надвор, па никому ништо.
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
20
Добиваат шанса за подобар живот, шанса за работа без партиска книшка, шанса за работно место каде ќе се вреднува нивниот труд, интелект и желба за напредок, шанса да не бидат оптоварени со оној малограѓански менталитет од типот на: Иј како успеа бе оваа/овој? Јас сум попаметен, а она/он успеа..

Губат само тоа што ќе остават пријатели и фамилија/роднини. Ама и тоа може да се преброди, одморите ќе се користат за доаѓање тука.
Добиваат шанса за подобар живот ...се сложувам!
- ако се иселиш засекогаш или ако се вратиш со капитал и друга визија после неколку години (5-10 минимум)

шанса за работа без партиска книшка ...и се сложувам и не се сложувам!
- освен во администрација и во помал дел од приватни фирми и во Македонија ќе се вработиш без партиска книшка само тука се отвара битното прашање при донесување на одлука за заминување во странство а тоа е ЗА КОЈ ПАРИ ЌЕ РАБОТИШ?

шанса за работно место каде ќе се вреднува нивниот труд ...не се сложувам
- секаде на овој свет секој сака да го извади максимумот од вработениот и на секое ниво. Кога веќе го плаќа зошто би го штедел (универзална логика)

шанса да не бидат оптоварени со оној малограѓански менталитет од типот на: Иј како успеа бе оваа/овој? Јас сум попаметен, а она/он успеа ...се сложувам и не се сложувам
- малограѓански не е да ги поставиш овие две прашања. Малоумно е да се доведе целото опшество од страна на поединци за да се створи таква клима за да се постават овие две прашања.
- и на многу други места надвор од Македонија се случува истата ситуација (само во многу помал размер).
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.548
Поени од реакции
20.905
Gubis:
- kvalitetna i ukusna hrana (kaj nas sto se jade na zapad moze samo da sonuvaat)
- kafani i kladionici :)
- kafe so komsiite-kite
- quality time so prijatelite-kite
Dobivas:
- podobar standard (so znak prasalnik, ne mora da znaci)
- podobro zdravstvo, ova e najgolema pridobivka.

P.s.
Ako si clan partije so fakultet i dobro nacukan so dogovor za neopredeleno vo javna administracija ili kaj drzaven monopolist prosecen evropeec moze voda da ti nosi i treba da si lud da pomisluvas da ja napustis nasava meka.
:D

На запад има ПОКВАЛИТЕТНА ХРАНА него во Македонија. Тука има ИЗБОР можеш да јадеш евтин пластичен зеленчук или да платиш и јадеш органски. До тебе и твојот џеп е. Конкретно во Австралија пластични патлиџани ти се 3-4 долари кило, органски adelaide tomatoes (мојте омилени) идат од 8-10 долари коло... За разлика од Македонија овде ако сакам можам да купам и сибирски црни патлиџани, рома, чери и милјарда други типови какви што ти не си видел во Македонија. Имај на ум дека тука келнер заработува некој 20 долари на саат така да СЕКОЈ може да си дозволни квалитетно да се храни, едноставно на некој тоа повеќе на некој помалку му значи.Кажи ми ти мене како стои Македонија со месо? Имаше пред некое време афера затворија една поголема месара... Бразилски батаци, замрзната риба, говедско од бугарија и србија кое имаше забрана за во ЕУ. Да не почнам за тоа што па од месо и се јаде... Јасно ти е дека сме „специјалисти“ за мелено - tertiary cut најнеквалитетното месо (и тоа и од третостепено месо кај нас пак беше најнеквалитетно и го полнеа со глупости, овде барем имаш lean mince - мелено без масти и лој). Јасно ти е дека до скоро бивтек во МКД не ни имаше па кременадла - secondary cut беше најквалитетно месо што обичен смртник можеше да купи зашто се друго идеше за извоз. Еве ти да видиш како изгледа мешана скара во НОРМАЛНА ДРЖАВА:

Италија

Аргенитина


АвстралијаГледаш некаде мелено?

Да не ни почнуваме за квалитетот на „млекото“ во МКД, за нашите квалитетни вина (ај овде и не сме толку лоши ама у споредба со запад слабо), за храната со изминат рок во супермаркетите, за рибата...
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
20
Некој ваков? Внукот на Владо Камбовски што во МКД би имал супер државна работа и би зимал 1000е плата... E тука е само директор во најголемата австралиска банка и место да има 12 000е годишна плата во Скопје си зима реална плата за неговите вредности.

http://www.hes.edu.au/assets/Resources/Documents/Conferences/2013-NUFPC/Presentations2013/Innovate-and-Revolutionise-Commonwealth-Bank-Jason-Kambovski.pdf

Или оваа? Девојка што од Скопје дојде ко средношколка и стана еден од најмладите партнери во една од најголемите адвокатски фирми во Австралија.

http://www.gadens.com/whoweare/ourpeople/Pages/Biljana-Apostolova.aspx

Или струмичанката, фризерка, што изгради империја за со есклузивни фризерски салони, фризерска академија и бренд за козметика кој месечно прави повеќе пари него стопанска банка на годишно ниво.

http://www.klaracosmetics.com/about/who-is-klara.html#.VOHRlOaUeSo

Не си свесен колку ги има, тоа што ти не ги сретнуваш кога идеш нагоре надоле по колички не значи дека нема успешни емигранти ;)
а што изгубиле или што ќе изгубат ме интересира?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
а што изгубиле или што ќе изгубат ме интересира?
Не знам, што имаат изгубено? Просто што би можела таква личност да изгуби? Еве да ја земеме во предвид таа жената што создала империја на козметички производи. Замисли ја неа седната на биро во канцеларија и си размислува што изгубила со тоа што заминала, што добила и која опција е подобра за неа?
Помош: Сигурно не и текнало да се врати назад заради тазе пиперките на валво.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.548
Поени од реакции
20.905
а што изгубиле или што ќе изгубат ме интересира?
Ништо не изгубиле. Првиот е во МКД барем 2-3 пати годишно дури и често помага, инволвиран е во разни организации како на пример советот на човекови права - Macedonian Human Rights, плус знам во МКД им беше некаков економски советник едно време.

Адвокатката исто, среќна, весела кога и да ја видам, и она работи про боно за македонските интереси овде, беше адвокат на МПЦ.

Клара моментално растура, само што отвори фабрика/канцеларии во Кина. Лани летово кога сакаше у струмица да инвестира ја правеа будала демек што жена бизнис ќе води а она има пари пола град у кеш да го купи... Децата македонски и зборат перфект, и секој распуст си се во Македонија.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
шанса за работно место каде ќе се вреднува нивниот труд ...не се сложувам
- секаде на овој свет секој сака да го извади максимумот од вработениот и на секое ниво. Кога веќе го плаќа зошто би го штедел (универзална логика)
Вака, ќе зборам за себе бидејќи нели не можам во туѓо име да зборам.
Под вредување на труд, токму тоа и го мислам.
Јас сум тип што сака да работи. Сакам одговорност, сакам да работам, сакам некој кој ќе го извади максималниот капацитет од мене кога станува збор за работа. Токму тоа и го мислам под вреднување на труд. Да го вадиш максимумот од индивидуата. Овде тоа ретко се случува, многу често сум гледала како луѓе со капацитет наместо да го вадат максимумот, намерно ги подриваат и не прават ништо за ги поттикнат да го извадат максимумот, од пуста завист и страв да не им го земе лебот.

шанса да не бидат оптоварени со оној малограѓански менталитет од типот на: Иј како успеа бе оваа/
овој? Јас сум попаметен, а она/он успеа ...се сложувам и не се сложувам
- малограѓански не е да ги поставиш овие две прашања. Малоумно е да се доведе целото опшество од страна на поединци за да се створи таква клима за да се постават овие две прашања.
- и на многу други места надвор од Македонија се случува истата ситуација (само во многу помал размер).
Многу погруби се коментарите, јас во суштина не сакам ни да ги повторувам коментарите од луѓе од страна за индивидуалци кои мааалку повеќе се истакнале. А бе одма одвратни коментари, посебно со она експертското: А бе не ми го/ја кажуј, ЈА/ГО знам јас неа/него и тука ти вади некои трачеви што врска немаат. Тоа е затоа што сме мало општество, каде секој секого “знае“, а уствари не знае...
А во поголеми држави, не се замараат луѓето со тебе до толку, секој си ја гледа својата работа и јас ја сакам таа индивидуалност.

Еве ти пример за малограѓански менталитет:

Клара моментално растура, само што отвори фабрика/канцеларии во Кина. Лани летово кога сакаше у струмица да инвестира ја правеа будала демек што жена бизнис ќе води а она има пари пола град у кеш да го купи... Децата македонски и зборат перфект, и секој распуст си се во Македонија.
Не само ради тоа што е жена и за мажите исто им наоѓаат слични коментари. Ужас.

Патем, јас порано ни на крај памет не размислував да си одам од тука, баш напротив. И сите познаници во последно време со кои разговарам на темава не им се ни верува дека јас сега ова го зборам, ама тоа е...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Уште една тема каде Валво ќе замара. :D
Ако си идете од Македонија губите многу како на пр: вилици за 25 евра, чорапи 3 за 100 ден, леб за 20 ден, таму ќе јадете гумени јагоди, нездрав зеленчук... итн
Pa gledas i samiot znaes kako stojat rabotite, ne treba jas da ti objasnuvam.
:icon_lol:[DOUBLEPOST=1424089964][/DOUBLEPOST]
Некој ваков? Внукот на Владо Камбовски што во МКД би имал супер државна работа и би зимал 1000е плата... E тука е само директор во најголемата австралиска банка и место да има 12 000е годишна плата во Скопје си зима реална плата за неговите вредности.

http://www.hes.edu.au/assets/Resources/Documents/Conferences/2013-NUFPC/Presentations2013/Innovate-and-Revolutionise-Commonwealth-Bank-Jason-Kambovski.pdf

Или оваа? Девојка што од Скопје дојде ко средношколка и стана еден од најмладите партнери во една од најголемите адвокатски фирми во Австралија.

http://www.gadens.com/whoweare/ourpeople/Pages/Biljana-Apostolova.aspx

Или струмичанката, фризерка, што изгради империја за со есклузивни фризерски салони, фризерска академија и бренд за козметика кој месечно прави повеќе пари него стопанска банка на годишно ниво.

http://www.klaracosmetics.com/about/who-is-klara.html#.VOHRlOaUeSo

Не си свесен колку ги има, тоа што ти не ги сретнуваш кога идеш нагоре надоле по колички не значи дека нема успешни емигранти ;)
Ovde ne gledam nitu eden rabotnik. Sekako deka ima nekoj epten mal procent so dobro se snasle, so znaci otvorile svoj biznis i trgnala rabota. I toa otvaranjeto bese aktuelno poodamna, koj napravil nesto napravil, sega samo motika ili lopata.
I ovde imas kolku sakas takvi so spijat na pari,procentualno se mnogu poveke nego od tie so se iselile i tamu se zbogatile. [DOUBLEPOST=1424090328][/DOUBLEPOST]
На запад има ПОКВАЛИТЕТНА ХРАНА него во Македонија. Тука има ИЗБОР можеш да јадеш евтин пластичен зеленчук или да платиш и јадеш органски. До тебе и твојот џеп е. Конкретно во Австралија пластични патлиџани ти се 3-4 долари кило, органски adelaide tomatoes (мојте омилени) идат од 8-10 долари коло... За разлика од Македонија овде ако сакам можам да купам и сибирски црни патлиџани, рома, чери и милјарда други типови какви што ти не си видел во Македонија. Имај на ум дека тука келнер заработува некој 20 долари на саат така да СЕКОЈ може да си дозволни квалитетно да се храни, едноставно на некој тоа повеќе на некој помалку му значи.Кажи ми ти мене како стои Македонија со месо? Имаше пред некое време афера затворија една поголема месара... Бразилски батаци, замрзната риба, говедско од бугарија и србија кое имаше забрана за во ЕУ. Да не почнам за тоа што па од месо и се јаде... Јасно ти е дека сме „специјалисти“ за мелено - tertiary cut најнеквалитетното месо (и тоа и од третостепено месо кај нас пак беше најнеквалитетно и го полнеа со глупости, овде барем имаш lean mince - мелено без масти и лој). Јасно ти е дека до скоро бивтек во МКД не ни имаше па кременадла - secondary cut беше најквалитетно месо што обичен смртник можеше да купи зашто се друго идеше за извоз. Еве ти да видиш како изгледа мешана скара во НОРМАЛНА ДРЖАВА:

Италија

Аргенитина


АвстралијаГледаш некаде мелено?

Да не ни почнуваме за квалитетот на „млекото“ во МКД, за нашите квалитетни вина (ај овде и не сме толку лоши ама у споредба со запад слабо), за храната со изминат рок во супермаркетите, за рибата...
Abe u kebapite demek samo gjubre imalo, ama pa za jadenje se prsti da izlizes. Do majstorijata e. Koj dosol od nadvor tuka po kafani da jade prva konstatacija deka nema povkusno jadenje od naseto. Skara,sarmi,pinguri,ajvari,lutenici..... ehhheeee. Za ovosjeto i zelencukot poarno da ne pocnuem, se znae kako stojat rabotite.
:icon_mrgr:
 
Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.082
Поени од реакции
3.930
Јас лично на 18 години си отидов од Македонија и искрено ниту на почетокот, ниту сега не сум имал некаква криза да сакам да си одам дома или да ми недостига или незнам си што. Со моите се слушаме скоро секој ден, така да не ми фалат нешто посебно, баш напротив, подобро ми е вака што си терам свој живот и имам слобода а пак за се и сешто ги имам „покрај мене“ и се слушам и советувам со нив... Други работи исто не ми фалат, еднаш годишно одмор во Мк ми е доволно за да се прошетам низ градот и да уживам во местото, но тоа е тоа...

А и бтв, јас не ни заработувам тука пари па за да правиме муабет дека „тука ми е поубаво ради парите“, уште студирам така да ниту тоа не е причина зошто тука повеќе ми се свиѓа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.548
Поени од реакции
20.905
Pa gledas i samiot znaes kako stojat rabotite, ne treba jas da ti objasnuvam.
:icon_lol:[DOUBLEPOST=1424089964][/DOUBLEPOST]
Ovde ne gledam nitu eden rabotnik. Sekako deka ima nekoj epten mal procent so dobro se snasle, so znaci otvorile svoj biznis i trgnala rabota. I toa otvaranjeto bese aktuelno poodamna, koj napravil nesto napravil, sega samo motika ili lopata.
I ovde imas kolku sakas takvi so spijat na pari.

Како не гледаш работник? Тој у банка или адвокатката не се работници за тебе? Па Клара од обична фризерка која шишала за 10 долари ова го достигна бре валво...

Ај ваљда овој ти е повеќе твој човек...

http://www.lotuscaravans.com.au/news/makin’-tracks-with-george-josevski-coffs-harbour/

Само у коли има 10 мил евра...

Иначе грешка си и за втората работа ИМА МАЛ ПРОЦЕНТ ШТО НЕ УСПЕАЛЕ И СЕ ВРАТИЛЕ ВО МКД, другите кој повеќе кој помалку успеал и каде каде подобро живее него што живеел пред тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom