Што гледаат и слушаат Македонците?

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
393
Поени од реакции
475
Не ви ги читам коментариве ама интересна тема е :) .
Никој не сака да признае ама народот овде е затупен со Српски турбо фолк. Никој ништо не го интересира историја за поготово во периодот пред двете светски војни ама зато пак сите знаат кој е Аркан четничкото ко*иле или Цеца и нејзината ќерка.
На Македонецот сите балкански народи му се блиски, тоа е зашто 70% од народот е ултра југословенаки настроен (за жал), пати по Југославија , држава што не постои затоа што истите структури 30 години што функционораат во државава се производ на Удба. Не е тајна , и после распадот продолжува истата про српска струја, се знае кој проспериал во таа држава - комунистите и верните на Југосрбизмот.
Еве 21 век сме денес . Не е на одмет да се прочита нешто повеќе. На пример НЕ МОЖАМ да сватам како сите на Србите гледаат на братски народ. Тоа е ради таа пропаганда и 24-7 труење со пинк и гранд.
Едниот мој пра дедо се борел во Охридско востание 1913 против српските чети, другиот пра пра дедо исто така се тепал против Србите па бил затваран по затвори. За Тиквешкото востание против српските војски да не почнувам да пишувам..
Целата борба на историското ВМРО не се води против Албанците, напротив според последната книга што ја читав (Спомени на Милан Матов) организацијата била помагана од повеќе држвности дури и од Албанците па така се вклучиле заедно и албанските банди заедно македонските комити да ги избркаат "браќата" Срби од Македонија 1913.
Цел живот организацијата се бори против османлиската нога и српаскиот шовинизам и тоа НЕ СМЕЕ да се заборави.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
226
Поени од реакции
271
Не ви ги читам коментариве ама интересна тема е :) .
Никој не сака да признае ама народот овде е затупен со Српски турбо фолк. Никој ништо не го интересира историја за поготово во периодот пред двете светски војни ама зато пак сите знаат кој е Аркан четничкото ко*иле или Цеца и нејзината ќерка.
На Македонецот сите балкански народи му се блиски, тоа е зашто 70% од народот е ултра југословенаки настроен (за жал), пати по Југославија , држава што не постои затоа што истите структури 30 години што функционораат во државава се производ на Удба. Не е тајна , и после распадот продолжува истата про српска струја, се знае кој проспериал во таа држава - комунистите и верните на Југосрбизмот.
Еве 21 век сме денес . Не е на одмет да се прочита нешто повеќе. На пример НЕ МОЖАМ да сватам како сите на Србите гледаат на братски народ. Тоа е ради таа пропаганда и 24-7 труење со пинк и гранд.
Едниот мој пра дедо се борел во Охридско востание 1913 против српските чети, другиот пра пра дедо исто така се тепал против Србите па бил затваран по затвори. За Тиквешкото востание против српските војски да не почнувам да пишувам..
Целата борба на историското ВМРО не се води против Албанците, напротив според последната книга што ја читав (Спомени на Милан Матов) организацијата била помагана од повеќе држвности дури и од Албанците па така се вклучиле заедно и албанските банди заедно македонските комити да ги избркаат "браќата" Срби од Македонија 1913.
Цел живот организацијата се бори против османлиската нога и српаскиот шовинизам и тоа НЕ СМЕЕ да се заборави.
Забега другар со муабетов.
Поентата е што секогаш поголеми народи (по бројност) имаат поголемо културно влијание, па и доминација, не навлагаме дали музиката била ваква или онаква или филмовите биле крш или спорт.

Еве ви на сите еден интересен сајт.
Пази Хрватска.
Земи од Јасеновац, па преку војните во бившата Југославија.

Трендинг бр. 1 ANA NIKOLIC - BILO JE LEPO (OFFICIAL VIDEO)
бр.2 DEVITO - BEBE
бр.3 KASNIM U ŠKOLU - PARKOUR POV
br.11 Zadruga 3 - Miljana Kulić izbačena iz Zadruge - 14.02.2020.
br.12 Slobu čekala devojka na aerodromu, pogledajte i ostale pevačice bez šminke!

итн итн значи Хрватска, една од најхомогените држави
90,42 хрвати, 4,36 срби, 5,22 % останати,

онака одокативно, има 7 до 9 хрватски видеа во топ 50 моментално, останатото доминантно се српски видеа, па на англиски клипови (нба, песни, спорт) и по нешто бошњачко.

Така да баталете историја и завери, слични култури и јазици, освен македонски секако дека повеќе има шанса да слушаш нешто српско, хрватско, бугарско, црна гора, па ако сакаш посличен си менталитет со некој русин, пољак, чех, словенец отколку со некој алжирец, тунижанец, суданец, ирачанец...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.600
Поени од реакции
35.458
 
  • Хаха
Reactions: MSE

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.536
Поени од реакции
10.931
Никој не сака да признае ама народот овде е затупен со Српски турбо фолк. Никој ништо не го интересира историја за поготово во периодот пред двете светски војни ама зато пак сите знаат кој е Аркан четничкото ко*иле или Цеца и нејзината ќерка.
Te sfakam, ama i Erika e ubava pesna.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.245
Поени од реакции
9.296
Ако гледа човек историја овде, како скоро секоја војска попара праела на балканов, треба само некој пештерски там там да слушаме.
 

Riken

Stuck in reverse.
Член од
9 декември 2008
Мислења
7.543
Поени од реакции
9.818
Од тоа нема да не биде, осудуваат што гледате, слушате, јадете, каде излегувате, што носите...абе секој човек си има работи што го прават среќен и кој си ти да им судиш.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.109
Поени од реакции
3.183
Ајде, сепак ќе реплицирам, иако реков дека ќе се воздржам, бидејќи ми се гледа дека немам на кого.


Ne ti e temata za zadnici ama ti vristi od bolka i ljubomora.

Ne glumi deka ti e dojdeno do bugarite.
Ili do taa Luna sho izleze vcera so drum loop sho e napraven za 10 min i e prisuten vo site urban records pesni samo so razlicen layer.

Makedoncite nema da slusaat albanski pesni na albanski jazik makar da bide zabranet makedonskiot tuka zasekogas.

Ne ve razbirame i vasiot jazik ni e tugj.
Srpskiot ni e poblizok i se razbirame so niv obostrano.
Ete toa e se.

Pukni od maka. Ako sakas nekni se.
А да не гледаш и не слушаш ни бугарски, ни албански, ни српски, туку македонски ?

Толку многу пишуваш, а уште темата не си ја разбрала.

Денес албанската музика се слуша од руси, арапи, турци, европјани и секакви.
Во Русија повеќе знаат за албанките Арилена Ара (која со албанска песна се проби таму, па после русите ја повикаа на фестивал некој) и Ера Истрефи која направи песна со некој русин, него што ја знаат Цеца.

Бидејќи таму стварно луѓето се опуштени и слушаат музика што им се допаѓа.

Еве таму некој има напишано дека не слуша бугарска музика бидејќи има читано дека бугарите направиле зло врз македонците, па кај беше дечкото кога се предаваше за српското зло или можеби толку е навлезено влијанието што не се учи тоа ? Веројатно не се учи, бидејќи како инаку толку многу србофили по глава на жител.


Дардан, пошо очигледно се глеа дека си од некое село и немаш излезено со луѓе да се промешаш, најискрено и најдобронамерно те канам една вечер да седиме кај еден другар у доминантно "ваше" маало, мешано друштво се, и да вииш што слушаат и конзумираат од музика твоите. Бива ли? Ако не бива шириш глупа пропаганда, сериозно, извади комплексите од глава, јебала те асимилација.
Има една изрека што некои албанци ја употребуваат : ,,Нема шума без свињи,,
Во толку народ, има секакви, има и како тие со кои ти седиш, но знаеш колку ги има таквите, во промили.

Еве што пишуваат албанските медиуми кога се работи за пеачи, задници и глупости (90% од вестите се за албанци, а тие 10% се светска сцена)


Забега другар со муабетов.
Поентата е што секогаш поголеми народи (по бројност) имаат поголемо културно влијание, па и доминација, не навлагаме дали музиката била ваква или онаква или филмовите биле крш или спорт.


итн итн значи Хрватска, една од најхомогените држави
90,42 хрвати, 4,36 срби, 5,22 % останати,

онака одокативно, има 7 до 9 хрватски видеа во топ 50 моментално, останатото доминантно се српски видеа, па на англиски клипови (нба, песни, спорт) и по нешто бошњачко.

Така да баталете историја и завери, слични култури и јазици, освен македонски секако дека повеќе има шанса да слушаш нешто српско, хрватско, бугарско, црна гора, па ако сакаш посличен си менталитет со некој русин, пољак, чех, словенец отколку со некој алжирец, тунижанец, суданец, ирачанец...
Секако и во Хрватскиот јутјуб се трендинг српски производи, но таму ТВ програмите им се чисти, нема таму пробивање на Грандови,Пинкови, имаат свои квалитетни програми, па немаат потреба да гледаат на јутјуб свои програми. Уште да можевме да видиме колку прегледи се остваруваат во секоја држава.

А чудото е кај нас, отвараш Канал 5, една од најгледаните телевизии, и гледаш Гранд/Пинк, после одиш на јутјуб, повторно гледаш дека Гранд/Пинк е трендинг, како да не можат да се заситат.

Во кои прилики слуша македонецот српска музика :
- за нова година
- стара нова година
- валентајн
- 8 март
- 1 мај
- матура
- 8 септември (денот на независнота од Југославија)
- 11 октомври
- 11 ноември

Уште и за веридба, свадба, роденден.
Уште и во Пивофест, пивтијада, гравијада, празијада, пастрмајлијада ...Од тоа нема да не биде, осудуваат што гледате, слушате, јадете, каде излегувате, што носите...абе секој човек си има работи што го прават среќен и кој си ти да им судиш.
Дали би бил среќен ако се доведува во опасност опстанокот на македонскиот јазик, култура, а со тоа и на македонскиот народ.

Дека e фаза на асимилација, покажува несвесноста, чувството на навреден кога некој ти вели дека многу е навлезена странска култура и дека треба да прекине.

Се работи за култура на соседен народ кој отсекогаш имал претензии спрема Македонија, секогаш сакале да граничат со Грција, доволно е да прочиташ како се обидувале преку отварање на српски школи пред 150 години да ги асимилираат македонците, почнувајќи од Скопје па до Солун, а потоа со колонизирањето повторно од Табановце до Богородица, долж Вардар, се до Грција.
Потоа преку црквата, па и преку тајните служби кои ги имаат многу развиени, тие делуваат, не спијат.
Само се менува начинот на делување, а целта е иста. Таа држава не е сменета, не е мирољубива држава.

Еве, ова е мапата на Македонија, а овој е уделот на србите по населени места, дали гледаш како од север до југ е концентрирано српско население, дали случајно ?Ако вие тука во матичната држава не го негувате, не создавате, не го заштитите македонскиот јазик, како очекувате да ги заштитите македонците во соседството, но и тие во дијаспората кои што ги има во голем број.

Како сакаш да ги чуваш македонците во Србија, слушајќи ја Карлеуша ? пуштајќи Гранд, Пинк, Задруга ? пишувајќи за ќерката на Цеца, замисли, не не, ако ти во курир пишуваш за Цеца, а во Канал 5 пушташ Гранд, тогаш македонецот ќе се откаже од следење на македонските настани, ако е за следење на Цеца, ќе ја следи директно во српските медиуми, изворно.

Но веќе македонците ги снемува таму, од 48.000 македонци во 1981 година, во 2011 имаше само 23.000, на следниот попис испод 20.000, се откажуваат од македонскиот идентитет.

За да не ги губите и тазе македонците по дијаспора, треба да се преземе нешто, тие не се жедни за ќерката на Цеца.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
5.617
Поени од реакции
8.794
Ајде, сепак ќе реплицирам, иако реков дека ќе се воздржам, бидејќи ми се гледа дека немам на кого.
А да не гледаш и не слушаш ни бугарски, ни албански, ни српски, туку македонски ?

Толку многу пишуваш, а уште темата не си ја разбрала.

Денес албанската музика се слуша од руси, арапи, турци, европјани и секакви.
Во Русија повеќе знаат за албанките Арилена Ара (која со албанска песна се проби таму, па после русите ја повикаа на фестивал некој) и Ера Истрефи која направи песна со некој русин, него што ја знаат Цеца.

Бидејќи таму стварно луѓето се опуштени и слушаат музика што им се допаѓа.

Еве таму некој има напишано дека не слуша бугарска музика бидејќи има читано дека бугарите направиле зло врз македонците, па кај беше дечкото кога се предаваше за српското зло или можеби толку е навлезено влијанието што не се учи тоа ? Веројатно не се учи, бидејќи како инаку толку многу србофили по глава на жител.
Има една изрека што некои албанци ја употребуваат : ,,Нема шума без свињи,,
Во толку народ, има секакви, има и како тие со кои ти седиш, но знаеш колку ги има таквите, во промили.

Еве што пишуваат албанските медиуми кога се работи за пеачи, задници и глупости (90% од вестите се за албанци, а тие 10% се светска сцена)
Секако и во Хрватскиот јутјуб се трендинг српски производи, но таму ТВ програмите им се чисти, нема таму пробивање на Грандови,Пинкови, имаат свои квалитетни програми, па немаат потреба да гледаат на јутјуб свои програми. Уште да можевме да видиме колку прегледи се остваруваат во секоја држава.

А чудото е кај нас, отвараш Канал 5, една од најгледаните телевизии, и гледаш Гранд/Пинк, после одиш на јутјуб, повторно гледаш дека Гранд/Пинк е трендинг, како да не можат да се заситат.

Во кои прилики слуша македонецот српска музика :
- за нова година
- стара нова година
- валентајн
- 8 март
- 1 мај
- матура
- 8 септември (денот на независнота од Југославија)
- 11 октомври
- 11 ноември

Уште и за веридба, свадба, роденден.
Уште и во Пивофест, пивтијада, гравијада, празијада, пастрмајлијада ...

Дали би бил среќен ако се доведува во опасност опстанокот на македонскиот јазик, култура, а со тоа и на македонскиот народ.

Дека e фаза на асимилација, покажува несвесноста, чувството на навреден кога некој ти вели дека многу е навлезена странска култура и дека треба да прекине.

Се работи за култура на соседен народ кој отсекогаш имал претензии спрема Македонија, секогаш сакале да граничат со Грција, доволно е да прочиташ како се обидувале преку отварање на српски школи пред 150 години да ги асимилираат македонците, почнувајќи од Скопје па до Солун, а потоа со колонизирањето повторно од Табановце до Богородица, долж Вардар, се до Грција.
Потоа преку црквата, па и преку тајните служби кои ги имаат многу развиени, тие делуваат, не спијат.
Само се менува начинот на делување, а целта е иста. Таа држава не е сменета, не е мирољубива држава.

Еве, ова е мапата на Македонија, а овој е уделот на србите по населени места, дали гледаш како од север до југ е концентрирано српско население, дали случајно ?Ако вие тука во матичната држава не го негувате, не создавате, не го заштитите македонскиот јазик, како очекувате да ги заштитите македонците во соседството, но и тие во дијаспората кои што ги има во голем број.

Како сакаш да ги чуваш македонците во Србија, слушајќи ја Карлеуша ? пуштајќи Гранд, Пинк, Задруга ? пишувајќи за ќерката на Цеца, замисли, не не, ако ти во курир пишуваш за Цеца, а во Канал 5 пушташ Гранд, тогаш македонецот ќе се откаже од следење на македонските настани, ако е за следење на Цеца, ќе ја следи директно во српските медиуми, изворно.

Но веќе македонците ги снемува таму, од 48.000 македонци во 1981 година, во 2011 имаше само 23.000, на следниот попис испод 20.000, се откажуваат од македонскиот идентитет.

За да не ги губите и тазе македонците по дијаспора, треба да се преземе нешто, тие не се жедни за ќерката на Цеца.
Фала ти Дарди што се секираш за нас. За навек ќе ти го памтиме ова. :love: :love: :love: :love:
 

Riken

Stuck in reverse.
Член од
9 декември 2008
Мислења
7.543
Поени од реакции
9.818
Ајде, сепак ќе реплицирам, иако реков дека ќе се воздржам, бидејќи ми се гледа дека немам на кого.
А да не гледаш и не слушаш ни бугарски, ни албански, ни српски, туку македонски ?

Толку многу пишуваш, а уште темата не си ја разбрала.

Денес албанската музика се слуша од руси, арапи, турци, европјани и секакви.
Во Русија повеќе знаат за албанките Арилена Ара (која со албанска песна се проби таму, па после русите ја повикаа на фестивал некој) и Ера Истрефи која направи песна со некој русин, него што ја знаат Цеца.

Бидејќи таму стварно луѓето се опуштени и слушаат музика што им се допаѓа.

Еве таму некој има напишано дека не слуша бугарска музика бидејќи има читано дека бугарите направиле зло врз македонците, па кај беше дечкото кога се предаваше за српското зло или можеби толку е навлезено влијанието што не се учи тоа ? Веројатно не се учи, бидејќи како инаку толку многу србофили по глава на жител.
Има една изрека што некои албанци ја употребуваат : ,,Нема шума без свињи,,
Во толку народ, има секакви, има и како тие со кои ти седиш, но знаеш колку ги има таквите, во промили.

Еве што пишуваат албанските медиуми кога се работи за пеачи, задници и глупости (90% од вестите се за албанци, а тие 10% се светска сцена)
Секако и во Хрватскиот јутјуб се трендинг српски производи, но таму ТВ програмите им се чисти, нема таму пробивање на Грандови,Пинкови, имаат свои квалитетни програми, па немаат потреба да гледаат на јутјуб свои програми. Уште да можевме да видиме колку прегледи се остваруваат во секоја држава.

А чудото е кај нас, отвараш Канал 5, една од најгледаните телевизии, и гледаш Гранд/Пинк, после одиш на јутјуб, повторно гледаш дека Гранд/Пинк е трендинг, како да не можат да се заситат.

Во кои прилики слуша македонецот српска музика :
- за нова година
- стара нова година
- валентајн
- 8 март
- 1 мај
- матура
- 8 септември (денот на независнота од Југославија)
- 11 октомври
- 11 ноември

Уште и за веридба, свадба, роденден.
Уште и во Пивофест, пивтијада, гравијада, празијада, пастрмајлијада ...

Дали би бил среќен ако се доведува во опасност опстанокот на македонскиот јазик, култура, а со тоа и на македонскиот народ.

Дека e фаза на асимилација, покажува несвесноста, чувството на навреден кога некој ти вели дека многу е навлезена странска култура и дека треба да прекине.

Се работи за култура на соседен народ кој отсекогаш имал претензии спрема Македонија, секогаш сакале да граничат со Грција, доволно е да прочиташ како се обидувале преку отварање на српски школи пред 150 години да ги асимилираат македонците, почнувајќи од Скопје па до Солун, а потоа со колонизирањето повторно од Табановце до Богородица, долж Вардар, се до Грција.
Потоа преку црквата, па и преку тајните служби кои ги имаат многу развиени, тие делуваат, не спијат.
Само се менува начинот на делување, а целта е иста. Таа држава не е сменета, не е мирољубива држава.

Еве, ова е мапата на Македонија, а овој е уделот на србите по населени места, дали гледаш како од север до југ е концентрирано српско население, дали случајно ?Ако вие тука во матичната држава не го негувате, не создавате, не го заштитите македонскиот јазик, како очекувате да ги заштитите македонците во соседството, но и тие во дијаспората кои што ги има во голем број.

Како сакаш да ги чуваш македонците во Србија, слушајќи ја Карлеуша ? пуштајќи Гранд, Пинк, Задруга ? пишувајќи за ќерката на Цеца, замисли, не не, ако ти во курир пишуваш за Цеца, а во Канал 5 пушташ Гранд, тогаш македонецот ќе се откаже од следење на македонските настани, ако е за следење на Цеца, ќе ја следи директно во српските медиуми, изворно.

Но веќе македонците ги снемува таму, од 48.000 македонци во 1981 година, во 2011 имаше само 23.000, на следниот попис испод 20.000, се откажуваат од македонскиот идентитет.

За да не ги губите и тазе македонците по дијаспора, треба да се преземе нешто, тие не се жедни за ќерката на Цеца.
Еве ти пошто си многу загрижен за нашиот јазик и култура кажи им на твоите дека нема потреба од двојазични табли во Штип, дека нема потреба да се прави сегрегација на децата и сите да учат на македонски а не да се ствараат генерации кој шо у една држава неможат да се разберат еден со друг...поголема асимилација од тоа здравје.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
226
Поени од реакции
271
Сега гледам зошто постариве по стаж членови не се замарале да ти одговорат. Пошто си дволичен, божем загрижен, провокатор.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
226
Поени од реакции
271

Се запаљи едно шуму тамо у село Липкове :D
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.109
Поени од реакции
3.183
Еве ти пошто си многу загрижен за нашиот јазик и култура кажи им на твоите дека нема потреба од двојазични табли во Штип, дека нема потреба да се прави сегрегација на децата и сите да учат на македонски а не да се ствараат генерации кој шо у една држава неможат да се разберат еден со друг...поголема асимилација од тоа здравје.
Meanwhile butkame dvojazicni tabli, uniformi, licni karti, pasoshi, BANKNOTI, sproti sovetot od venecijanska komisija.

Ama srbite ne asimiliraat :(
Не може албанците да ви го негуваат јазикот. Употребата на албанскиот јазик од страна на албанците, не ви смета на вас да го употребите вашиот.

Но повторно албанците позитивно влијаат за да ви ја потикнат лубовта кон македонскиот јазик. Само кога албанскиот јазик стои заедно со македонскиот на една мртва табла, вас ви текнува на македонштината, но кога на телевизија ви пуштаат емисии непреведени, во кафани, свадби, родендени, матури, ви пеат турбофолк, ааааа браво, светска музика, лудница беше.

Нека не ве налути што албанците на Алсат, албански зборат, што албанците сакаат да читаат на албански по таблите.
Нека ве налути кога македонците зборуваат српски и сакаат само српски да гледаат и слушаат.

Не ми е темата дали треба албанците да зборуваат македонски туку дали македонците треба на македонски.

Сега гледам зошто постариве по стаж членови не се замарале да ти одговорат. Пошто си дволичен, божем загрижен, провокатор.
Не, тие се попаметни, молчејќи се сложуваат, а вие сте одбрале да браните, велите нема никаков проблем.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
226
Поени од реакции
271
Не, тие се попаметни, молчејќи се сложуваат, а вие сте одбрале да браните, велите нема никаков проблем.
Гледаш како убаво пишуваш на Македонски на Македонски форум.(y) Опстанал Македонецот и во "Турско", зар YouTube ќе го асимилира. Те молам, не се грижи. :D
Ете великодушни сме па и Турски серии има, нешто не ги спомна нив? :rolleyes:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.278
Поени од реакции
2.113
Еве таму некој има напишано дека не слуша бугарска музика бидејќи има читано дека бугарите направиле зло врз македонците, па кај беше дечкото кога се предаваше за српското зло или можеби толку е навлезено влијанието што не се учи тоа ? Веројатно не се учи, бидејќи како инаку толку многу србофили по глава на жител.
Зошто луѓево имаат потреба во се да мешаат политика и историја? Зборуваме за музика, за нешто што треба да те допре, да те орасположи... Никој не вика дека секој народ нема убава музика и квалитетни содржини. Кога ќе отидеш на свадба или прослава може ли да те расположи песна што не ги разбираш зборовите? Пуштаат српска, хрватска, босанска, ги разбираш текстовите, можеш да се најдеш во некој стих и да ти погоди емоција (во комбинација со алкохол).
Бугарската музика (барем оној народњачкиот дел) не е далеку од српската, ама мене барем многу ми е смешен јазикот и не знам како може да ти разбуди некое посебно чувство ако во позадина слушаш „јас те обичам“.
Голем дел гледа турски серии, сакале нејќеле оставиле печат на овие простори (да не спомнувам дека се синхронизирани, па се што не чита или не дочитува има добитна комбинација).
Ние сме растени со музика на ЕКВ, Електрични оргазам, Парни ваљак и не сме се замарале дали се од Хрватска или Србија...
За вкусовите не се дискутира ама музиката е универзален лепак на сите народи и нации и или ти се фаќа песната или не. Просто е.
 
На врв Bottom