Шпанија

Член од
23 февруари 2011
Мислења
678
Поени од реакции
725
Сакам следното лето на одмор да го поминам во Шпанија, но бидејќи сум женет и со дете не би сакал некоја луда дестинација ко Ибица или слични на неа, туку некое мирно убаво место со големи и убави плажи. Лореt дел Мар е можна опција или пак како што следам во последно време и Валенсија е доста актуелна. Некои ако има некакви искуства од ваков тип на одмор да сподели?!
 
Член од
15 септември 2012
Мислења
112
Поени од реакции
123
Љорет де Мар е одлично место за добро поминат одмор. Морам да напоменам дека на ова место има доста активен ноќен живот, но и е место на кое може да одат и средновечни луѓе. Значи, за секого по нешто има... Не е нешто многу скапо, а е пријатно. Нехар Турс и Дипломат имаат добри понуди за Шпанија, притоа посетувајќи ги италијанските Венеција и Верона, и француските Кан или Ница и секако Монте Карло, а крајна дестинација на која се останува најдолго е Љорет.

Моја топла препорака: http://nehartravel.com.mk/shpanija/shpanija-14-dena-2/ :)
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
678
Поени од реакции
725
Со автобус не ми се допаѓа бидејќи многу пат има, а и целта ми е тоа да биде одмор значи да не посетувам многу градови, не сум видел такви понуди од нашиве агенции со директни летови (како што има на пример за Турција), би можел и во сопствена режија да патувам доколку некако поврзам летови
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
661
Со автобус не ми се допаѓа бидејќи многу пат има, а и целта ми е тоа да биде одмор значи да не посетувам многу градови, не сум видел такви понуди од нашиве агенции со директни летови (како што има на пример за Турција), би можел и во сопствена режија да патувам доколку некако поврзам летови
Можеш во спотвена режија, еве ние одиме оваа недела авионски во Лорет. Има летови сега можеш да си искомбинираш што ти душа сака.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
661
летот да каде ви е и колкава е цената на летот?
Летот ни е
Скопје - Милано
Милано - Барселона Гирона

за враќање
Барселона Гирона - Брисел Шарлероа
Брисел Шарлероа - Скопје

Цената на картите со вклучена голема кабинска торба ни излезе 140 евра по човек.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.731
Поени од реакции
8.601
Барса е топ, малце скапа но со малку повеќе шетање ќе добиеш претстава каде што и како ќе купуваш, пазариш. Хостелите се ок цени, од 15евра на саат од плаза де каталуња, до 30 оние поблиску до центарот. Зборувам од свое искуство и свои побарувања. Најекономчни се супермаркетите и секогаш неизбежниот донер/дурум, како и пивцата од пакистанците по барселонета за 0,5-1евро. Лорет е бљувотина, налик на Алвор или Албуфеира во Португалија.
Валенсија е исто топ град, дури и со поубави плажи од Барса. Само не е толку туристички експонирана како главната каталунска атракција.
Андалузија е исто едно убаво искуство, кое не би сакале да го пропуштите.
За превозот до таму, има рајанер, автостоп, рентакар...тоа го оставам на вас, вашата имагинација и авантуристички дух.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.387
Барса е топ, малце скапа но со малку повеќе шетање ќе добиеш претстава каде што и како ќе купуваш, пазариш. Хостелите се ок цени, од 15евра на саат од плаза де каталуња, до 30 оние поблиску до центарот. Зборувам од свое искуство и свои побарувања. Најекономчни се супермаркетите и секогаш неизбежниот донер/дурум, како и пивцата од пакистанците по барселонета за 0,5-1евро. Лорет е бљувотина, налик на Алвор или Албуфеира во Португалија.
Валенсија е исто топ град, дури и со поубави плажи од Барса. Само не е толку туристички експонирана како главната каталунска атракција.
Андалузија е исто едно убаво искуство, кое не би сакале да го пропуштите.
За превозот до таму, има рајанер, автостоп, рентакар...тоа го оставам на вас, вашата имагинација и авантуристички дух.
Во Барселона не се оди со 500 евра во џеб, тоа е само за чиста прошетка. Барса да се доживее од најобичен тапас преку Flamenco, музеи, кафе, плажи, ноќен живот до журки на кров на човек му требаат фазла пари. Има добро метро, смештајот не е пресуден секој по свој вкус.

Шпанија или ја сака некој или не ја сака. Луѓето од север на пример неможат да ја смислат, ние Балканците ја обожаваме. Ја сакам и Италија, ама Шпанија ми е...
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.731
Поени од реакции
8.601
Значи Леандра тебе ти требаат 50 000 за цел Пиринејски. :icon_mrgr:
Земи ме наредно лето, ми се оди пак.
Ќе те шетам кај сакаш. Има убави вили во алжезур, може и да се вдомиме негде.
Бацка.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.387
Значи Леандра тебе ти требаат 50 000 за цел Пиринејски. :icon_mrgr:
Земи ме наредно лето, ми се оди пак.
Ќе те шетам кај сакаш. Има убави вили во алжезур, може и да се вдомиме негде.
Бацка.
Ич не сум од тој тип да акам за една недела 3 држави и 5 града. Или одам или не одам. Еден град по еден, зависи од градот колку на човек му е доволно.
Чим идам негде сакам се да видам од местото и да го доживеам баш онака како што сакам. Некако донер и супермаркет не ми се склапаат у сликата со Барселона.
Секој со свој вкус и интереси :)
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
16
Najubavo mesto vo evropa osobeno primorskiot del,specificni gradbi ,ulici tropski rastenija ,ceni bagatela poveketo raboti se poeftini i od kaj nas .kako narod se rasisti,spanec retko da sretnes poveketo se afrikanci i juzno ameri .
 
Член од
6 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,
Дали некој може да ми помогне при изборот за одмор помеѓу
Lloret de Mar и Calella?
Никогаш не сум била,па сакаж да знам која е разликата помеѓу овие две места,во однос на ноќен живот,
Цени во ресторани,шопинг, организирани екскурзии,итн?
 
S

silmarillion

Гостин
Со платен превоз и смештај со 500че у барса си цар за една недела. Од тапаси до тибидаба пикаса гуели и сагради до руфтопови аквариуми и слично. Си укључеш трип адвајзор и глеаш кај да идеш да не те одерат а пак да биде автентично. Сеа ако збориме со отварање Моети онда ни СК не те крпи со 500 али за културен провод и се да видиш што треба 500 е сосема доволно.

Уместо да јадеш на Ла рамбла или околу Плаза Каталуња или Грасиа, ќе се пуштиш по Паралел или ќе тркнеш до Побленоу кои што изобилуваат со бомбона местенца за тапаси за 30-40% поефтини него на првиве локации а дури и повкусни!

Едно седнување за двајца со по едно вино и две пива и 4-5 избори на тапас е околу 20 евра макс (ова ако не јадеш jamon iberico (пршутот) пошто е отров скуп кај и да седнеш).
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
89
Поени од реакции
14
Bev vo sredinata na april vo Barcelona. Imav sansa da pozboruvam so eden decko Katalonec i mi rece deka gradot e veke kako London, samo turizam i imigranti i nisto drugo.
 
На врв Bottom