Шопска или таратор?

  • Креатор на темата Lady
  • Време на започнување
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
62
Ako ste gurmani, sigurno ovie dve vrsti na predjadenja zemaat posebno mesto vo vashata ishrana.
Dali sakate poveke da jadete shopska ili taratur, kolku cesto se prisutni na vashata trpeza i so sto gi kombinirate?
Jas taratur:smir:
Bon apetit!
njammmmmmmmmmmm njammmmmmmmm
 
T

The Blob

Гостин
Ау гад демет! како ми ја погоди темава:) ги обожавам и двете и секојдневно ми се присутни на трпезата.за мајот бев малце на диета и тие уствари и ми беа трпезата :) ги комбинирам исклучиво со ракија или узо,а таратурот и со bake rolls:)
си правам иначе две врсти таратур и две врсти шопска:
1 таратур. краставица со јогурт,солца и масленце-подразредено со вода-идеално за разладување
2 таратур. краставица со овчо кисело млеко (густо),толчен лук,сол и евентуално дробени ореви.....мезе мњам мњам
1 шопска. домат,краставица,пиперка и рендано сирење-кога не сакам да мирисам на кромид
2 шопска. домат,краставица,кромид и сирење-д бест шопска ин д уорлд :)
 
N

n/a

Гостин
Shopska...
Ali ubedlivo najmnogu sakam cveklo i zelka so morkovi!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Шопска + да има нарендано сирење одозгора.... Закон
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
22
Таратур рулз! Шопска некако ми е многу сува, макар да и таа е убава, али поубаво од таратур нема!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Таратурот е добар ама не е за пред излегување пошо ке ”копа” на лук во радиус на 3 метра :)
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
ПрИтИ_гРл напиша:
Таратур рулз! Шопска некако ми е многу сува, макар да и таа е убава, али поубаво од таратур нема!
Истоto e to
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
И таратур и шопска-поубаво здавје!
 
D

Delux

Гостин
Да не прајме муабет зачабе,шопска салата.Леле леле убавини...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.702
Поени од реакции
13.359
И двете. Шопска повеќе со скара од мелено месо (плескавица, кебап) а таратор со пилешко/стек.:party1:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
И двете. Дефинитивно... таратор ми е повеќе за жештини, па да ме освежи, ама ги сакам и едното и другото.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Барем неколку пати неделно ги јадам двете , но јас не јадам шопска за предјело , него за ручек .
А таратурче со ручек, башка најубав го правам
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Mene mi e bolje shopska,taratur ne sakam ne znam zs dali zaradi lukot ili neso dr,vazno bolje mi e shopska. I kako sto rece Dzish so sirenje odozgora- RULLEZZZZ
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Шопска. Таратур не ми праи ќејф ич!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom