Шах

Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Во чест на Авербах, вчера почина во 100-та година од својот живот.
Ако некој пробува да ја подобри завршницата, книгите на Авербах се одлични.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.057
Поени од реакции
7.131
board (3).gif
Добар финиш иако два три пути ја усрав партијава хахах
Имам неколку акаунти, на овој стигнав до 1835 на chess.com....многу лесно стигнав до овој рејтинг, дали луѓево оглупавуваат или нешто друго е не знам...не верувам дека станувам бољи шахист :D
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.474
Поени од реакции
1.037
Прегледај го приврзокот 336219
Добар финиш иако два три пути ја усрав партијава хахах
Имам неколку акаунти, на овој стигнав до 1835 на chess.com....многу лесно стигнав до овој рејтинг, дали луѓево оглупавуваат или нешто друго е не знам...не верувам дека станувам бољи шахист :D
Има неколку дивизии кој се поминуваат како некое скалило.
Screenshot_2022-06-27-10-00-12-586_com.chess.jpg

Треба да влегуваш во топ најдобрите за да промениш скалило и играш со се подобри и подобри. :)
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.057
Поени од реакции
7.131
Има неколку дивизии кој се поминуваат како некое скалило.
Прегледај го приврзокот 336673

Треба да влегуваш во топ најдобрите за да промениш скалило и играш со се подобри и подобри. :)
Што знам, еве сега имам 1869, играм од 2008-ма на chess.com и сум бил негде 1600 до кај 1650 сега качив рејтинг за два три месеци и тоа на нов акаунт. Ме газеле порано овие што се над 1800 сега ги плескам како од шала. Да не зборам што играм на работа и доста често ме прекинуваат или губам на време.
Пази ја партијава, ај маус слип ми беше рокадата, ама види го што направи со ловецот...како бот :D
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: alf

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.474
Поени од реакции
1.037
Што знам, еве сега имам 1869, играм од 2008-ма на chess.com и сум бил негде 1600 до кај 1650 сега качив рејтинг за два три месеци и тоа на нов акаунт. Ме газеле порано овие што се над 1800 сега ги плескам како од шала. Да не зборам што играм на работа и доста често ме прекинуваат или губам на време.
6 дена трае една лига, ако во тој период не влезеш во одредениот број на играчи нема да поминеш следно скалило.
Можеш да играш со години, но ако не влезеш во топ играчи од лигата постојано си на едно исто ниво, т.с. играш со послаби а можеш и 2000 поени да направиш, џабе ако играш ден-два па пауза од три и лигата заврши без да влезеш во топ најдобрите.

Screenshot_2022-06-27-10-35-20-906_com.chess.jpg

Ако приметуваш таму се други поени и само еден играч оди во следно ниво.

Кај пониските нивоа одат повеќе играчи.
Автоматски споено мислење:

Screenshot_2022-06-27-10-55-18-260_com.chess.jpg

Еве до која лига си.Имаш 6 дена да влезеш во топ најдобрите.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.933
Поени од реакции
12.567
Највисоко рангиран бот кој што сум го победил засега, Ноа 2200. Скоро почнав со ботовиве да играм, интересни ми се, целта ми е сите што се бесплатни да ги победам (2650 е највисокиот). Рака на срце, до кај 1500-1600 ги победувам константно, над 1600 почесто губам, над 2000 веќе вака само една ако победам во 15 изиграни :D

 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Највисоко рангиран бот кој што сум го победил засега, Ноа 2200. Скоро почнав со ботовиве да играм, интересни ми се, целта ми е сите што се бесплатни да ги победам (2650 е највисокиот). Рака на срце, до кај 1500-1600 ги победувам константно, над 1600 почесто губам, над 2000 веќе вака само една ако победам во 15 изиграни :D

Браво!
Партијава е играна на телефон или компјутер? Колку што знам компјутерот би требал да дава повеќе отпор поради појак рам и процесор.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.933
Поени од реакции
12.567
Браво!
Партијава е играна на телефон или компјутер? Колку што знам компјутерот би требал да дава повеќе отпор поради појак рам и процесор.
Пц, им се дешава вака чат пат некоја грешка да направат, па после ако не згрешиш да можеш во победнички енд гејм да си.
Најјако е што следниот бот т.е. тој Francis од 2300, 20% од партиите жртвува коњ за пион уште во вториот потег, ама после ги игра ко Карлсен и многу е тешко да издржиш и покрај тоа што имаш плус коњ.
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Пц, им се дешава вака чат пат некоја грешка да направат, па после ако не згрешиш да можеш во победнички енд гејм да си.
Најјако е што следниот бот т.е. тој Francis од 2300, 20% од партиите жртвува коњ за пион уште во вториот потег, ама после ги игра ко Карлсен и многу е тешко да издржиш и покрај тоа што имаш плус коњ.
Браво браво уште еднаш! Ги немам пробано ботовиве. Моја препорака ти е сега да се пробаш со стокфиш наместен на 2200 на личес, ако го победиш значи дека имаш афинитет кон компјутериве.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Малку драма...


По поразот, со белите фигури од Хас, Карлсен се повлече од St. Lous, што е преседан за него затоа што прв пат во кариерата се повлекува од турнир. Се дигна прашина околу легитимноста на самиот успех на Хас, кој навистина последнава година игра фантастично, па дури и за неговиот рејтинг кој од 2500 се качи на 2700 за една година.

Проблемот е во тоа што Хас има историја на мамење, иако како дете, што во два наврати бил баниран од chess.com. Од друга страна доста несмасно се брани од овие напади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom