Шах

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
Шахот е многу повеќе од само желба за победа.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Шахот е многу повеќе од само желба за победа.
Еееј брао на мене се пофали што сум со послаб рејтинг :pos:
 
  • Вау
Reactions: alf
Член од
22 ноември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
1
Дали се организираат онлине турнири во Македонија и ако да, пратете линк
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Дали се организираат онлине турнири во Македонија и ако да, пратете линк
Лани или прехлани државното првенство во блиц се играше онлине на chesscom. Освен овој друг случај не сум сретнал на рангиран онлајн турнир кај нас, ама ако видам ќе известам во групава. Како и да е вистинското искуство доаѓа кога ќе седнеш и ќе се ракуваш со противникот, и кога ќе ја осетиш атмосферата околу тебе..
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Во прилог расписот за Отвореното првенство на Македонија 2022. Може да присуствува секој кој поседува фиде код, а пак тие што немаат можат да извадат со пријавување на турнирот. FB_IMG_1648827494667.jpg FB_IMG_1648827500489.jpg
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.381
board (1).gif
Imam i ja gubeno vakvi partii, ama ova mi e najbrz mat u zadnje vreme.
Автоматски споено мислење:

Шахот е многу повеќе од само желба за победа.
Adni go toj PowerfulOctopus
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.480
Поени од реакции
9.032
Прегледај го приврзокот 327418
Imam i ja gubeno vakvi partii, ama ova mi e najbrz mat u zadnje vreme.
Автоматски споено мислење:


Adni go toj PowerfulOctopus
Ист мат како мојот од пред некој месец...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
У 4 потега, како стигнал над 900 скор незнам. Глуп индиец.

 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
У 4 потега, како стигнал над 900 скор незнам. Глуп индиец.

Ова е класика Scholar's mate, ако учиш од книга ова прво ќе го научиш, ако не вака ќе мора да се изгориш еднаш па после да знаеш. Ја на булет на 1 минута имам 3-4 пати вака изгубено, бидејќи Premove правиш и не очекуваш некој ова да го игра. Иначе е многу лошо за белиот (ако противникот знае за Scholar's mate), бидејќи има 3 места само добри за кралицата негова кога ќе биде нападната, а и губи многу темпо дур црниот се развива без проблем.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Ова е класика Scholar's mate, ако учиш од книга ова прво ќе го научиш, ако не вака ќе мора да се изгориш еднаш па после да знаеш. Ја на булет на 1 минута имам 3-4 пати вака изгубено, бидејќи Premove правиш и не очекуваш некој ова да го игра. Иначе е многу лошо за белиот (ако противникот знае за Scholar's mate), бидејќи има 3 места само добри за кралицата негова кога ќе биде нападната, а и губи многу темпо дур црниот се развива без проблем.
Ми ја имаат лапнато кралицата само еднаш, обично со коњот и ланферот се attack на неа. Но ако знаеш како да се одбраниш, немаш галје :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Дечки, ова е класичен документарец, нема анализа на партии, за конкуренцијата меѓу најголемите великани кои произлегле од советската шаховска школа: Карпов и Каспаров.

Ако некој го интересира, нека го погледне, меѓу останатите, лично зборуваат и Карпов и Каспаров, и за ривалитетот, и за пријателството, но и за политиката. Карпов, очекувано, е доста резервиран и не навлегува детално во контроверзиите кои се интересни за широката публика.
 
Член од
10 мај 2020
Мислења
56
Поени од реакции
69
Ова е класика Scholar's mate, ако учиш од книга ова прво ќе го научиш, ако не вака ќе мора да се изгориш еднаш па после да знаеш. Ја на булет на 1 минута имам 3-4 пати вака изгубено, бидејќи Premove правиш и не очекуваш некој ова да го игра. Иначе е многу лошо за белиот (ако противникот знае за Scholar's mate), бидејќи има 3 места само добри за кралицата негова кога ќе биде нападната, а и губи многу темпо дур црниот се развива без проблем.
Иначе како отвор за блиц е сосема добар пацерскиот, од отворот излегуваш со негатива од -0.3,0.4 центипиуни што и не е нешто страшно, особено со оглед на тоа што има по мејнстрим отвори кои ја даваат таа негатива. Ама секако компјутерската евалуација е скроз небитна за пацери како нас, па дури ни најсилните играчи некогаш не ја разбираат. Не го фалам отворот, напротив се што се коси со принципите не ми се допаѓа, ама па играчи како Магнус и многу јаки велемајстори го имаат користено и во подолги временски контроли и во стандарден шах :icon_lol::D. Ќе ставам во продолжение попосле анализа на отворот од Миодраг Перунович, многу солидна анализа која може да те спреми и веднаш да го играш. Сепак по мене е повеќе смешен отколку атрактивен(остар) отвор со оглед на тоа што белиот добива доста пасивна позиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom