Часовници

Член од
8 мај 2013
Мислења
10.853
Поени од реакции
35.340
Дали знаете да препорачате добар озбилен часовничар во Скопјево за да среди постар часовник. Имам автоматски часовник стар едно 40-50 години сигурно. Треба да се смени стаклото, да се види механизмот, да се исчисти тоа dial (не ми текнува македонскиот збор).
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.632
Поени од реакции
4.124
Дали знаете да препорачате добар озбилен часовничар во Скопјево за да среди постар часовник. Имам автоматски часовник стар едно 40-50 години сигурно. Треба да се смени стаклото, да се види механизмот, да се исчисти тоа dial (не ми текнува македонскиот збор).
Ovaj go pronajdov po internetov barajci neshto za mene!
Za kvalitet cekaj odgovor od Skopjani ;)
 

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.841
Дали знаете да препорачате добар озбилен часовничар во Скопјево за да среди постар часовник. Имам автоматски часовник стар едно 40-50 години сигурно. Треба да се смени стаклото, да се види механизмот, да се исчисти тоа dial (не ми текнува македонскиот збор).
Овој у Ѓорче е од памти век одамна и уште работи .
Screenshot_2023-09-25-21-53-14-552_com.google.android.apps.maps.png
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.714
Поени од реакции
1.490
Дали знаете да препорачате добар озбилен часовничар во Скопјево за да среди постар часовник. Имам автоматски часовник стар едно 40-50 години сигурно. Треба да се смени стаклото, да се види механизмот, да се исчисти тоа dial (не ми текнува македонскиот збор).
Ако одиш Охрид кај чинарот е надобриот и најпоштен саатчија Ристе.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.918
Поени од реакции
475
Знаете некој часовничар во Скопје што сервисира смарт вач? Имам проблеми со тачот ...
 

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.841
Знаете некој часовничар во Скопје што сервисира смарт вач? Имам проблеми со тачот ...
би ти препорачал ако си го земал од некој од маркетиве , да видиш каде обично они ги препраќаат .

иначе ова грешка да не им е на МајТајм .... ВТФ ?!!! 450 евра за ова ?! Уште го водат дигитален а аналоген е на слика :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL: 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.632
Поени од реакции
4.124
би ти препорачал ако си го земал од некој од маркетиве , да видиш каде обично они ги препраќаат .

иначе ова грешка да не им е на МајТајм .... ВТФ ?!!! 450 евра за ова ?! Уште го водат дигитален а аналоген е на слика :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL:Ova djubre gledam po Internet go prodavaat za 400€.
Inace ne bi dal ni 4,50€.
Obicno kinesko lajno so logo od Hugo Boss.

A Smart Watch ne se popravaat kaj casovnicar tuku bi rekol kaj nekoja mobilara kade shto raboti nekoj asolen majstor so salam iskustvo.

A najdobro da zaboravi na popravka clenov pogore i neka si go cuva za Spomen ili v kanta.
Touchscreen i Display se kako eden del i skoro i da nema originalni delovi . Mozhebi bi nashol nekoj Cklj kvalitet kaj AliExpress.
I toa ako se raboti za poznative brendovi.
 
Последно уредено:

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.841
Доколку имате аналоген часовник кој не се користи долго време,што правите со него за да не се истроши батеријата ?

Дали ја влечете круната/главното копче за местење време со што го запирате да работи часовникот ,

или

едноставно го оставате да си работи и ако се истроши се истроши батерија,300 денари шо го ебеш ,ефтино е.


Обично втора опција праев но сакам да пробам прва опција . Читав на нет,се заштедува 70 посто од батерија но као демек киселина од батеријата бла бла во коментари ....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.264
Поени од реакции
36.226
Доколку имате аналоген часовник кој не се користи долго време,што правите со него за да не се истроши батеријата ?

Дали ја влечете круната/главното копче за местење време со што го запирате да работи часовникот ,

или

едноставно го оставате да си работи и ако се истроши се истроши батерија,300 денари шо го ебеш ,ефтино е.


Обично втора опција праев но сакам да пробам прва опција . Читав на нет,се заштедува 70 посто од батерија но као демек киселина од батеријата бла бла во коментари ....
ја повлекуваш круната и не работи. Батеријата не е активна. Освен сама од себе ако не се расипе.
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.073
Поени од реакции
78.340
Дали знаете да препорачате добар озбилен часовничар во Скопјево за да среди постар часовник. Имам автоматски часовник стар едно 40-50 години сигурно. Треба да се смени стаклото, да се види механизмот, да се исчисти тоа dial (не ми текнува македонскиот збор).
Не знам дали го среди часовникот, ама да ти препорачам у Чаршија имаш еден што работи уште од 70-те, има знак Сеико на дуќанот...полн му е со антички часовници, нон стоп ги прави, а и ги продава дел од нив што му ги оставале муштериите.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.061
Поени од реакции
26.637
Купив Galaxy watch 6 во Ледиком (се уште под гаранција), ама ми се расипа , бидејќи се капев во солена вода, и тоа со активираниот мод за во вода, којшто очигледно не функсионираше добро.
...
Дали познавате добар сервисер , кој може би пробал да го среди?
Хеј, прво лошата вест - корозија на ситна електроника не се поправа.

Добрата вест е дека ме насмеа комичниот момент - постела опција во софтверот (фирмверот) со кој се вклучува „мод за отпорност на вода“.
Сериозно е смешно, што го продаваат тој момент (и што некој го купува). :)
Автоматски споено мислење:

Дали знаете да препорачате добар озбилен часовничар во Скопјево за да среди постар часовник. Имам автоматски часовник стар едно 40-50 години сигурно. Треба да се смени стаклото, да се види механизмот, да се исчисти тоа dial (не ми текнува македонскиот збор).
Стаклото ако не е скршено, со полирање се средува. Бројчаникот ако е популарен модел веројатно има заменски за менување, но шмекот на тие часовници е баш во таквите „изветвени“ бројчаници. Да се гледа староста.
Автоматски споено мислење:

Дали ја влечете круната/главното копче за местење време со што го запирате да работи часовникот ,
Велат дека тоа е лоша пракса, влегува воздух а со него и влага, и постепено го сјeбува механизмот.
Веројатно најдобро е да се извади батеријата. Ако се заборави долго време батеријата кога ќе се потроши може да истече и да го кородира механизмот.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.853
Поени од реакции
35.340
Стаклото ако не е скршено, со полирање се средува. Бројчаникот ако е популарен модел веројатно има заменски за менување, но шмекот на тие часовници е баш во таквите „изветвени“ бројчаници. Да се гледа староста.
Стаклото е всушност плексиглас ама изгледа не ми е опција менување на истото зошто околу стаклото има оквир како прстен од 18 каратно злато. Впрочем целото куќиште е 18 каратно злато и затоа ми е малку пипава работа кај да го однесам на сервис зашто треба да сњ отвори и механизмот да се поправи.
 

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.841
Хеј, прво лошата вест - корозија на ситна електроника не се поправа.

Добрата вест е дека ме насмеа комичниот момент - постела опција во софтверот (фирмверот) со кој се вклучува „мод за отпорност на вода“.
Сериозно е смешно, што го продаваат тој момент (и што некој го купува). :)
Автоматски споено мислење:


Стаклото ако не е скршено, со полирање се средува. Бројчаникот ако е популарен модел веројатно има заменски за менување, но шмекот на тие часовници е баш во таквите „изветвени“ бројчаници. Да се гледа староста.
Автоматски споено мислење:


Велат дека тоа е лоша пракса, влегува воздух а со него и влага, и постепено го сјeбува механизмот.
Веројатно најдобро е да се извади батеријата. Ако се заборави долго време батеријата кога ќе се потроши може да истече и да го кородира механизмот.
Значи да остаам да работи као шо праев .... проблем ми станува коа почнав да сфаќам дека имам појче аналогни и скупо те фаќа веќе,не ги носиш а лупаш по 300 :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom