Часовници

Член од
28 мај 2023
Мислења
157
Поени од реакции
158
До вчера не ни размислував за спортски часовник, и сега дека треба подарок да си изберам па да сменам нешто и се решив на ваков чекор, и почнав нешто да истражувам.
Не сум некој спортист, ама чат-пат знам да истрчам, недела дена скијање и 10тина дена пливање.

Е сега заборавив да напоменам дека сакам и водоотпорност, а за скијање G-Shock не го препорачуваат.

Првично го гледав овој од мајтајм (со 30% попуст) за 20 илјади.
Instinct 2 e добар ама е 24.000, знаеш каде може да се најде,има Гармин продавница кај нас?

И сега гледам и нешто цени на Амазон да ми донесе некој, и се наоѓа Garmin fenix 6 pro за 24.000.

И сеа пошто не ми е во план во наредни 10 години да купам саат, ваљда фениксот е добра зделка, ама тотален нуб сум, ова е од неколку саати гуглање.
GARMIN Instinct Graphite Solar - GARMIN види на гармин страната во search напиши Instinct,ја имаш минатата верзија за 20 000. А за издржливост исто ќе ти траат и феникс и било кој гармин такада одлучиси што ти се допаѓа повеќе. Дури овие како инстинкт и фореранер се поиздржливи од аспект на гребаници бидејки се пластични и не се познаваат гребаниците на нив бидејки и да ги изгребеш под тоа има црна пластика, наспроти од феникс кои што гребаниците ќе ти се метал боја.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.294
Поени од реакции
15.511
GARMIN Instinct Graphite Solar - GARMIN види на гармин страната во search напиши Instinct,ја имаш минатата верзија за 20 000. А за издржливост исто ќе ти траат и феникс и било кој гармин такада одлучиси што ти се допаѓа повеќе. Дури овие како инстинкт и фореранер се поиздржливи од аспект на гребаници бидејки се пластични и не се познаваат гребаниците на нив бидејки и да ги изгребеш под тоа има црна пластика, наспроти од феникс кои што гребаниците ќе ти се метал боја.
Купено веќе, од Германија, 370 евра, Garmin Fenix 6 Pro.
Предобра зделка беше да ја скокнам а имаше скоро се што барам во тој ценовен ранг. За 150 евра се наоѓаше и 7ца ама поклон е па нејќев да претерувам :)
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
157
Поени од реакции
158
Купено веќе, од Германија, 370 евра, Garmin Fenix 6 Pro.
Предобра зделка беше да ја скокнам а имаше скоро се што барам во тој ценовен ранг. За 150 евра се наоѓаше и 7ца ама поклон е па нејќев да претерувам :)
Супер зделка, создравје да се користи и да спортуваш повеќе :)
 
Член од
7 март 2014
Мислења
92
Поени од реакции
68
Stigna od Ebay konecno, 200$ sose shipping i nekako izbegna carina, taka da 5500 den poevtino od Hronometar sto mi ponudija za istiot "so popust", pa duri i stigna so ubava hristijanska poraka od amerikanskiot prodavac, mozebi sreka imav ovoj pat

IMG_20230607_134218.jpg
 
Член од
7 март 2014
Мислења
92
Поени од реакции
68
Znae nekoj najdobro mesto za reguliranje avtomatski casovnici vo Skopje sto nema da te izgorat? Seiko-vo redovno ide 15-20+ sekundi na den taka nesto za sega
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.191
Поени од реакции
56.772
А што е спортското у овие G-Shock саати освен што се гумени?
Спортски саат со стрелки за кој ќе треба да дојдат 15 научници од НАСА за да ти сменат време и слични сетинзи. Најпреценет саат што постои, гломазен, огромен и тотално некомотен, непрегледен, тежок и ружен испакнат детал на раката.

Гармин е најточен и најдобар спортски саат, овие шминкерските смарт саати се сеуште далеку од гарминот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.479
Поени од реакции
7.796
Znae nekoj najdobro mesto za reguliranje avtomatski casovnici vo Skopje sto nema da te izgorat? Seiko-vo redovno ide 15-20+ sekundi na den taka nesto za sega
Толку секунди иде и џидит нов ролекс од 40 000 евра. На саатчија се иде коа ќе биде некоја минута плус минус ако не ти смета. Тие саати не се за гледање на времето, поише за чалам.

Само една нова старт ап швицарска фирма продава автоматици со точност од 5 секунди плус минус на ден, ама тие коштаат од 200 000 евра нагоре.
 
Ф

Флеш

Гостин
Толку секунди иде и џидит нов ролекс од 40 000 евра. На саатчија се иде коа ќе биде некоја минута плус минус ако не ти смета. Тие саати не се за гледање на времето, поише за чалам.

Само една нова старт ап швицарска фирма продава автоматици со точност од 5 секунди плус минус на ден, ама тие коштаат од 200 000 евра нагоре.
глупо ми е кога се бара прецизност до нано секунда во мерење на времето. Премногу се оптоварува човек со тие работи. И да касни 3 минути,немам проблем персонално .
Ако даваш пари,гледам да е сигурен бренд,изглед убав и мултифункционален да е барем . Дата,време,соларно,траење батерија,world time .
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Гармин е најточен и најдобар спортски саат, овие шминкерските смарт саати се сеуште далеку од гарминот.
Are you sure?! :rolleyes:

Оти последен пат кога проверив, Епл и Шаоми подот го бришеа со Гармин два-три пати поскап од нив!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.479
Поени од реакции
7.796
глупо ми е кога се бара прецизност до нано секунда во мерење на времето. Премногу се оптоварува човек со тие работи. И да касни 3 минути,немам проблем персонално .
Ако даваш пари,гледам да е сигурен бренд,изглед убав и мултифункционален да е барем . Дата,време,соларно,траење батерија,world time .
Ако живееш во Германија минута, две да ти касни е проблем.

Кварцниот на касио доцни 5-10 секунди на месец. Така да тоа што еден ефтин јапонски кварц од 20 евра го нуди, не го нуди ни еден оригнинал аутоматик ролекс од 50 000 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom