Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Член од
26 септември 2007
Мислења
1.528
Поени од реакции
1.238
Моите првоодгледани сурфинии.
Прегледај го приврзокот 259510

А овие пеларгонии би требало да процветаат до есен.
Прегледај го приврзокот 259511Прегледај го приврзокот 259512
Сурфинијата од семе , или од гранки? Многу касно од семе...
Кај мене успеваат од гранки, 1 на 10 гранки
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.783
Поени од реакции
7.704
Моите расцветани темјанушки (pansies), зимзелените дрвца и рузмаринот.

Прегледај го приврзокот 241341
Имам мерак да засадам зимзелени дрвца во цреп за на балкон, ама не сум сигурна дали ќе ми успеат. Има ли некоја посебна, балконска сорта или едноставно растат колку што имаат место?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.528
Поени од реакции
1.238
Ми се појавија црни крлежи на сурфиниите (едната е скроз изедена, не знам дали од крлежите, или од нешто друго), а на една две Импатиенс Нова Гвинеја , лисјата им паѓаат, како бронза...ги прскав со Актара инсектицид, против крлежи, ама за Нова гвинејата немам лек..ако имате идеја, споделете...
110059297_341847097210882_6882087721058251133_n.jpg 110105451_616374025677050_5522479893336724544_n.jpg 109983730_2756043618053657_686941911655197635_n.jpg 110140623_736982483822872_3316750516718783646_n.jpg
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.658
Поени од реакции
3.285
Ми се појавија црни крлежи на сурфиниите (едната е скроз изедена, не знам дали од крлежите, или од нешто друго), а на една две Импатиенс Нова Гвинеја , лисјата им паѓаат, како бронза...ги прскав со Актара инсектицид, против крлежи, ама за Нова гвинејата немам лек..ако имате идеја, споделете...
Lici poveke na gasenici. Navecer so telefon ili elektrik osvetli okolu vrvovite i poleka edno po edno detalno pregledaj gi. So pinceta vadi gi .... belo zelena boja se i dobro kamuflirani.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.029
Поени од реакции
2.051
20200719_142054.jpg
ова чудо го купив саботата. Malephora purpureo-crocea. Роднина на мраз растенијата (delosperma). Изгледа ветувачки, ама пошто НЕ е зимзелено, ќе треба да најдам начин да го одлгедувам внатре...
20200721_165446.jpg
Пупката на ова(Matucana madiosoniorum v horridispinum) конечно почна да се дуе.
очекувам ваков цвет

1595395677279.png
 
Последно уредено:

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.029
Поени од реакции
2.051
20200726_183306[1].jpg
Холи шит тоа е големо. Можда утре
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.099
Поени од реакции
7.394

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
181
Љубител сум на цвекиња и ги одгледувам. Најповеќе имам Газанија, Петунија, Бегонија, Импатиенс и Вербена. А цвеќе кое порано пред многу години го имавме дома и најмногу го сакам е Шизантус.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.226
Поени од реакции
198
Дечки,
ми треба еден совет
на листовиде на бегониите ми се појавија бели дамки и почнаа да се сушат(фото).
знае ли некој што им е, и со што средство да ги третирам

фала


Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.029
Поени од реакции
2.051
Дечки,
ми треба еден совет
на листовиде на бегониите ми се појавија бели дамки и почнаа да се сушат(фото).
знае ли некој што им е, и со што средство да ги третирам

фала


Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
Мувла што на англиски е mildew. Види за тоа.
 
На врв Bottom