Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

B

boomlakashaka

Гостин
Незнам дали е за тука но ми треба совет.
Купив туји, ги засадив во двор и ги вадам многу ретко, така ми кажаа.
Сега приметив во средината сите се кафени, однадвор зелени убави а внатре кафени како да се сушат.
Незнам не се разбирам може и така треба да бидат но ако може некој со повеќе искуство да ми каже како се одгледуваат, како да се зафанат, само две недели ги имам.
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Незнам дали е за тука но ми треба совет.
Купив туји, ги засадив во двор и ги вадам многу ретко, така ми кажаа.
Сега приметив во средината сите се кафени, однадвор зелени убави а внатре кафени како да се сушат.
Незнам не се разбирам може и така треба да бидат но ако може некој со повеќе искуство да ми каже како се одгледуваат, како да се зафанат, само две недели ги имам.
Prichinata mozhe da ima nekolku faktori za tujata. Vo tvojot sluchaj lisjata potemnuvaat vo sredinata se sluchuva vo razlichen period od godinata, dokolku toa se sluchuva vo tek na leto promena na boja e poradi sushata. Kombinacijata na veter, sonce, namaluvanje na temperatura (den/nok) i nedostatok na voda mozhe da predizvika isto taka da potemnuvaat. Probaj da gi navodnuvash dva pati nedelno dodeka se svezho zasadeni, stavaj im pomalku voda kolku zemjata da ne bide epten suva. Druga opcija e da stavish "mulch" okolu drvcata shto si gi zasadil kako na slikata podulu. Mulch ( na makedonski prav termin neznam) no e strugotini od drvo , ima vo garden centrite.


mulch.jpg
 
B

boomlakashaka

Гостин
Ќе пробам ќе ги наводнувам 2 пати неделно.
Ми кажаа не треба многу вода зошто можеле да се исушат.
Ги имам само две недели па си мислев да не почнале да се сушат.....
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Ќе пробам ќе ги наводнувам 2 пати неделно.
Ми кажаа не треба многу вода зошто можеле да се исушат.
Ги имам само две недели па си мислев да не почнале да се сушат.....
ne sakaat mnogu voda simbolichno kazhano prvite nekolku nedeli se najbitni zemjata da bide malku vlaznha ( navodnuvaj navecher max 1l voda na dva-tri dena i toa ne direktno vo stebloto, stranichno). Dokolku korenot im e zabolen ke nemaat spas, kaj zimzelenite se sluchuva toa.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.423
Поени од реакции
4.254
Немам експертиза за дрва(мајтор за саксии), но работата со дрвата и грмушките е дека им треба екстра нега додека се навикнат/сместат на новата локација. Растенија при мрдање лево /десно, макар и вртење 90 степени, има да покажат стрес(губење на листови, изгореници, виткање итн).
Ќе претпоставам дека тујата дирек у земја си ја стаил, без претходна аклиматизација...ова е општо, и важи за се што растеш.
Така да се согласувам дека треба малце повеќе вода и внимание во скорешно идно време.
Ме интересира само дали имаш прекопано каде што си ги салел или ни? Дали имаш некои други услови на растење што се специфична на твојата локација?
Оболени дрва во близина?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.423
Поени од реакции
4.254
Ovaj trebashe da ima lilav cvet sega e rozev, sigurno deka beshe na sonce direct @Стев ti si po kaktusite tvoe mislenje?
Прегледај го приврзокот 256177
Да имав примерок што цвета ќе постирав..ама ќе пробам вака да објаснам
20200607_145734.jpg
Ова е цвет од гимнокалицум(пред недела дена)
Ова е цвет од истиот кактус, лани
20190620_140203.jpg
како што гледаш годинава е по розов од првата.
Веројанто влијаат куп фактои , но е појава.
Автоматски споено мислење:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
Prichinata mozhe da ima nekolku faktori za tujata. Vo tvojot sluchaj lisjata potemnuvaat vo sredinata se sluchuva vo razlichen period od godinata, dokolku toa se sluchuva vo tek na leto promena na boja e poradi sushata. Kombinacijata na veter, sonce, namaluvanje na temperatura (den/nok) i nedostatok na voda mozhe da predizvika isto taka da potemnuvaat. Probaj da gi navodnuvash dva pati nedelno dodeka se svezho zasadeni, stavaj im pomalku voda kolku zemjata da ne bide epten suva. Druga opcija e da stavish "mulch" okolu drvcata shto si gi zasadil kako na slikata podulu. Mulch ( na makedonski prav termin neznam) no e strugotini od drvo , ima vo garden centrite.


Прегледај го приврзокот 256161
Од каде го набавувач ,,мулчот,, и дали расти трева низ него?
 
B

boomlakashaka

Гостин
Немам експертиза за дрва(мајтор за саксии), но работата со дрвата и грмушките е дека им треба екстра нега додека се навикнат/сместат на новата локација. Растенија при мрдање лево /десно, макар и вртење 90 степени, има да покажат стрес(губење на листови, изгореници, виткање итн).
Ќе претпоставам дека тујата дирек у земја си ја стаил, без претходна аклиматизација...ова е општо, и важи за се што растеш.
Така да се согласувам дека треба малце повеќе вода и внимание во скорешно идно време.
Ме интересира само дали имаш прекопано каде што си ги салел или ни? Дали имаш некои други услови на растење што се специфична на твојата локација?
Оболени дрва во близина?
Оболени дрва во близина не.
Како ги купив одма ги засадив во земја во двор а одоколу има трева.
И ако може некој да ми каже точно како се викаат тујите?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.423
Поени од реакции
4.254
Имаш род Thuja occidentalis , a имаш и Juniperus(смрека), најчесто Juniperus sabina, што многу луѓе ја мешаат со туја...
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Ah izvini drugar, jas ti pishuvam za kaj mene vo england. Ke te izvestam kade mozhe da se najde vo makedonija vakvo neshto
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.423
Поени од реакции
4.254
Ah izvini drugar, jas ti pishuvam za kaj mene vo england. Ke te izvestam kade mozhe da se najde vo makedonija vakvo neshto
Не може. Мислам дека најблиско до асален малч е ова
1592767113482.png
или почва за орхидеји...
Ова првовто немам видено со години, a второто не е исплатливо...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom