Цвеќиња (одгледување, нега, совети...)

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Тие на првата слика личат на некои момини солзи или bluebells. Што вид се поточно?

bluebells-4269879_960_720.jpg

А тие на третата на некои зумбули. Преубави се сите.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Ау те молам. 9 години се бавтам со как и сук....со дополнително и некој тропски растенија...
Автоматски споено мислење:

DSC_0100.JPG
е. Eve фотки 4 години стари DSC_0099.JPG
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
koronava i cvekari i domakini ne napravi @Паланчански tie se Surfinya ili Petunia?
Не е до коронава, Барем кај мене. Некогаш се чудев на мајка ми, во стари години стана голем љубител на цвеќе. Сега и јас секоја година сè повеќе „удирам“ на цвеќиња. Изгледа до годините е.

Сурфинија и петунија се „сестри“. Сурфинијата е висечка, мислам дека овие се такви. Купени се, ќе видам што ќе излезе од нив.

Најмногу сакам сам да ги одгледам, ама две години се обидувам со сурфинии и бегонии и не ми оди. Пеларгонии, љубичици, далии, гладиоли, нема проблем. Лесно се размножуваат.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Темјанот (шарен), ориганото и ситниот босилек, свежо купени денес. Темјан и босилек (ситен и крупен) сум имала и порано, вториов брзо овенува на сонце, а ориганово сефте ќе го чувам, наводно не било тешко и проблематично за нега.

тоб1.jpg
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Ја како што прочитав, темјанот треба да е дрво...
Boswellia
А thyme треба да е мајкина душичка...
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Ја како што прочитав, темјанот треба да е дрво...
Boswellia
А thyme треба да е мајкина душичка...
Да, го побарав прееска и видов дека е дрво, овој го продаваат ко саксиска варијанта, многу е миризлив - Plectranthus coleoides. Thyme е дефинитивно мајчина душичка.

 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Расте ли некој/Има видено ли вакво?
1587739051591.png
Како шо имам видено на мапа, треба и да го има кај нас. не знам дали во општо некој го расте или не. Не ни знам како да го приберам од природа..
Се вика umbilicus . Роднина на чуваркуќите, ешевериите и красулите е.
@kalimero456 имаш можда видено вакво???
Автоматски споено мислење:

Ja имам видено у ШПАНИЈА. Tака да...влажни..јужни предели можда? 20190422_140932.jpg
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
Ја како што прочитав, темјанот треба да е дрво...
Boswellia
А thyme треба да е мајкина душичка...
Да, го побарав прееска и видов дека е дрво, овој го продаваат ко саксиска варијанта, многу е миризлив - Plectranthus coleoides. Thyme е дефинитивно мајчина душичка.

i dvajcata ste vo pravo, Thyme e majcina dusicjka go znam ova poshto barav vo rechnik od eng na mak da mu kazham na drugar da zema thyme chaj imashe nekoj problem pa ne znaev kako da mu kazham i ete i toa go nauchiv.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom