Храна за кучиња

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.294
Поени од реакции
775
Некој искуство со ALLEVA , пример: LIFE GIANT PUPPY & JUNIOR ?
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
10
Поени од реакции
10
Дали некој има контакт од некој што продава пилешко месо за куче. Чувам големо куче па сакам да почнам да му мешам и пилешко покрај сува храна. Фала
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
2.118
Поени од реакции
2.770
Здраво, дали има некој Кокер Шпаниел и што храна му дава? Моментално му давам N&D Пилешко Калинка(4300денари 12кф), но столицата не му е како што треба и вади доста измет. Според тие фактори мислам дека не му одговара баш хранава. Башка и крзново му е малце круто, не карактеристично за Кокер.

Се мислам дали да си правам бајрам на мозокот да зимам Акана или Оријен ама шо знам. Некој со Кокер ако има директно искуство со храна нека пише!
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.068
Поени од реакции
2.932
Здраво, дали има некој Кокер Шпаниел и што храна му дава? Моментално му давам N&D Пилешко Калинка(4300денари 12кф), но столицата не му е како што треба и вади доста измет. Според тие фактори мислам дека не му одговара баш хранава. Башка и крзново му е малце круто, не карактеристично за Кокер.

Се мислам дали да си правам бајрам на мозокот да зимам Акана или Оријен ама шо знам. Некој со Кокер ако има директно искуство со храна нека пише!
Чим столицата не му е како што треба тогаш смени (а може и нема доволно физичка активност)
Чисто од љубопитност колку е стар кокерот (порано ваквите брендови како фармина оријен акана беа само за возрасни над 1 година)

е сега дали да си правиш бајрам, искрено мое мислење е дека се претерано скапи,гарант повеќе би ценел у месара да му зимаш младо телешко и да му сервираш со зеленчук и ориз пример него сува храна ама тоа е друг муабет

зашто не пробаш со некои од озогласените брендови нафорумов пример Ројал, брит, пурина или сличен (ако имаат нормални цени, ако летаат у облаци тогаш заеби не ме слушај)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
2.118
Поени од реакции
2.770
Чим столицата не му е како што треба тогаш смени (а може и нема доволно физичка активност)
Чисто од љубопитност колку е стар кокерот (порано ваквите брендови како фармина оријен акана беа само за возрасни над 1 година)

е сега дали да си правиш бајрам, искрено мое мислење е дека се претерано скапи,гарант повеќе би ценел у месара да му зимаш младо телешко и да му сервираш со зеленчук и ориз пример него сува храна ама тоа е друг муабет

зашто не пробаш со некои од озогласените брендови нафорумов пример Ројал, брит, пурина или сличен (ако имаат нормални цени, ако летаат у облаци тогаш заеби не ме слушај)
Па ќе сменам, неможам да се одлучам шо да земам. Инаку кучето е 3ипол месеци.
 
Член од
6 декември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, дали има некој Кокер Шпаниел и што храна му дава? Моментално му давам N&D Пилешко Калинка(4300денари 12кф), но столицата не му е како што треба и вади доста измет. Според тие фактори мислам дека не му одговара баш хранава. Башка и крзново му е малце круто, не карактеристично за Кокер.

Се мислам дали да си правам бајрам на мозокот да зимам Акана или Оријен ама шо знам. Некој со Кокер ако има директно искуство со храна нека пише!
Здраво. Јас чувам кокерче, старо е 5 месеци. Првите два месеци и давав Royal Canin и Cafortan таблетки, крзното и беше како свила и немаше буквално никаков мирис! Иако тука прочитав многу негативни рецензии за Royal Kanin, моето куче одлично ја прифати и бев презадоволна од резултатите што ги добив. Е сега, не знам дали крзното и беше толку меко и сјајно од храната или пак од кафортанот. Потоа кога се префрлив на домашна храна (леб со млеко/јогурт, јајца, моркови, пилешки крилца) крзното и стана круто и почна да мириса. Читав во темава и не најдов ништо околу тоа дали храната има врска со миризбата на кучето, сјајот на влакното и денталното здравје? Да се навратам на твоето прашање во врска со крзното, според моето искуство можеш да пробаш со кафортан таблетките, исто така препорачувам чешлање барем еднаш неделно. Друго, доколку го чуваш надвор не очекувај крзното да е многу меко. Во врска со храната, јас сега сакам да пробам со Eukanuba, кажано ми беше дека изметот со оваа храна е минимален и нема буквално никаков мирис. Доколку не и одговара, ќе се вратам на Royal Kanin
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
2.118
Поени од реакции
2.770
Здраво. Јас чувам кокерче, старо е 5 месеци. Првите два месеци и давав Royal Canin и Cafortan таблетки, крзното и беше како свила и немаше буквално никаков мирис! Иако тука прочитав многу негативни рецензии за Royal Kanin, моето куче одлично ја прифати и бев презадоволна од резултатите што ги добив. Е сега, не знам дали крзното и беше толку меко и сјајно од храната или пак од кафортанот. Потоа кога се префрлив на домашна храна (леб со млеко/јогурт, јајца, моркови, пилешки крилца) крзното и стана круто и почна да мириса. Читав во темава и не најдов ништо околу тоа дали храната има врска со миризбата на кучето, сјајот на влакното и денталното здравје? Да се навратам на твоето прашање во врска со крзното, според моето искуство можеш да пробаш со кафортан таблетките, исто така препорачувам чешлање барем еднаш неделно. Друго, доколку го чуваш надвор не очекувај крзното да е многу меко. Во врска со храната, јас сега сакам да пробам со Eukanuba, кажано ми беше дека изметот со оваа храна е минимален и нема буквално никаков мирис. Доколку не и одговара, ќе се вратам на Royal Kanin
Doma go cuvam, od koga prestanav da mu davam dopolnitelno jadenje vo suvata hrana(morkov, zelka, tikva) stolicata mu se sredi, i ne vadi izmet kako pred toa, no smeniv na Purina Pro Plan Medium Puppy sega za da vidam dali ke omekne krznoto. No ne e isklucivo i da se samo geni vo prasanje, bidejki krznoto se gleda deka mu e zdravo, sjae.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2020
Мислења
11
Поени од реакции
5
The true horrors of pet food revealed: Prepare to be shocked by what goes into dog food and cat food!

Од домашна храна подобро нема.
Ем најекономично ем најздраво ;)
Тоа е точно. Сосема се согласувам со ова. Пред некое време, купив позната храна за домашни миленици за моето куче. Доби осип на кожата откако ги јадеше неколку дена. Јас го запрев и морав да го третирам за тоа
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Efa
Член од
11 април 2012
Мислења
3.068
Поени од реакции
2.932
Brit Premium ili Husse pro walp?
Двете ти се добри храни, иако мислам дека ова е најслабата верзија на брит. Ама најубаво да си видиш која најмногу ќе одговара на твојот миленик и која најмногу ќе ја јаде
 
Член од
25 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
Некој искуство со josera/josi dog храна? Читав им било убаво крзното од неа, нивото на калциум и витамините ми се гледаат добри, ама сеуште сум неодлучна. Хелп.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.068
Поени од реакции
2.932
Некој искуство со josera/josi dog храна? Читав им било убаво крзното од неа, нивото на калциум и витамините ми се гледаат добри, ама сеуште сум неодлучна. Хелп.
Незнам дали ја има во МКД таа храна ако ја има би требало да е меѓу бестбај за парите. Кога живеев во Унгарија едно од моите кучиња на конзумираше и бев задоволен од реЗултатите
 

Efa

Член од
1 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
4
По препорака на одгледувачот се одлучив за Некмар, хрватски производител. Нема потреба да се даваат додатни суплементи и витамини. Соминтелни ми се овие мамутски корпорации, се и сешто што произведуваат. И даваме плус јогурт додека не порасне, варени јајца, обарен зеленчук и малку овошје.
Автоматски споено мислење:

Предупредување до сите што користат храна без житарки, се повеќе прозводители ја повлекуваат откако се зголемил бројот на кучиња со болести на срце со фатален крај. Има по нет, изгуглајте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom