Храна за кучиња

Член од
11 април 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
2.917
Здраво форумџии,дали некој знае да ми каже за кутре мало од два ипол месеца јорки каква храна му е погодна ,му давам ројал канин ама почна многу да му паѓа длаката и на кревет и на чешел, 50 грама храна давам на ден ама се мислам дека е гладно нон стоп чека у кујна храна ,дали некој витамини се потребни дополнително или некоја друга храна молам совет
Пробај со N&D, Brit Care, Orijen од супер премиум класите.
Најубаво е консултација со ветеринар прво да видиш ако може да се открие од што е проблемот иако е тешко. Преминување поготово на храните што ти ги препорачаа со голема количина на “месо” може да биде фатална, ова од искуство ти кажувам.
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
50
Поени од реакции
23
Најубаво е консултација со ветеринар прво да видиш ако може да се открие од што е проблемот иако е тешко. Преминување поготово на храните што ти ги препорачаа со голема количина на “месо” може да биде фатална, ова од искуство ти кажувам.
Се сложувам нека прво побара мислење од ветеринар. Од посочените храни може да побара нешто што е на база на пилешко, мисирка, препелица, риба и сл. па да види какви резултати ќе има. Можда некоја сосема друга (не мора да е од најквалитетните) ќе му одговара на кучето. Треба да се следи додека се среди работата.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
756
Поени од реакции
247
Каде се продава македонската храна за кучиња? Карва или Карма беше точно?
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.294
Поени од реакции
775
Искуство со храна Monge 1.5kg 650 den... ?
Користам мини стартер за бебе....
Првата тура супер помина,таа беше 540 ден , сега купив од другата ( демек подобра ) да и сменам на кучкава малце и да ја конструирам како што треба.
Малце нелогичен ми е муабетов кога гледам дека има храни од 100 денари кило и оваа 600 денари.. ја купив пошто кученцево ми е два месеци ( пит бул со стафорд ).
Некој со повеќе искуство да ми пушти муабет ? (y)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.642
Поени од реакции
927
Искуство со храна Monge 1.5kg 650 den... ?
Користам мини стартер за бебе....
Првата тура супер помина,таа беше 540 ден , сега купив од другата ( демек подобра ) да и сменам на кучкава малце и да ја конструирам како што треба.
Малце нелогичен ми е муабетов кога гледам дека има храни од 100 денари кило и оваа 600 денари.. ја купив пошто кученцево ми е два месеци ( пит бул со стафорд ).
Некој со повеќе искуство да ми пушти муабет ? (y)
Пушти линк и пиши од каде ја зема. Како тоа супер помина?
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.294
Поени од реакции
775
Член од
29 август 2008
Мислења
2.642
Поени од реакции
927
https://www.monge.it/prodotto/medium-starter-con-pollo/?lang=en

Од Пет Шоп во Тафталиџе на улица Букурешка.
Супер помина во смисла тврдо гомно и добар раст.
Судејќи по составот стартерот е баш ОК, другите ги погледнав не ми се допадна што има пченка у нив меѓу првите состојки.
Како и да е, секое куче реагира различно а ти ги имаш резултатите визуелно. Инаку да, 600ден за кг мое мислење е дека е грабеж али како и за се останато кај нас цените секогаш се со огромна маржа. Оријенот и Аканата се поефтини од таа а составот е многу подобар.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.294
Поени од реакции
775
Судејќи по составот стартерот е баш ОК, другите ги погледнав не ми се допадна што има пченка у нив меѓу првите состојки.
Како и да е, секое куче реагира различно а ти ги имаш резултатите визуелно. Инаку да, 600ден за кг мое мислење е дека е грабеж али како и за се останато кај нас цените секогаш се со огромна маржа. Оријенот и Аканата се поефтини од таа а составот е многу подобар.
Колку пари се Оријент или Акана и каде можам да ги набавам ?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
35
Поени од реакции
10
Дали некој знае кој е увозник за Brit храната за кучиња?
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
103
Поени од реакции
20
Гледам многу различни мислена но ајде сега вака: што доколку имам можност редовно секојдневвно да се храни кутрето со месо? Значи работам во ресторант и имам можност ( варено телешко што останува од рскавици, лој мешано, плеславици итн). Е сега дали тоа е ефикасно, од искуство знам со првото куче чим почне месо да јаде после ништо не сака. Која би била идеална формула за здраво расно куче?
Дали можеби на мешана храна ако е возможно?
Се работи за два месеци вучјак кое моментално е на купена храна и млеко кисело јогурт...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.861
Поени од реакции
2.422
Vo principvkoga se zboruva za gotveno, se misli ma posebno pripremano za nego. Pleskavicite ne se bas izbor na hrana. A zosto bi go hranel so bilo sto drugo ako hranis so kvaliteten dehidrat?
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
103
Поени од реакции
20
Vo principvkoga se zboruva za gotveno, se misli ma posebno pripremano za nego. Pleskavicite ne se bas izbor na hrana. A zosto bi go hranel so bilo sto drugo ako hranis so kvaliteten dehidrat?
Мислам дека за сите е многу очигледно за поефтино. Купена морам да купувам а квалитетна купена не е баш ефтина. А вака имам за без пари готова храна. Тоа беше поентата.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.861
Поени од реакции
2.422
Vidi, tvoe kuce, tvoja rabota kako ke go hranis. Da, ima skapi dehidrati, ama ima i dehidrati koi se solidni a ne tolku skapi. Cuvanjeto na kuce e skapo zadovolstvo denes. Spomenuvas zdravo kuce, a hranenjeto so pleskavici i hrana podgotvena za lugje ne e praviot nacin.

Sekoj si znae kolku mu e dolga cergata, ama ako prasuvas dali na hranata sto tebe ti e besplatna, e dobra i zdrava, odgovorot e ne. Imaj na um deka ako sega mislis deka ke zastedis, ke dojde den koga ke platis mnogu povekje so znak prasalnik dali milenikot ke ti ostane ziv.

Ama pak ke recam, tvoj milenik tvoj problem.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom