Фриленсер (Freelancer)

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Скоро почнав на Upwork, имам две лаички прашања.

Кога правам withdraw на некои proposals не ми се враќаат конекциите, во ред е тоа?
И како да пријавам некој што не плаќа подолго време за завршена работа?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Скоро почнав на Upwork, имам две лаички прашања.

Кога правам withdraw на некои proposals не ми се враќаат конекциите, во ред е тоа?
И како да пријавам некој што не плаќа подолго време за завршена работа?
1. Кога аплицираш, дали ќе ја добиеш работата, дали ќе ја добие друг или ќе ја откажеш понудата конекциите секако пропаѓаат. Во ред е.
2. Ако е завршена работата пиши му, ако не враќа на пораки затвори го договорот и автоматски во рок од 14 дена ќе ти стигнат средствата затоа што тие секако се средства што ги држи upwork.
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ми требаат неколку одговори во вркса со Payoneer. Ако сака некој да ми поможи да ми ги одговори :) Фала однапред.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
Откако ќе ја нарачаш Пајонир, за колку време стигнува?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
14
Поени од реакции
0
Како се исплаќаат парите, нешто прочитав дека народна банка ќе го усвои предлогот за пејпал, пајонир ко што знам е нелегален, дали може преку банковна сметка да ти исплатат?
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Како се исплаќаат парите, нешто прочитав дека народна банка ќе го усвои предлогот за пејпал, пајонир ко што знам е нелегален, дали може преку банковна сметка да ти исплатат?
Од Upwork може и директно на сметка да ти ги префрлат, зимаат 30$.

Ако повлекуваш така, при секое стигање на пари ќе ти се јавуваат или пишат мејл дека имаш пари од странство и треба да отидеш да потпишеш еден лист и да наведеш зошто ти ги праќаат парите. Барем така е во Халкбанк.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
Од Upwork може и директно на сметка да ти ги префрлат, зимаат 30$.

Ако повлекуваш така, при секое стигање на пари ќе ти се јавуваат или пишат мејл дека имаш пари од странство и треба да отидеш да потпишеш еден лист и да наведеш зошто ти ги праќаат парите. Барем така е во Халкбанк.
Данок?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
14
Поени од реакции
0
Од Upwork може и директно на сметка да ти ги префрлат, зимаат 30$.

Ако повлекуваш така, при секое стигање на пари ќе ти се јавуваат или пишат мејл дека имаш пари од странство и треба да отидеш да потпишеш еден лист и да наведеш зошто ти ги праќаат парите. Барем така е во Халкбанк.
а во стопанска?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
14
Поени од реакции
0
10%.



Не знам, ама претпоставувам во сите функционира исто.
се надевам дека ќе усвојат за Пејпал, ама и да не, веќе решив онлајн да заработувам, сепак ќе прашам во банка, понатака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom