Фотографии од стари Македонски куќи

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.578
Поени од реакции
13.591
овде сакам да видам стари Македонски куќи,куќи на вашите дедовци-вашите предци,
куќи од нашите Македонски села и градови,од сите три-четири дела на Македонија.
Бидеиќи сте сега повеќето на распуст и можеби ќе прошетате по местата на вашите стебла-корени, ете шанса сликајте ги тие стари куќи.Од,Осоговијата,Малешевијата,Тиквешијата,Беломорието,Пирин,
Мала Преспа,Голо Брдо,Црногорието,Малесија,Поречието,Од Козјак па до Кожув.
Јас тоа ќе го сторам од моето место, и така вчера шетајќи ја забележав оваа прекрасна куќа во центарот на Скопје,со добра архитектура(иако во тоа ама ич не се разбирам)и огромен двор.Куќата се наоѓа веднаш до новата железничка станица,до кејот на Вардар.Низводно од мостот.Има уште една исто така многу стара,од другата страна на мостот,но ми беше тешко за сликање,целата е во сенка и обрасната со „шума“- заборавена, а толку убава. Па погледнете. Picture 147.jpg Picture 159.jpg Picture 161.jpg Picture 161.jpg Picture 162.jpg
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.195
Многу ме нервира шо не може човек да слика стари куќи и градби од овиснати купови кабли и жици. Нели ќе ги укопуваа сите инсталации под земја.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.578
Поени од реакции
13.591
инаку сликав со мобилен телефон,
па сега за квалитетот на сликите,не сум баш некој експерт
поточно и никогаш не сум сликал ни со апарат. Picture 163.jpg Picture 164.jpg Picture 165.jpg
--- надополнето: 1 јануари 2013 во 11:17 ---
Picture 168.jpg
--- надополнето: 1 јануари 2013 во 12:00 ---
Многу ме нервира шо не може човек да слика стари куќи и градби од овиснати купови кабли и жици. Нели ќе ги укопуваа сите инсталации под земја.
А мене пак многу ме нервира што ти пак на секое тенџерче
сакаш капаче да ставиш, ама понекогаш го грешиш обимот
па тоа пропаќа внатре,покривајќи го месото па не ти останува ништо друго,освен да сркаш само чорба или вадеиќи го да си ги попариш рацете или трето да гладуваш чекајќи оладување.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.195
А мене пак многу ме нервира што ти пак на секое тенџерче
сакаш капаче да ставиш, ама понекогаш го грешиш обимот
па тоа пропаќа внатре,покривајќи го месото па не ти останува ништо друго,освен да сркаш само чорба или вадеиќи го да си ги попариш рацете или трето да гладуваш чекајќи оладување.
Не си ме разбрал зато ќе се обидам поедноставно и попросто да ти објаснам,
Немам јас ништо против овие слики и јас имам сликано стари куќи и градби, јас кажувам општо дека улиците низ градовите ни се преполни со полукриви бандери со купови жици кои врват и се гледаат на слики (твои мои негови ... сечии) и најчесто не можеш ни да најдеш агол од каде ќе сликаш интересна фасада и стара куќа а да не се примеќаат кабли од струја, телефон, кабловска.... Значи нека ти се врати насмевката на лицето и бојата во обравчињата, величенствениот Лет 3 немаше ништо протв тебе ни твоите фотографии само прокоментирав за општата состојба.

Еве и неколку мои слики од куќи и колку за поентата ќе ставам и некоја каде јасно се гледа она што сакав да го кажам (за кабли низ кадар) 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Let 3 Првата секогаш ме фасцинира. Многу е убава, би сакал некогаш и да влезам.:love: Секогаш кога поминувам од таму гледам низ дворојте некој монаси, монахињи што и да се, имам слушано дека порано бил некој конзулат или така нешто.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Let 3 каблите ќе ги укопаат кога ќе се донесе подземниот катастар, нешто што во Софиjа и сите други Бугарски и Европски градови и села постои 20 години уназад.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.578
Поени од реакции
13.591
Ова по се изгледа е Крушево.
Понатаму навадете од кое е место куќата,село-град.
Може и чии сопственици биле на истата и каде се сега тие.
 

Беркут

независен експерт
Член од
12 април 2010
Мислења
9.643
Поени од реакции
14.220
Ова по се изгледа е Крушево.
Понатаму навадете од кое е место куќата,село-град.
Може и чии сопственици биле на истата и каде се сега тие.
(y) да, Крушево :) Сопственици незнам.... :)
 
На врв Bottom