Финастерид

Член од
8 февруари 2022
Мислења
5
Поени од реакции
1
Се ти зависи до кој доктор ќе ти се погоди.
Јас отидов директно само кај мојот матичен државен доктор, тој ми препиша.

Пример, и во странство кај докторот кога бев, ми рече заеби не ти треба тоа(иако мислев дека баш во странство ќе ми дадат), сепак сакав и овде да си пробам среќата, и овој беше разбирлив и му кажав дека сум запознаен како точно функционира, кои се можните несакани дејствиа и се тоа, и ми препиша.
Fala na odgovor... Ke probam i jas kaj mojata maticna so ist pristap.
Bi sakal li da spodelis koja doza na finasterid i kolku cesto ja pies?
Mene mi e vo plan 5mg tableta da ja delam na 4 dela i da ja pijam sekoj vtor den... Spored istrazuvanjata sto gi imam napraveno smetam e deka e najsoodvetno doziranje.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
... ве читам и се чудам како го (не)решавате проблемот со ќелавоста (алопеција) ризикувајќи со овој лек кои според клинички студии можни се нескани ефекти како депресија и еректилна дисфункција.
Не приметив никакви негативни ефекти и од Миноксидилот. За тоа што го наброја, имам слушано да, сепак фала му на бога до сега е се во ред во мојот случај.
Во врска со косата, Мене ми помогна на целиот горен дел, најпрво се примети густината насекаде, а потоа и на предниот дел каде што веќе беше скрос опадната почнаа да растат мали влакна.
...ами кога ќе приметиш касно ќе биде да се опоравиш, знаеш што значи машкото да нема ерекција?
... финастеридот го потиснува хормонот дихидротестостерон (DHT), кој игра голема улога во сексуалноста и сексуалниот развој, намалувањето на нивото на DHT во телото може да го коригира опаѓањето на косата, но проблемите се јавуваат бидејќи половиот хормон е исто така важен за одржување на структурниот интегритет на нервите, мазните мускули, сврзното ткиво и сигналните патишта во пенисот.
...„ (2017) студија на Northwestern Medicine покажа дека некои мажи кои земале финастерид страдале од постојана еректилна дисфункција во која не биле во можност да имаат нормална ерекција со месеци или години по прекинот на лекот, според студијата, од 11.909 мажи кои земале финастерид или дутастерид, 1,4 % развиле постојана еректилна дисфункција која продолжила во просек околу 1.350 дена по прекинот на третманот. Младите мажи кои имале повеќе од 205 дена изложеност на лекот имале речиси пет пати поголем ризик од постојана еректилна дисфункција од мажите со пократка изложеност...“
 
Последно уредено:
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246
Миноксидил функционира добро но мене ми создава главобоки и притисок во главата и затоа престанав да го користам.

Финастерид е докажан но немам пробано па незнам за несакани ефекти. Но милион луѓе го користат успешно.

Јас пијам saw palmetto и pumpkin seed oil капсули и ова функционира одлично за мене без несакани ефекти. И зголемува либидо. Но треба околу 4-5 месеци да се видат резултати, освен ако сликате секоја недела па така се забележува порано.

Исто користам 1мм дерма ролер еднаш неделно + комбинација од argan oil и castor oil за обнова на скалпот.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.427
A od Saw Palmeto imas li negativni? Losi zdivovi, problemi so zeludnik? Kiselini?
 
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246
A od Saw Palmeto imas li negativni? Losi zdivovi, problemi so zeludnik? Kiselini?
не, затоа што ги пијам одма после оброк. Ако се пијат на гладно можно е ама не сум имал проблем никогаш досега.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.427
A kade imas podobruanje, frontal ili opsto niz cela kosa?

I dali osekas nekoi promeni kaj prostata, mozda podobren mlaz na mocanje ili drugi nekoi raboti? osven libidoto neli?
 
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246
A kade imas podobruanje, frontal ili opsto niz cela kosa?

I dali osekas nekoi promeni kaj prostata, mozda podobren mlaz na mocanje ili drugi nekoi raboti? osven libidoto neli?
Според клинички студии што читав најголем ефект на преден и заден дел има финастерид во комбинација со миноксидил.

После тоа најефективно е само финастерид.

Од природни состојки најефективно е pumkin seed oil + saw palmetto. Од кои Pumkin seed oil е поефективно од saw palmetto но заедно функционираат комплементарно. Двете намалуваат DHT. Ефектот е на цела коса.
Освен либидо незнам за простата пошто имам 30 год и никад не сум имал проблем за да знам дали има ефект. Можам да кажам дека има силен позитивен ефект на morning wood и квалитет на ерекција. Пред да почнам да ги конзумирам немав редовно morning wood. Сега имам редовно. Ова знам дека е поврзано со простата. На амазон и двете состојки имаат илјадници reviews каде можеш да прочиташ каков што мислат луѓето што ги конзумираат.

Преден дел залистоци е најтешко да се регенерира. Ако е протенчена косата може, но мора дерма ролер, хранливи масла и миноксидил да се користи. Ако нема млади влакна тогаш тешко. Јас аплицирав на еден оголен дел миноксидил 6 месеци и мн мала разлика. Мора пресадување.

Најдобар индикатор е DHT тест. Препорачувам да направиш тест пред да почнеш со било кој суплемент. И на секои два три месеца тест. Ако нивоата на DHT се намалени тогаш функционира.

Исто според мое искуство кога престанав да мастурбирам ми се намали опаѓањето.
А зголемена физичка активност ја подобрува состојбата на косата и дебелината на влакното.
 
Член од
8 февруари 2022
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo na site... Po ova sto go citam gledam deka dosta od vas se mnogu malku/ne dovolno upateni na temava ili se relativno taze so problematikata... Imam zelba da pisuvam za da probam da objasnam nekoi raboti za da pomognam ,no tekstot bi bil premnogu opsiren.. zatoa vi gi preporacuvam slednite kanali na you tube kade ke se steknete so mnogu kvalitetni informacii koi se referiraat na relevantni studii i se prezentirani od eksperti na temava:
1. Kevin Mann
2. The hair loss show
3. MPMD (videata kade obrabotuva temi za spravuvanje so opaganje... Zosto on obrabotuva i drugi temi)

Kratki informacii sto moze da vi odgovorat nekoi od osnovnite prasanja:
1. Edinstveno nesto so moze da go spreci opaganjeto na kosa a e voedno i odobreno od FDA e finasterid (testirana doza od 1mg dnevno, no e dokazano deka i od pomali dozi ima ista efikasnost)
2. Se drugo e lazgi so opaski i nema sansa da go spreci opaganjeto na kosa bidejki ja nema mokta vo dovolna mera da go spreci proizvodstvoto na DHT hormonot koj e odgovoren za opaganjeto
3. Vo mnogu mnogu mal procent na luge postoi verojatnost da ima negativni efekti , no ne e vistina deka posledicite se trajni..negativnite efekti se povlekuvaat po prestanuvanje na koristenje.. golem broj na luge so decenii go koristat bez nikakvi problemi.
Finasterid ne go blokira proizvodstvoto na DHT 100 % seuste vo teloto ke ima DHT samo ne dovolno za da i nasteti na kosata.
4. DHT hormonot e biten za teloto samo vo fazata na razvoj(do 18 godini) posle toa e nebiten za teloto , a duri i steten moze da bide bidejki e glaven odgovoren za problemi so prostata (inaku finasterid i dutasterid se lekovi za prostata, nivniot efekt vrz kosata e slucajno otkrien pri lekuvanje na pacienti so problemi so prostata)
5.Minoxidil ne sprecuva opaganje tuku stimulira rast i e edinstven dokazan efikasen stimulator koj e i FDA odobren. Ako koristis samo minoxidil nema da go sprecis opaganjeto tuku samo ke go zabrzas rastot i ako ne vklucis vo tretmanot blokator na 5ar (proizvodstvo na dht) pak ke ti padne kosata.

Se nadevam deka ova sto go pisav ke vi bide od korist...
Pozdrav
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
Dr. Anthony D'Amico, chief of genitourinary radiation oncology at Brigham and Women's Hospital in Boston, said Thursday that the revised labels contain "an important message that people need to hear."
"Particularly because Propecia is (finasteride) used by 20- and 30-year-olds for hair loss and these are people of childbearing age, so if they are getting issues with fertility that a big issue," he said.
Public Citizen денеска поднесе тужба во име на Фондацијата за пост-финастерид синдром (PFSF) против Управата за храна и лекови на САД (FDA) за неактивноста на FDA на петицијата поднесена од PFSF во септември 2017 година. Петицијата на PFSF бара од FDA да го отстрани популарниот лек за губење на косата, Propecia, поради докази за сериозен ризик од повреда на пациентот, вклучувајќи депресија и самоубиствени идеи.

„ФДА треба да дејствува навремено за да ја заштити јавноста од ризиците поврзани со употребата на Propecia“, рече Мајкл Киркпатрик, адвокат на јавниот граѓанин кој служи како водечки советник за PFSF. „Неуспехот на ФДА да дејствува ги изложува потрошувачите на потенцијално опасна штета по живот“.
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2021
Мислења
760
Поени од реакции
4.187
Постот на joli1 од претходната страна. Стварно постои опасност од трајна физичка и психичка траума. Тогаш ќе речете налет и коса. Чувајте се и со среќа дечки.
 
Член од
8 февруари 2022
Мислења
5
Поени од реакции
1
Gi razbiram tie sto se plasat od finasterid(i jas sum bil tamu)... Shirenjeto strav od strana na PFSF e dosta zastepeno no isto taka i ne izdrzano (da bese izdrzano do sega ke se sprecese koristenjeto... finasterid ne e nov lek).. ne dozvoluvajte da bidete isplaseni pred da gi poglednete realnite fakti (poglednete na temeva nekoi od videata od lugeto sto gi preporacav vo prethodniot post)... Kolku poveke odlagate tolku pogolema ke bide stetata i ke se dovedete do situcija da imate za nigde kosa i duri togas da se ohrabrite za finasterid ama ke bide kasno... Verojatnosta deka ke imate negativni efekti e mnogu mala, dokolku osetite nekakov negativen efekt ke prekinete i ke prekine i negativniot efekt. Depresija od finasterid e mnogu retka, ama depresija od kelavost e zagarantirana...
Ako se tesite deka ke presadite kosa, uste sega da si znaete deka posle transplatacijata zadolzitelno ke vi prepisat finasterid bidejki mora da se spreci ponatamosno opaganje..
Ne dozvoluvajte da ve plasat bez da gi proverite kontra argumentite...
Vie si znaete...pozdrav
 
Член од
16 мај 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Миноксидил функционира добро но мене ми создава главобоки и притисок во главата и затоа престанав да го користам.

Финастерид е докажан но немам пробано па незнам за несакани ефекти. Но милион луѓе го користат успешно.

Јас пијам saw palmetto и pumpkin seed oil капсули и ова функционира одлично за мене без несакани ефекти. И зголемува либидо. Но треба околу 4-5 месеци да се видат резултати, освен ако сликате секоја недела па така се забележува порано.

Исто користам 1мм дерма ролер еднаш неделно + комбинација од argan oil и castor oil за обнова на скалпот.
Колку чинат капсулите saw palmetto + pumpkin seed oil, од каде ги набавуваш и како е дозирањето?
 
Член од
27 јули 2022
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво, дали има некој што користел комбинација од minoxidil и finasteride и доколку има, дали се забележува напредок после одредено користење на истите? И дали финастериодт има некои side effects ?
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Здраво, дали има некој што користел комбинација од minoxidil и finasteride и доколку има, дали се забележува напредок после одредено користење на истите? И дали финастериодт има некои side effects ?
Јас користев два месеца и не видов некоја разлика. Колку што знам резултати има после неколку месеца (3-4). Сајд ефекти ми се појавија после 2 недели користење. Направив пауза и се се врати во нормала. На вториот обид немав сајд ефекти. Близок другар исто така користи (4 месеца мислам). Кај него има резултат, почнуваат нови влакна да му растат а нема сајд ефектс како што имав јас.
 
Член од
27 јули 2022
Мислења
4
Поени од реакции
1
Јас користев два месеца и не видов некоја разлика. Колку што знам резултати има после неколку месеца (3-4). Сајд ефекти ми се појавија после 2 недели користење. Направив пауза и се се врати во нормала. На вториот обид немав сајд ефекти. Близок другар исто така користи (4 месеца мислам). Кај него има резултат, почнуваат нови влакна да му растат а нема сајд ефектс како што имав јас.
Кои ти беа сајд ефектите? Сакам ја да земам само minoxidil, само како што читам без финастериде нема некој значаен напредок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom