Финале Хрватска-Шпанија

За кого навивате во финале?

 • За Хрватска.

  Гласови: 11 27,5%
 • За Шпанија.

  Гласови: 3 7,5%
 • За Хрватска затоа што сум Хрват, за дом спреман, у бој за народ свој!

  Гласови: 3 7,5%
 • За Хрватска, затоа што се наши бе, нема за ци***ите да навивам! Јас сум во Југославија растен.

  Гласови: 3 7,5%
 • За Хрватска, ради Лино Червар да влезе во историја, уште овој трофеј му фали.

  Гласови: 1 2,5%
 • За Хрватска. Го мразам Лино, му карав се до 15то колено, ама Циндриќ и КараЏиќ сакам да земат титула

  Гласови: 5 12,5%
 • За Шпанија. Во фудбал сум за Реал или Барса.

  Гласови: 4 10,0%
 • За Шпанија. Јер анти Хрватска, уби уби уби ****шаааа, Лино уши кур да ****.

  Гласови: 3 7,5%
 • За Хрватска, затоа што сум 20 постотен. Forca џема, duam fitore.

  Гласови: 0 0,0%
 • Не пратам ракомет, дојден сум ради кладилница.

  Гласови: 5 12,5%
 • Сакам да освои Кара, сакам да освои Циндриќ, ама Лино го мразам. Форца нерешено.

  Гласови: 2 5,0%

 • Вкупно гласачи
  40
 • Гласањето е завршено на .
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Остајте генетика, чурци - палци! До организација и инвестиција е!
Кога се растури Југославија, ние Словенија си ја млатевме фудбал каде сакавме и како сакавме, сега да не правиме муабет каде се они во спортот, каде ние! Не шијат и во борење и џудо....
СФРЈ од ослободувањето до шеестите години имаше програм, во школи, месни заедници, фабрики....., каде систематски и со научна подршка се развиваше спортот. Првите резултати дојдоа за 10-15 години. После тоа во неколку спортови станавме најдобри во светот! 20 милиона наспроти САД и СССР со целата нивна моќ и хемија! И резултатите на таа програма успеавме да ги расипеме само ние и србите, се разбира од аљкавост и политички јавашлук!
Да бидеме искрени ние и тогаш си се согласувавме со надимакот маќедонче:(, и ретко кога имавме повеќе од еден репрезентативец! Ама не заради генетски предиспозиции, туку заради политичко полтронство!
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
знаете во моменотов што работи Чипурин?
Чипурин во работи во Град Москва,во отделот за ракомет,кој е во соработка со Спартак, ЦСКА и Динамо (и они спремаат ракометни клубови) и е агитатор.
Оди по разни градови, и бира деца што се при крај со основно(тука е десет класа) настапува по школи им пушта видеа од Вардар и Јане Сандански,агитира,разговара со родители и ги носи во Москва.Градот им дава бесплатен образование понатака,бесплатен интернат,превоз,здравсто бесплатно.А клубот јадење,пиење опрема,и стипендија!
Имаше зародиш на таква идеја и у Македонија,поддржка на ракометни школи од страна на Вардар со обрска Вардар да има приоритет за евентуалните идни таленти од тие мали клубови.
Растворцев е одговорен.
Знаете што вика,таленти многу малку,или не сакаат професионално да се занимаваат,или ќе пркне малце и мисли дека е ѕвезда одма.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.916
Поени од реакции
3.470
Абе Мими Чупич метар и жилет, играше за Кометал и за репрезентацијата. Таа ги штипаше, ги драпаше противничките, туркаше, се бореше (памтам со Украина една утакмица, не можеа да мрднат од неа, а украинките жирафи.. Дерепаско пред да стане словенка им играше), играше одбрана нон-стоп.
Не е генот толку, колку што некои како што кажаа работа, влог во сам себе, амбиција, тука има и организација/систем/инвестирање, и на крај борба и желба за игра.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Глеам,Игор,Лука,Хорват,Чупко па и Балич све горостаси по 2 и кусур метра у пичку матер.
Сагосен исто така,висок,со долги раце,развиен што ги пуцаше од 10 метра.
Опрај,те се...
ќе издеам бурек ама како можеш опрајте се да го пишеше одделно, ти врати се во прво одделение
 
M

Macedon1um

Гостин
Растворцев е одговорен.
Знаете што вика,таленти многу малку,или не сакаат професионално да се занимаваат,или ќе пркне малце и мисли дека е ѕвезда одма.
Се е кажано, лично знам 2ца млади играчи што навистина имаа солиден талент и стигнаа и до Вардар и Металург али џабе кога многу рано славата ги удри во глава. Наместо да се посветат на тренинзи и ракомет, они на друго беа повеќе фокусирани да ја искористат славата и сега шетаат по треторазредни тимчиња..
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
ќе издеам бурек ама како можеш опрајте се да го пишеше одделно, ти врати се во прво одделение
важи,учител,само што јас у прво Фарси учев )))
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.920
Поени од реакции
15.911
знаете во моменотов што работи Чипурин?
Чипурин во работи во Град Москва,во отделот за ракомет,кој е во соработка со Спартак, ЦСКА и Динамо (и они спремаат ракометни клубови) и е агитатор.
Оди по разни градови, и бира деца што се при крај со основно(тука е десет класа) настапува по школи им пушта видеа од Вардар и Јане Сандански,агитира,разговара со родители и ги носи во Москва.Градот им дава бесплатен образование понатака,бесплатен интернат,превоз,здравсто бесплатно.А клубот јадење,пиење опрема,и стипендија!
Имаше зародиш на таква идеја и у Македонија,поддржка на ракометни школи од страна на Вардар со обрска Вардар да има приоритет за евентуалните идни таленти од тие мали клубови.
Растворцев е одговорен.
Знаете што вика,таленти многу малку,или не сакаат професионално да се занимаваат,или ќе пркне малце и мисли дека е ѕвезда одма.
Русија е голема држава, може да ги форсира сите спортови ... ние сме гола вода, па и фудбалски школи шѓто ги изотворија е благодарејќи Фифа некој пари даде а и децата и родителите се лажат со милионски трансфери... е сега има и кај нас ракометни школи, а имаше од поодамна и школи за кошарка... есенава во основното училиште видов и школи за одбојка, ама дали згасна тоа или ги дислоцираа, не знам...
Постои и конкуренција меѓу спортовите, се е комерцијализирано..
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.644
Поени од реакции
8.433
Чоек ја глеа темава и не знае што да пише прво. Сте развиле цела дискусија за конституција, највисоки народи пичке материне. Абе индивидуално е. По мене најголемата предност на Србија и Хрватска кон нас е (покрај донекаде таа конституција која секако помага во одреден сегмент ама далеку од тоа дека е клучна) е стручниот кадар пред се од најмлади категории па нагоре. Мислам дека ние сме најслаби во тој сегмент. Мислам дека нашите млади категории не се добро запознаени со основите на спортовите, а тоа е видливо и во понатамошниот пат во нивните кариери. Висина и конституција ок се тоа. Ама ене ги и Теле и Кузман огромни, ама немаат знаење батките ни за напад ни за одбрана. За ракомет и за секој друг спорт голема улога во моделирањето на успешен спортист има и неговата интелигенција. За да играш квалитетна одбрана џабе само да си висок и јак ако не ги знаеш основните елементи за играње добра одбрана. Ако не ги знаеш шемите по кои се напаѓа, ако не се поклапаш со твоите одбрамбени колеги, ако не читаш противнички играч. Сето тоа влага во тој систем кој се учи од многу помали категории па се надградува понатака , на што секако влијае кој е моментален селектор, па до помошник, аналитичар у репка и се по ред. Висина као висина, и снага као снага. Лазаров имаше среќа да го тренира србинот Никола "Гужва" Јевремовиќ кој како што ќе каже и самиот Кире е еден од клучните фактори за тоа во каква ракометна легенда израсна Кире. Кај него ги има научено најважните работо кои злато вредат за понатамошната кариера. Овие мисириве ги немаат тие основи. Па само да им ги видиш шутевите ќе сватиш дека имаат 0 техника при шут така да, нема што повеќе да се дискутира. И сите оние квалитетни ракометари кои ги имавме, па ајде да кажеме до последната наша репка која "хараше" ( за наши услови секако) се производ на таа некоја школа (фатија до прва декада од распадот на Југославија) каде уште работите функционираа по тој некој систем на вредности. Поентата е, многу фактори се потребни за ние да направиме квалитетна репрезентација. Прво мора да се има долгорочен план, а тоа е функционирање од најрана возраст, едукација на тренерите од најмлади категории, добра селекција и нудење одлични услови за спортистите као што беше спомнато погоре. Потоа квалитетна македонска лига во која ќе биде предизвик да се игра, исто така клубови кои ќе имаат и таква стратегија да промовираат и да им даваат шанса на младите таленти, ама од друга страна па и да не им става нож на грло на оние кои имаат поинаква стратегија. Накратко тоа се тие елементи кои се и најглавни во креирање на квалитетна ракометна база која може да се надградува и да даде успешна генерација која ќе има што да каже на големите натпреварувања. И доста беше за тоа. Што се однесува на вистинската тема а тоа е ЕП, што да се каже. Испадна едно од најлудите првенства до сега. Сатар за најголем дел од фаворитите, масакр за Скандинавците кои се надеваа дека уште еднаш ќе издоминираат на домашен терен. Сепак како што кажа Сагосен, добија шамар кој боли. Оние па Данците стандард почнаа да плачат ко пичиња, не можејќи да го истрпат успехот на Хрватска, ама нека патат. Хрватска ме демантираше во моите прогнози, кои се темелеа на тоа дека старите фаворити као Франција, а пред се Данска и Шведска ќе бидат во вистински ритам, но иако ги чекавме да се дигнат полека као на некои претходни првенства, тоа не се случи. Тоа што ги немаше нив не ги намали фантастичните партии на Хрватска на ова ЕП. И ако до натпреварот со Германија и немаа некој достоен противник, од тогаш па наваму по којзнае кој пат ни покажаа по кој модел треба да се движиме ние. А тоа е дека најголемиот дел од ракометните успеси доаѓа од одбраната. Без силна одбрана нема ништо. Натпреварите против Германија, Шпанија и Норвешка се едни од најдобрите кои сум ги гледал у животот. Пред се онаа одбрана од страна на маестро Дувњак ( па и офанзивна артилерија, посебно против Норвешка) е за аналите на ракометниот спорт. Коа само ќе се сетам дека коментирав како добро би дошол Дуле во Вардар, а имав контра коментари дека ќе бил Лацковиќ 2 :ROFLMAO:. Ваква хемија, репрезентативна гордост, борба до последен атом на силите сум видел само во Вардар и оваа Хрватска. Се надевам денес против Шпанциве да ја дадат најдобрата партија и конечно да го стават Европското злато на врат, пошо момциве и пред финалето веќе го заслужуваат.Не чека супер интересно финале, пивото е спремно, у мое имe можам да кажам- Ајмо Хрватска:vozbud:!
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.603
Поени од реакции
70.011
Ace Keba neznalica Stankivski dopre novo dno neka mu kaze nekoj deka Korales e golmanot a ne Kanjelas.I toa sto e strasno sto ne se raboti za gaf povtori edno 3,4 pati kakva neznalica majko mila

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Неколку емисии по ред го вика Канељас :pos:
Во негово време така ги викава голманите.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.668
Поени од реакции
3.776
Ace Keba neznalica Stankivski dopre novo dno neka mu kaze nekoj deka Korales e golmanot a ne Kanjelas.I toa sto e strasno sto ne se raboti za gaf povtori edno 3,4 pati kakva neznalica majko mila

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
За брукање са, коментаторо на хрватска норвешка уби боже, карачиќ дава гол он вика циндриќ даде, сагосен изнудува пробивање он вика реинкинд
 

Kajgana Shop

На врв Bottom