Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.700
Поени од реакции
33.333
@Zlatikevichius, во контекст на муабетот од пред две недели:





Мене ми е потполно јасно тоа Ио, особено кога станува збор за боја на кожата, религија, пол, нација па и сексуална определба. За жал во такво време живееме и мораме да проголтаме се што ни сервираат. Ама ова со родовите ми е се уште несфатливо, морам да бидам искрен, и не можам да го сварам. Едно е од медицински аспект да си хермафродит или како и да ги нарекуваат модерно сега, ама друго е некој да се осеќа еднаш маж друг пат жена. Пишав еднаш, еден коментар на фејсбук убаво го сумираше тоа - типот вели: јас денес се чувствувам како крал, прифатливи лични заменки за денес се: his / your highness, ве молам да ми се обраќате така. :pos: Непоимливо ми е, едноставно. И одвратно.
 
C

confusion

Гостин
Ама да, преодот покажува како се одразува врз животот и кариерата на ликовите: едни губат работа, не се веќе потребни, други наеднаш вивнуваат... сепак тој премин ги предизвикува сите тие промени. И журките, начинот на кој се забавувале оние што имале пари. :)
Во ред е се тоа, затоа и викам дека е претенциозно, многу површно иде кроз овие работи, некако избрзано, хаотично, едноставно не ми се допаѓа, неможам да го доживам ни како мјузикл, ни како омаж, како ништо озбилно, не знам каков пристап да имам спрема филмов. Со што филмов се издвојува? Освен музиката, со ништо друго, многу плиток, несериозен филм, не го сфаќам хајпов па уште е и номиниран за Оскари.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.790
Мене ми е потполно јасно тоа Ио, особено кога станува збор за боја на кожата, религија, пол, нација па и сексуална определба. За жал во такво време живееме и мораме да проголтаме се што ни сервираат. Ама ова со родовите ми е се уште несфатливо, морам да бидам искрен, и не можам да го сварам. Едно е од медицински аспект да си хермафродит или како и да ги нарекуваат модерно сега, ама друго е некој да се осеќа еднаш маж друг пат жена. Пишав еднаш, еден коментар на фејсбук убаво го сумираше тоа - типот вели: јас денес се чувствувам како крал, прифатливи лични заменки за денес се: his / your highness, ве молам да ми се обраќате така. :pos: Непоимливо ми е, едноставно. И одвратно.
За тие што сакаат да лажат за да си ја спасат кариерата, најлесно им е да кажат дека се non-binary. Да кажат дека се gey/lesbian, тоа е излегување од плакарот, а non-binary никој не го зема за озбилно и можат да се премислат кога сакаат, никој нема да примети. :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
За жал во такво време живееме и мораме да проголтаме се што ни сервираат.
Moраме? Живти све?

Мораш тоа да го проголташ и мораш овде да им ја застапуваш идеологијава?
Те тера некој со пиштол или Acid ти наложи?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
Па веројатно би било многу глупаво да ги избегнуваш тотално сите филмови кои вклучаат макар и мал дел од LGBT пропагандата.
Што ти значи мал дел, што ти значи застапуват, и тн.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.730
ја избегавам све ново додека не се исчисти ова говнарииве од филмовите. Колку пати ми се десило да исклучам нов филм после 2-3 сцени што веќе ми се досади да симнувам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.700
Поени од реакции
33.333
Moраме? Живти све?

Мораш тоа да го проголташ и мораш овде да им ја застапуваш идеологијава?
Те тера некој со пиштол или Acid ти наложи?
Епа кое "здраворазумно" решение го предлагаш?
1. Да земеме да кукаме во секое едно мислење дека има црнци и педери во филмовите, па да се надеваме дека некој од Холивуд ќе прочита и ќе не послуша да нема црнци и педери во филмовите.
2. Да земеме да кукаме во секое едно мислење дека има црнци и педери во филмовите, и да бојкотираме се што е филмско, па да го прекрстиме подфорумов во: "Кукање по тоа што беше Филм и ТВ".
3. Да бојкотираме се и да го затвориме цел подфорум.

Кој им ја застапува идеологијата? Уште не сфаќаш дека и јас сум против сето тоа, и мене ми смета. Ама што ќе постигнам ако кењам во секое мислење: педери, црнци, небинарни, бла, бла, а, у...

Да бе, Acid ми кажува мене какви филмови да гледам. Дај опрај се, нека ти помине тој buthurt-от веќе еднаш пошто бетер од дете се понашаш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.211
Поени од реакции
78.774
Тотално си ја промашил поентата на мојот пост.

Ти терај си по свое (сега имаш нови еполети), ја по мое.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.700
Поени од реакции
33.333
Па веројатно би било многу глупаво да ги избегнуваш тотално сите филмови кои вклучаат макар и мал дел од LGBT пропагандата.
Не е само LGBT. Раси, етноси, полови, религиски, сексуални и родови определби... Еден филм да ми најдеш од последниве 20 години кај што нема ништо од ова, те честам уште едно благо во Oselot. ;)
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Во ред е се тоа, затоа и викам дека е претенциозно, многу површно иде кроз овие работи, некако избрзано, хаотично, едноставно не ми се допаѓа, неможам да го доживам ни како мјузикл, ни како омаж, како ништо озбилно, не знам каков пристап да имам спрема филмов. Со што филмов се издвојува? Освен музиката, со ништо друго, многу плиток, несериозен филм, не го сфаќам хајпов па уште е и номиниран за Оскари.
Ок, така си го доживеал филмот. Мене ми се допадна, и ми ја отвори за размислување темата дека кога една револуционерна идеја почнува да зема замав, многу нешта ќе се сменат, многу работни места ќе испаднат од игра, нови ликови ќе мора да се појават на место на старите, итн.

Како на пример женската што ги пишуваше таблите за немите филмови, не беше веќе потребна. Некои од глумците во немиот филм не успеваа да се снајдат во филмот со тон, каде требаше да запамтат текст, на пример, или некои од нив имале говорна мана, лош изговор, и слично. Сите тие ги губеа работните места.
Од друга страна, музичарите кои беа само спореден дел од немиот филм, наеднаш станаа ѕвезди, се снимаа музички филмови со нив.
Оние журки до сабајле со секс и дрога, ми личеа повеќе на декор, или приказ за тоа како живеат богатите, спореден дел од целиот филм.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.969
Поени од реакции
55.014
Све е тоа океј со Бабилон само што е преизразено, преисфорсирано, со сила гламурозно, вишок и се друго што оди рака под рака со терминот претенциозно.
Лејмот Ла Ла Ленд не беше волку претенциозен.

Оваа Маргот Роби е новата Хелена Бонам Картер со ваквите улоги, за 10 години никој нема да ја зима на филм пошто друго и ќе нема што да одглуми коа ќе остаре.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
ја избегавам све ново додека не се исчисти ова говнарииве од филмовите. Колку пати ми се десило да исклучам нов филм после 2-3 сцени што веќе ми се досади да симнувам.
Mislam sme pri kraj
Si imaat dekadive odbelezja kako trileri, horori, marvel malku si go zloupotrebi gostoprimstvoto ama namalen e hajpot, poznatite akteri se vrakaat vo normalni filmovi pokraj superherojskite bidejki gi zasenuvaat veke lgbt, ama i niv ke im projde modata a so toa se nadovrzuvam na postot


Епа кое "здраворазумно" решение го предлагаш?
1. Да земеме да кукаме во секое едно мислење дека има црнци и педери во филмовите, па да се надеваме дека некој од Холивуд ќе прочита и ќе не послуша да нема црнци и педери во филмовите.
2. Да земеме да кукаме во секое едно мислење дека има црнци и педери во филмовите, и да бојкотираме се што е филмско, па да го прекрстиме подфорумов во: "Кукање по тоа што беше Филм и ТВ".
3. Да бојкотираме се и да го затвориме цел подфорум.

Кој им ја застапува идеологијата? Уште не сфаќаш дека и јас сум против сето тоа, и мене ми смета. Ама што ќе постигнам ако кењам во секое мислење: педери, црнци, небинарни, бла, бла, а, у...
Tocno, ili hejtas sve zivo ko starec ili probuvas da si najdes ubavina u filmovi sto i pokraj propagandata vo sustina se pak dobri filmovi ako ne stavis ideologija na prvo mesto tuku filmskata ljubov i umetnost

Aj da ne vi kopam mislenja koga bevte glasni kako filmovite treba da bidat hrabri i da pomestuvaat granici i da otvaraat diskusii i kritiki koi javnosta uste ne e spremna da gi vodi pa se ubivte drkajki na blue is the warmest color a kolkav kec dobi od mene kolku site vasi erekcii ispraveni edna vrz druga.

Si gledav superherojski 10 godini, isto so woke branot, ne bi sakal da se slucese no koga toa e toa ponasanje ko na 4chan u seoska varijanta na forum nisto nemase da mi donese osven prezir kon nesto sto me pravi srekjen - gledanje fucking filmovi. Dolores vikase some people choose to see the ugliness in this world, the disarray. I choose to see the beauty.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom