Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Е како не се? Најлошиот од новите процесори на AMD (5600x) е подобар по сите основи од најдобриот процесор на Интел (i9-10900K) и згора на се е ДВОЈНО поефтин. Тоа ако не е бришење под со Интел, не знам што е.
Цената дефинитивно е гејмчејнџер. Ај за перформанси и споредби можиме да дискутираме. Но разликата во цените сменува сѐ.

Сите знаеме дека Интел сѐ уште го поседуваат поголемиот процент на корисници а можеби и ќе остани така до скоро, но според ова како се одвиваат работиве - не за долго.
Ќе има хардкор фанови кои ќе купуваат и понатаму Интел, но оние на кои соодносот помеѓу перформансот и цената им е најбитен - тие ќе направат промена.

Јас досега сѐ што сум поседувал сѐ било Intel и Nvidia, но за следното склапање .... ќе видиме. :cautious:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.628
Поени од реакции
38.808
Зависи кешот кој ќе го даде.
Што се топ Рајзен, топ се.
Ама не се до олку колку што ги величаат.
Сите тука знаеме дека си интел фанбој, нема потреба да ни потенцираш
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Не знам дали е за тука прашањево ама имам мал проблем со лаптопот ми падна малку и од едната страна каде што се става ЦД ми се отвори малце, па ме интересира дали би можело тоа да се поправи да се заштрафи некако пак и колку би чинело тоа? Тој си работи најнормално само тоа е проблемот што ми смета. Поздрав.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Здраво на сите. Не знам дали е за тука прашањево ама имам мал проблем со лаптопот ми падна малку и од едната страна каде што се става ЦД ми се отвори малце, па ме интересира дали би можело тоа да се поправи да се заштрафи некако пак и колку би чинело тоа? Тој си работи најнормално само тоа е проблемот што ми смета. Поздрав.
Ако се извадил ЦД ромот, едно штрафче го држи позади. Можеш слободно да го извадиш и да видиш што се случува.
 
B

boomlakashaka

Гостин
Да ми препорачате слушалки
Немора да се којзнае што само да бркат работа за некој филм и слично
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Пред некое време го апгрејднав лаптопот, му ставив уште 8гб РАМ, ССД со ОС на него, и све е супер, освен тоа што батеријата мноогу побрзо ми се троши, а читам дека баш напротив, треба да ја подобрат батеријата. Дали можеби е до батеријата или пак има некој проблем?
1605699414605.png
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Пред некое време го апгрејднав лаптопот, му ставив уште 8гб РАМ, ССД со ОС на него, и све е супер, освен тоа што батеријата мноогу побрзо ми се троши, а читам дека баш напротив, треба да ја подобрат батеријата. Дали можеби е до батеријата или пак има некој проблем?
Прегледај го приврзокот 275122
Еве нека каже некој поискусен, ама според ова мене ми личи дека твојата батерија другар е отидена и пожелно е да си ја смениш
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Каде можам да најдам полнач за Леново лаптоп? Продаваат само полначи во продавнициве на Анхоч, Нептун итн.? И цена ако може.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Дали ќе брка работа за гејминг или предложете некоја измена
Рам меморијата - подобро две плочки по осум гигабајти отколку една од шеснаесет.

Плочата е добра.

Процесорот - Ryzen 5 3600 е многу подобар но и 3000 денари поскап.

Графичката картичка е некое основно ниво, за сега ќе врши работа за во иднина тешко. Ти препорачувам некоја половна GTX 1060 6 GB или Radeon 580 8GB.

Во комбинацијата немаш уште две важни компоненти:
- Напојување, гледај да биде барем 500w или повеќе 80+ bronze.
- ssd disk, во зависност од финансиските можности, барем 120GB NVME.

Sent from my Redmi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom