Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.538
Поени од реакции
19.400
Интел поздравија уште од првите Рајзен кога излегоа. Вторите буквално ги утепаа. Нема потреба од ова што им го прават.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
380
Поени од реакции
532
Не е добро другата фирма да е пропадната. У таков случај АМД ке се понаша како интел шо се понашаше. Конкуренција си го прае своето. На крај крајева ни задрмал нас и за интел и за амд. И двете милијардерски фитни. Шо има да ги обожаваме. Ни е си гледаме да се такмичат и да си уживаме у ниски цени и да навиваме уз пат те за овај те за онај.
Знам, знам дека AMD исто така че постапи, али нема Intel да се врати то тешко.

 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.307
Поени од реакции
3.473
Знам, знам дека AMD исто така че постапи, али нема Intel да се врати то тешко.

Абе само нека паѓаат цените. Да паднат цените на половните постари генерации како у америка шо паѓат ја не менам конфигурација, само процесор ке си сменам. Моментално сум на 7ма генерација со G4560 и реално неам потреба да појак. Али ако рецимо i7-7700 дојде на 3000 ден би го земал.
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
1
Дечки поздрав јас малку се извинувам што ќе ве однесам надвор од актуелната темата но ме интересираат неколку прашања:
1.што мислите за RGB комбинација и која според вас кај нас би можела да се склопи како конфигурација и која би ја предложиле вие
(МSI, Asus, Gigabyte) бидејки како што гледам по интернет препорачуваат да се иде со еден softwer и Дали се исплати?
2. Дали би можеле да препорачате некоја RGB конфигурација?
3. Дали на RGB струјата ја влече од напојувањето или си има некој друг „извор“ и дали тоа му штети на напојувањето?
4.Што мислите за следнава конфигурација дали би функционирала секак се работи за буџет од 35.000 ден
CPU.AMD Ryzen 5 2600/AMD Ryzen 3 3200
MB. MSI B450 TOMAHAWK MAX RYZEN
GPU. MSI GeForce GTX 1660 GAMING X 6GB GDDR5
RAM. DDR4 8GB 3000MHz G.SKILL Trident Z RGB F4-3000C16D-16GTZR/2
*секако сите критики и коментари се добре дојдени дали во коментар дали во порака благодарам
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.307
Поени од реакции
3.473
Дечки поздрав јас малку се извинувам што ќе ве однесам надвор од актуелната темата но ме интересираат неколку прашања:
1.што мислите за RGB комбинација и која според вас кај нас би можела да се склопи како конфигурација и која би ја предложиле вие
(МSI, Asus, Gigabyte) бидејки како што гледам по интернет препорачуваат да се иде со еден softwer и Дали се исплати?
2. Дали би можеле да препорачате некоја RGB конфигурација?
3. Дали на RGB струјата ја влече од напојувањето или си има некој друг „извор“ и дали тоа му штети на напојувањето?
4.Што мислите за следнава конфигурација дали би функционирала секак се работи за буџет од 35.000 ден
CPU.AMD Ryzen 5 2600/AMD Ryzen 3 3200
MB. MSI B450 TOMAHAWK MAX RYZEN
GPU. MSI GeForce GTX 1660 GAMING X 6GB GDDR5
RAM. DDR4 8GB 3000MHz G.SKILL Trident Z RGB F4-3000C16D-16GTZR/2
*секако сите критики и коментари се добре дојдени дали во коментар дали во порака благодарам
RGB сијалилките влечат смешно слаба струја пошто се лед сијалички. Бар така мислам. Нека кажат другите.
За другото, шо ти треба таа факин скапа Tomahawk? Земи ја фино лепо нормална b450 од 4200-4300 ден.
Ryzen 5 2600 коа веќе зимаш графичка. Ryzen 3 3200 е само со 4 јадра + интергирана графика. Мала е ценовната разлика од 2600 а тоа е гром процесор 6 јадрен со 12 нитки. Напојување некое од 500-550 wat ке врше работа.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
380
Поени од реакции
532
Дечки поздрав јас малку се извинувам што ќе ве однесам надвор од актуелната темата но ме интересираат неколку прашања:
1.што мислите за RGB комбинација и која според вас кај нас би можела да се склопи како конфигурација и која би ја предложиле вие
(МSI, Asus, Gigabyte) бидејки како што гледам по интернет препорачуваат да се иде со еден softwer и Дали се исплати?
2. Дали би можеле да препорачате некоја RGB конфигурација?
3. Дали на RGB струјата ја влече од напојувањето или си има некој друг „извор“ и дали тоа му штети на напојувањето?
4.Што мислите за следнава конфигурација дали би функционирала секак се работи за буџет од 35.000 ден
CPU.AMD Ryzen 5 2600/AMD Ryzen 3 3200
MB. MSI B450 TOMAHAWK MAX RYZEN
GPU. MSI GeForce GTX 1660 GAMING X 6GB GDDR5
RAM. DDR4 8GB 3000MHz G.SKILL Trident Z RGB F4-3000C16D-16GTZR/2
*секако сите критики и коментари се добре дојдени дали во коментар дали во порака благодарам
RGB ти дава +300FPS и побрз ти е компјутеро. Мислам сериозно, не ти треба RGB, сè шо е со RGB е поскапо, посебно кај нас, цените се смешни.

Да почекаш до 20ти мај, че излегува Ryzen 3100/3300X, не ти се исплајча да земиш ниту 2600, а пак посебно не 3200G. Од графичката откажувај се. Џабе пари че дајш за обична GTX 1660. Еден 8GB РАМ не ти е доволно посебно за 2020 години, башка че имаш мн. stutter и lag.

CPU: Ryzen 3300X
GPU: GTX 1650 Super
MB: MSI B450 Tomahawk
RAM: 2x8 че ти треба 3200MHz CL16
PSU: 550W че ти треба

Не ти препорачувам од кај нас да купуваш, ама моментално не можиш да порачаш online, ComputerUniverse. Поубо почекај да се отвора границива и порачај од страницава шо ја објавив, од кај џерманците.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.307
Поени од реакции
3.473
RGB ти дава +300FPS и побрз ти е компјутеро. Мислам сериозно, не ти треба RGB, сè шо е со RGB е поскапо, посебно кај нас, цените се смешни.

Да почекаш до 20ти мај, че излегува Ryzen 3100/3300X, не ти се исплајча да земиш ниту 2600, а пак посебно не 3200G. Од графичката откажувај се. Џабе пари че дајш за обична GTX 1660. Еден 8GB РАМ не ти е доволно посебно за 2020 години, башка че имаш мн. stutter и lag.

CPU: Ryzen 3300X
GPU: GTX 1650 Super
MB: MSI B450 Tomahawk
RAM: 2x8 че ти треба 3200MHz CL16
PSU: 550W че ти треба

Не ти препорачувам од кај нас да купуваш, ама моментално не можиш да порачаш online, ComputerUniverse. Поубо почекај да се отвора границива и порачај од страницава шо ја објавив, од кај џерманците.
За тоа RGB-то мож и сам се изглупирал, не е битно. Ама друже 1650 наместо 1660 само оти пишувало супер.
Види споредба прво некој бенчмарк.
И по му треба тај томахок ако не планира да се замара со оверклок?
Рам плочка секако може у секое време да си додаде.
Туку кој знае кај нас кога ке стигнат новите процесори. А на човеко мож не му се чека.
А игра на 60 херцен монитор каков статер какви бакрачи. Ако има 144 херцен тогај ке му треба 1080, 2080 графичка.
Тако да.... @Anon буразерче, ај ти пиши најпаметно , опрај го човеко да си склопе компјутерче.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
380
Поени од реакции
532
За тоа RGB-то мож и сам се изглупирал, не е битно. Ама друже 1650 наместо 1660 само оти пишувало супер.
Види споредба прво некој бенчмарк.
И по му треба тај томахок ако не планира да се замара со оверклок?
Рам плочка секако може у секое време да си додаде.
Туку кој знае кај нас кога ке стигнат новите процесори. А на човеко мож не му се чека.
А игра на 60 херцен монитор каков статер какви бакрачи. Ако има 144 херцен тогај ке му треба 1080, 2080 графичка.
Тако да.... @Anon буразерче, ај ти пиши најпаметно , опрај го човеко да си склопе компјутерче.
Не мислев споредба 1650S vs 1660. Поубо да вложи пари во 1650S него ли 1660, да не набројувам детали, а најбитно да зачува пари. 1650S и 1660S вредат појче него ли обичните, ниту Tech YouTubers не препорачуваат обичните да ги земиш, бидејчи немаат појче вредност.

MSI Tomahawk ти е најубав избор, нема кај нас поефтини матични плочи, и башка знајш дека AMD процесорите се unlocked, важно да има квалитетна матична, а дали тој сакал да напрај OC или не то е до него.

Поубо нека зачува пари за 2x8 да земи него ли со еден РАМ да биди да искусува stuttеrs и lag.

Ако не му се чека че напрај грешка, а нејчиш грешка да напрајш посебно ко че градиш компјутер. Ако му е 60hz мониторо че го смени во иднина, мониторо е најмал проблем. За 144hz не ти треба GTX 1080 или RTX 2080, бидејчи ако имаш монитор 1920x1080p 120 или 144hz не ти треба таква графичка. Вејче ко че си на територија 1440p 144hz тогаш че ти треба RX 5700 XT или RTX 2070 Super.
 
Член од
21 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
1
Фала ви на коментарите и критиките јас и пред ова пишав неколку поста (барање од вас за мислење) конфигурации и главно се мислам повеѓу две* но ме интересираше вашиот став и мислење према RGB бидејки исткрено мене мн ми се допаѓа и пишав за да видам како совет од вас бидејки вие секако повеќе се разбирате од мене нормално. Иначе @F.E.A.R. не планирам да купувам одма нови делови бидејки како што пишав гледам да се ограничам на буџет од 35.000 денати бидејки не планирам да иргам мн мн едноставно сакам да се upgrade-нам од Asus M2N4-Sli и GeForce GT 210 1GB
*
1.Gigabyte Z390 UD
Intel® Core™ i5-9400F
МSI Nvidia GeForce GTX 1660/ Super
2.AMD Ryzen 5 2600/3 3200
MSI B450M Pro M2 Max
Radeon RX 580 GTS Black Edition
A патем ова ми и само како едно истражување за да видам колку средства ќе треба да се соберат за се направи овој upgrade и не ми се брза ич
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
380
Поени од реакции
532
Фала ви на коментарите и критиките јас и пред ова пишав неколку поста (барање од вас за мислење) конфигурации и главно се мислам повеѓу две* но ме интересираше вашиот став и мислење према RGB бидејки исткрено мене мн ми се допаѓа и пишав за да видам како совет од вас бидејки вие секако повеќе се разбирате од мене нормално. Иначе @F.E.A.R. не планирам да купувам одма нови делови бидејки како што пишав гледам да се ограничам на буџет од 35.000 денати бидејки не планирам да иргам мн мн едноставно сакам да се upgrade-нам од Asus M2N4-Sli и GeForce GT 210 1GB
*
1.Gigabyte Z390 UD
Intel® Core™ i5-9400F
МSI Nvidia GeForce GTX 1660/ Super
2.AMD Ryzen 5 2600/3 3200
MSI B450M Pro M2 Max
Radeon RX 580 GTS Black Edition
A патем ова ми и само како едно истражување за да видам колку средства ќе треба да се соберат за се направи овој upgrade и не ми се брза ич
Еве ти предлог од мене „градба“:

PC Part Picker List

Не земај Intel заради то шо i5-9400F нема hyperthreading, наспрема Ryzen процесорите, новите Intel 10th gen шо че излегуваат тие че имаат hyperthreading. RX сериите само од Sapphire се убај другите се чкарт, нема да ти вреди да вложиш во RX 590/580 ама ако ги најдиш користени само, а на ново да не ги купуваш. Делојте шо ти ги објавив се до 550-560$ (31923 ден), а најубо че ти биди да си порачаш од кај џерманците ComputerUniverse (истите делој шо ги гледаш на PC Part Picker ги имаш на ComputerUniverse), се поефтини спрема кај нас, а се тро поскапи спрема САД (всушност сè шо е надвор од САД е поскапо). Најубо да си порачаш од линков шо го објавив, други не знам кој врша пратки за МК, освен ако одиш со кола до Грција (во Грција се поефтини компјутерските делој) или на друго место и така увезуваш за поефтино. Знам едни две британски страници да си земиш prebuilt компјутер или да си составиш ти и да ти го прата, ама сакпо е тро. Јас не би му дал на Anhoch и Setec пари зато шо на залиха немаат салам компјутерски делој и сите се стари со overpriced цени.
 
Последно уредено:

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.745
Поени од реакции
5.414
Шо лепев,прекројував од задни постови наназад од др. членови за делови ,ја склопив оваа,според мене листа .... Не сум сигурен за каква графичка да идам .... Планот ми е со 30к буџет ..... Сега не знам дали препорачувате,дали да останам со 1ТБ хард диск,за мене ок ми е и 500гб хард диск да терам .... Сакам да прецизирам за РАМОТ,дали да одам 1х8 или по 2х4 .... Здравје сакам тек и со 16ка ....

Screenshot_3.png
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.307
Поени од реакции
3.473
Шо лепев,прекројував од задни постови наназад од др. членови за делови ,ја склопив оваа,според мене листа .... Не сум сигурен за каква графичка да идам .... Планот ми е со 30к буџет ..... Сега не знам дали препорачувате,дали да останам со 1ТБ хард диск,за мене ок ми е и 500гб хард диск да терам .... Сакам да прецизирам за РАМОТ,дали да одам 1х8 или по 2х4 .... Здравје сакам тек и со 16ка ....

Прегледај го приврзокот 250550
Тоа кутија веке имаш напојување кое е слабо. Одбери празна. ССД земи 240ГБ, премалку е 120гб. ХДД за малце повеке 2ТБ ењ најисплатливо. Ако сакас скоро да додадеш рам може така, ама сакас само 8 земи си 2X 4GB; така подобро работа графиката. Мислам во буџето можеж и 1060 3ГБ имаш у сетец за 11000. Гфром карта е.
 
На врв Bottom