Уписи на факултет[генерална дискусија]

  • Креатор на темата Kacar
  • Време на започнување
Член од
28 јануари 2023
Мислења
4
Поени од реакции
3
УКИМ не знам искрено секоја година различно, лани кога немаше матура последниот имаше 99, нешто проценти. За УГД ќе влезеш без проблем ваљда.

Не можеш истовремено на два факултети да аплицираш, тоа е за напредни држави.

Национална ќе влезеш и УКИМ и УГД, пиши се таму автохтон, циган или што ти знам, така и со 40 поени ќе стануваш доктур.
Искрено, не знам што да кажам за нашава држава.
Приемен - нема, дипломи од натпррвари - не ср признаваат, аплицирање на два факултети - како што кажа самиот, тоа само за напредни држави, а препишување на матура - е ова е на максимум (лично познавам лица кои добиле најдобри резултати на матурата лани (беа први во цела Македонија) СО ПРЕПИШУВАЊЕ).
За жал, сме дојдени до тој степен што треба да си ја менуваме националната определеност за да си ги оствариме сопствените соништа.
ПРОКЛЕТА МАКЕДОНИЈА!
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Дебилана....џабе ојте на факултет.

 
Член од
6 февруари 2023
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo dali mozebi nekoj znae ili ima iskustvo so erasmus, dali bi mi pomognalo nekako za po zavrsuvanje na fakultet da mozam da rabotam vo stranstvo potocno Slovenija?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.336
Поени од реакции
19.751
Zdravo dali mozebi nekoj znae ili ima iskustvo so erasmus, dali bi mi pomognalo nekako za po zavrsuvanje na fakultet da mozam da rabotam vo stranstvo potocno Slovenija?
Можеш од тука да бараш работа за Словенија.

 
Член од
25 ноември 2021
Мислења
27
Поени од реакции
0
Zdravo, dali nekoj znae kade mozam da proveram kade moze da se prodolzi na master so diploma od odreden smer od ekonomski? (Prasuvam za stranstvo)
 
Член од
7 декември 2022
Мислења
9
Поени од реакции
0
Сакам да се упишам на УКИМ, прв циклус додипломски и средив се друго што треба, електронска пријава, испечатив, итн. Но ме буни овој дел.
Вели 50 денари административна такса со образец ПП50 и 300 денари на жиро сметка (ќе се упишувам на факултет каде што не се прави проверка на знаење). Како треба да се уплаќа со уплатнициве дека појма неам?
 

Attachments

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.637
Поени од реакции
38.820
Сакам да се упишам на УКИМ, прв циклус додипломски и средив се друго што треба, електронска пријава, испечатив, итн. Но ме буни овој дел.
Вели 50 денари административна такса со образец ПП50 и 300 денари на жиро сметка (ќе се упишувам на факултет каде што не се прави проверка на знаење). Како треба да се уплаќа со уплатнициве дека појма неам?
имаш све на факс пред студентски прашања кога ќе дојдеш да се упишуваш ќе ти кажат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.637
Поени од реакции
38.820
Не треба пред да одам да го средам тоа или може понатаму? Дека утре и задутре е прв рок
епа ако немаш таму онлајн на која сметка да се уплатат тие 300 денари и поштенски марки треба таму тоа да го направиш. Ќе земеш уплатници и ќе средиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom