Туристка убила лебед за да се слика со него

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.381
Поени од реакции
28.496
Група туристи од соседството се во посета на Охрид. И тоа, ќе се сложите, е добро за туризмот, за економијата, за градот, за промоцијата на земјава... Но, не е добро кога неартикулирани примитивци ја сочинуваат таа туристичка група. Не само што не е добро, туку е и опасно.

фото: Н. Батев
Овојпат опасно беше за лебедите во езерото. Оваа жена на фотографијата, која дошла да ужива во убавините на Охрид и езерото, влезе во студената вода и најбрутално ја извлече кутрата птица од водата за да се фотографира со неа.

фото: Н. Батев

И еве ја, пред таа гордо да ја објави фотката со лебедот на сите социјални мрежи, пред да собере стотици срценца и лајкови, ја објавуваме фотографијата на нашиот фоторепортер за да собере илјадници срамови.

фото: Н. Батев

Не знам дали сте ја виделе оваа вест.
Грозно, злобно, ретардирано. Немам што повеќе да кажам. Се надевам ќе се казни строго.
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Колку што знам не е убиен лебедот, туку повреден?

Иначе за ваквите само бесилка е спасот.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Не ми е јасно, убила или не?

Не дека е во ред било кое сценарио, ама да знаеме да сме на чисто што се случило.


Инаку пачаврава не е едина. Само ја фатила медиумската антена и сега е во етер.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.073
Поени од реакции
6.691
ја убила , ја искористиле во садомазохистички обреди........опасна некоја секта била да се запалат сите до една !
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Само црнечко е*ење тука на лице место !
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не знаеме ни дали е повреден лебедот ама во секој случај изгледа грозно и е за осуда. Какви идиоти има на планетава, ќе тегнам лебеди за да се сликам за фејсбук.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.879
Поени од реакции
15.838
глупо до бесвест, а Лебед знае и да касне и да нападне кога имаат малечки, имам видено...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.834
Поени од реакции
83.674
Се сеќавате на македонецот кога погали една фока во Хрватска, па одма беше протеран од земјата...? Е истово кај нас треба да биде, посебно во Охрид.

Колку треба да си чукнат во тоа главата,да мачиш животно за да направиш едно селфи, значи Бог да чува и да брани.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.962
Ова социјалните мрежи тотално ги пореметија луѓево.
Го заболе некој дали она се сликала со лебед. Глуперда откачена.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.879
Поени од реакции
15.838
Се сеќавате на македонецот кога погали една фока во Хрватска, па одма беше протеран од земјата...? Е истово кај нас треба да биде, посебно во Охрид.

Колку треба да си чукнат во тоа главата,да мачиш животно за да направиш едно селфи, значи Бог да чува и да брани.
ја погали па ја избрка во морето... всушност многу добро направи, имаше многу критики на казната што му ја изрекоа... а таа фока набргу почина, од нездрав живот во средина со многу луѓе, голема е можност за инфекција ..
А има и друга лоша работа со Лебедите, не би смеело да се дозволува ранење на диви животни... во Египет строго се казнува и фрлање леб на рибите
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
A шо корист има Македонија од лебедо?
праи нешо, симбол е на Македонија?
Убива змии, пацови, комунисти, пицајзли, вошки??
Ај да беше лав или рис или караорманска чучулига, или некое животинче од која има корист општеството, вака една птичурина која само треба да ја храниме и сери низ охридско езеро од друга страна ова туристка ќе потроши некој денар низ Охрит а лебедо нема ни денар да остај
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
овие туристи изгледа од некоја лудница се овде на екскурзија.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Кој болен народ шета по земјава.....:sick:

Туку нели донесоа закон дека секој кој што ќе малтретира или убие животно ќе биде казнет со парична казна или со неколку години затвор? Или тоа се само зборови напишани на лист хартија кои тешко дека ќе се спроведат во пракса........:confused:
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
"Ве информираме дека го контактиравме фотографот од Вечер ( Nake Batev ) кој ја фотографираше оваа случка при што реагирал за да албанската туристката ја пушти птицата. Други податоци немаме, знаеме дека за среќа лебедот поминал без сериозни физички повреди.
Доколку некој успее да ја лоцира туристката, замолуваме да не информира.
Јавно благодариме на Наке и новинарот од Вечер што го спасија лебедот и ја обелодениле оваа мизерија и насилство на кое се изложени животните."

Од Facebook страната на Анима Мунди. Иначе што да се каже, класична сељанка (not to be confused with селанка).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom