Труење на кучиња и мачки

Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
http://www.press24.mk/skopjankata-od-ilinden-raskazha-za-napadot-od-kuchinja-sakashe-da-me-grizne-za-liceto-bolkata-beshe
Нов хорор завчера го потресе Скопје кога во населбата Илинден жена беше нападната од кучиња.
- “Сабајлето околу 7:30 часот, заедно со ќерка ми излеговме од дома за да ја испратам во училиште бидејќи кучиња има насекаде”. Се израдував и си помислив: добро е ќерка ми се преплаши од кучињата и отсега сама ќе оди на училиште. Имаше 10 кучиња во близина, раскажува таа за Република.
Четири кучиња и скокнале од зад грб. Таа се обидела да најде нешто да се одбрани, но не успеала. Се борела со кучињата десет минути.
- Почнав да се бранам и со шалот што го носев на вратот. Но, и со тоа не ги исплашив. Викав колку што ме држеше глас, додава таа.
Глутницата успеала Бајрамовска да ја турне на земја. Острите заби на разбеснетите кучиња почнале да и ја тргаат облеката, а едното од нив и ги зарило забите во грбот. Едно сакало да ја гризне за лицето, се покрила со рацете и веќе не памети што било. Кога се освестила кучињата ги немало. Отишла дома, а потоа од најблиските од семејството била префрлена во болница.

ама со камен требало
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Функционира.

Ќе се преправаш дека зимаш камен или било каков предмет и ќе го фрлиш, ќе направиш дистракција и ќе купиш на време.

Кучињата имаат инстинкт да гонат (реагираат на движење; бегање во случај со бабата или трчаат рандом по автомобилите), ако бегаш правиш полошо одколку да се препрваш дека фрлаш нешто - инстинктивно ќе одат према "предметот" а ове може да го комбинираш со извици како Мрш, Сус, Ју бе (у Струмица е така :pos:).

Ако не функционира ништо од наведеното имам само еден совет; го фаќаш на волеј, гледај да ја погодиш главата (носот е битен), врат или заден дел на глава.
 

king-makedon

THE KING
Член од
5 декември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
262
У Кичево најубаво си го решија проблемот летоска.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.037
Поени од реакции
106.833
Nesto probuvas da me isprovociras ili? Ajde be maze da otideme kaj tie strasni kucinja, ti sedi vo kola,jas ke iskocam i ke otidam da gi galam, moze li? Ako me iskasaat ke te castam rucek kaj sakas, ama ako gi galam, ke platis ubava gozba!
Sega pak li ke ucvikas i ke kazes deka na tvoi godini e glupo da go prais toa? A ne e glupo na tvoi godini da pisuvas gluposti po forumi?
Абе која е потребата да се бранам од некого или нешто??? Што ти е со муабетиве човече аман... Јас сакам слободно да одам по улица без да се тресам дека некој ќе ме утепа или некое животно ќе ме изеде. Не замарај со тоа гаѓање и замавнување со камења, тоа ќе правам јас камења ќе носам со себе и ќе замавнувам по улица за да не ме јадат кучиња. Се додека не реагираат надлежните институции ќе има убивање на кучињата скитници, некаде оправдано, некаде не, али тоа е..
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Izbrisani se del od postovite. Toj sto prijavil da si znae deka opomenata se odnesuva i za nego.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
..Dovolno e da kleknes demek zimas kamen, i tie "zverovi" ke ja svitkaat opaskata...
За ова целосно се согласувам. Јас имам куче кое секогаш носи маска, па не е во можност да се одбрани. Неколку пати сакале да не нападнат други кучиња, но тоа најчесто биле домашни кои ги шетаат пуштени несовесните газди. Уличните кучиња, оние најопасните, ќе земеш камен од земја, па дури и да одглумиш дека земаш и ќе избега, за другите улични мирни ќе се доближат, но само лаат или ржат, друго ништо не прават.

Абе која е потребата да се бранам од некого или нешто??? Што ти е со муабетиве човече аман... Јас сакам слободно да одам по улица без да се тресам дека некој ќе ме утепа или некое животно ќе ме изеде. Не замарај со тоа гаѓање и замавнување со камења, тоа ќе правам јас камења ќе носам со себе и ќе замавнувам по улица за да не ме јадат кучиња. Се додека не реагираат надлежните институции ќе има убивање на кучињата скитници, некаде оправдано, некаде не, али тоа е..
Се согласувам дека не треба да излезеш надвор и да очекуваш дека треба да се браниш, но не е за оправдување фрлањето на отров на секаде. Дали знаеш дека 70% од луѓето кои фрлаат отров никогаш не биле нападнати од куче, па дури и не ни имаат некаков контакт со кучиња? Едноставно постојат луѓе кои своите исфрустрирани умови ги задоволуваат со тоа што уживаат да убиваат животни, дел од нив кучињата ги потсеќаат и на селото од кое доаѓаат, па задоа и не ги сакаат. Тој што е денес спремен да убие куче (а со отровите умираат и мачки кои не се никаква штета), утре ќе биде спремен и човек да убие. Не знаеш какви психопати шетаат по улиците. Кучињата се најмал проблем во однос на нив.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.322
Поени од реакции
3.171
Vo drzava kade sto nemas pravo da nosis oruzje truenjeto e odlicna alternativa za odbrana od vakvi gnasni zverovi

 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Kucinjava pocnaa kako "na kopce" da kasaat vo isto vreme....da ne e nesto somnitelno?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
Некој идиот го пуштил своето расно агресивно куче кои искаса луѓе и сега психопатите излегоа да ги трујат невините улични кучиња кои во најголемиот број освен радост и љубов друго ништо не знаат да ти покажат. Треба да си тежок психопат за да си спремен да убиеш. Тој денес што убил куче, утре и човек да убие ќе биде спремен. Да не збориме за тоа дека отровот може да усмрти и луѓе ако дојдат во контакт со него. Деца надвор си играат, ама изгледа некој на тоа не мисли. Жално ќе биде ако државата не го сопре ова и не ги казни разнесувачите на отровот. Убиство си е убиство, било на куче или на човек.
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2644325

не верувам дека е овој Ротвајлер, но бидејќи е од тој дел на населбата Веројатно газдата знае кој е мажјакот што направи лом во тој дел наа населбта....
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395



Многу ме интересира сега какви дејствија ќе се превземат против чинителите на вакво дело? И деца да се....не е дете ако знае да напика петарда во уста на живо суштество!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom