Трева (дворска-парковска)

Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
905
Имам јас окулу 400 квадрата тревник...моите дома многу сакаат зеленило и само садат нешто..за полевањето можам да кажам дека во летните горештини тревата може да се прска скоро цел ден ..али со прскалка и натенане..да не се вади него на ливчињата да паѓа вода да бидат редовно свежи...а навечер за вадење е нај убаво....и успат.. пофалете се и какви косалки имате ..таткоми збуца 100 евричи за една "BLACK I DECKER" и коа ќе го видам коа коси смеа ме фаќа ...ужива човеков !
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.493
Поени од реакции
7.773
Ај малце едит на темава

IMG0544A.jpg

Мојов тревник тазе шишан..насаден пред 2 месеци..е сега како што може да се види,не ми никна целосно,рамномерно..Има тук таму неникнато,празнини..ако има некој позапознаен да ми каже дали ќе се згусне или ќе мора да досејувам..
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.000
Поени од реакции
2.371
Ај малце едит на темава

Прегледај го приврзокот 44025

Мојов тревник тазе шишан..насаден пред 2 месеци..е сега како што може да се види,не ми никна целосно,рамномерно..Има тук таму неникнато,празнини..ако има некој позапознаен да ми каже дали ќе се згусне или ќе мора да досејувам..
Догодина вештачко ѓубриво во Април и до Јули со редовно косење на 4 дена и поливање со вода секое утро имаш тревник ала Емирати Стејдиум :)


Абе луѓе, неможев да најдам соодветна тема па ај тука ќе прашам.

Како да се спасам од крт? Направив дома во аголот од тревникот полукруг со големи камења и го наполнив со земја, засадив цвеќиња и зимзелени дрвца. Се супер изгледа ама од пред неколку дена, крт ми прави дупки секој ден.

Чаре?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.493
Поени од реакции
7.773
Догодина вештачко ѓубриво во Април и до Јули со редовно косење на 4 дена и поливање со вода секое утро имаш тревник ала Емирати Стејдиум :)


Абе луѓе, неможев да најдам соодветна тема па ај тука ќе прашам.

Како да се спасам од крт? Направив дома во аголот од тревникот полукруг со големи камења и го наполнив со земја, засадив цвеќиња и зимзелени дрвца. Се супер изгледа ама од пред неколку дена, крт ми прави дупки секој ден.

Чаре?
утепај го :cautious:
и така е слеп,не гледа..ти у заседа чекај го да искочи надвор у лупни го со нешто..
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Ај малце едит на темава

Прегледај го приврзокот 44025

Мојов тревник тазе шишан..насаден пред 2 месеци..е сега како што може да се види,не ми никна целосно,рамномерно..Има тук таму неникнато,празнини..ако има некој позапознаен да ми каже дали ќе се згусне или ќе мора да досејувам..
не очекувај веднаш да биде како под конец, догодина ќе биде одлична, засега ти е супер, не се секирај, рано е за како на слика:)

Абе луѓе, неможев да најдам соодветна тема па ај тука ќе прашам.
Како да се спасам од крт? Направив дома во аголот од тревникот полукруг со големи камења и го наполнив со земја, засадив цвеќиња и зимзелени дрвца. Се супер изгледа ама од пред неколку дена, крт ми прави дупки секој ден.
http://www.conrad.mk/artikel.php?ks=621733
http://www.conrad.mk/artikel.php?ks=621705
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.412
Поени од реакции
740
Сега скоро, насадив и јас жива ограда, ја зедов од едно градинарско претпријатие. Е сега, живата ограда што ја зедов имаше пуштено корчиња и цената беше 300 ден за 100 корчиња/стапчиња жива ограда.
Сеењето е нормално (или бар јас така ги посадив), копаш дупка го ставаш корчето и закопуваш :) јас вака направив и сите до едно се фатија.
Инаку јас ги посеав пролетоска, имам чуено дека пролетно и есенско време се сее и највеќе имало шанса да се фатат.
Претходно се обидов да посеам жива ограда ама онака, исечени стапчиња од веќе порасната жива ограда (без корчиња) ама не ми успеа.
И да, откоа ги посадив им ставив мал слој арско ѓубриво и да не ги заречам сега за сега супер си тераат иако малце бавно растат.
Веројатно знаеш како се вика оградата, тоест што е, шимшир или? Овде читам некоја лигуструм била
одлична жива ограда. Има ли тоа кај нас. Побрзо растела од шимшир.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.306
Поени од реакции
11.028
Веројатно знаеш како се вика оградата, тоест што е, шимшир или? Овде читам некоја лигуструм била
одлична жива ограда. Има ли тоа кај нас. Побрзо растела од шимшир.
Врска неам како се вика оградата.
Ама чудна ограда, расцветува бе, има бели цветови и мириса на јоргован. Цело маало ми мириса.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.493
Поени од реакции
7.773
не очекувај веднаш да биде како под конец, догодина ќе биде одлична, засега ти е супер, не се секирај, рано е за како на слика:)


http://www.conrad.mk/artikel.php?ks=621733
http://www.conrad.mk/artikel.php?ks=621705
Да и ја тоа си го помислив..она е добра не да не,ама на некои места чат пат нема или е поретка..со косење и ѓубрење ќе се згусне веројатно.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.412
Поени од реакции
740
Да и ја тоа си го помислив..она е добра не да не,ама на некои места чат пат нема или е поретка..со косење и ѓубрење ќе се згусне веројатно.
Мислу дека си требаја да ставиш муљ од реку како подлога на траву.:)
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
131
Поени од реакции
38
Здраво! Ке ве замолам, ако може да ми кажете од каде ке можам да купам трева за во двор? Сакам да почнам да го уредувам дворот летово па ми треба инфо. Ми треба трева и некои зимзелени цвеќиња...
Ако имате идеја, би била повеќе од добродојдена!

ПС. Би можеле (ако знаете) да ми кажете и од каде може да набавам веке израснати дрва? Значи во двор да ги засадам и потоа да почекам за нивно понатамошно растење... од прилика макс. големина до 3метра.

Фала!!
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
3.316
Имаме два тревника така 25м2 сите два и уживам кога ги косам. :icon_lol:
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
651
Поени од реакции
132
Сакам да го уредам дворот со некоја убава трева (не многу нежна) и да посадам некое дрвце. Имам едно дрвце во двор од оние украсни зимзелени, дали знае некој од него дали можам да извадам други? И сега има ситни плодови на него, мали шишарки, ама дали може од нив да се расадува? Некој предлог за каква трева да насадам? И некои препарати за чистење на дива трева, самоникната...... Имам многу за средување, ама полека би требало да го средам дворот :D само треба малку помош од некој што се разбира во работава :P Ако некој може да помогне, благодарам однапред :D
 
Член од
1 јуни 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво
Имам трева околу 40м2 насеана пред 2 ипол месеци и на некои места досејувана пред 15-20 дена. Проблемот е во тоа што има многу мравки, и го носат семето, и на некои места остана празно. Друг проблем е што на поголема површина тревата е жолта, односно ја нема онаа освежителна зелена боја. Дали е тоа затоа што таман кога израсна почна врнежливото време (месец ипол нон стоп врнеше и немаше сонце) или е нешто друго ? Ова е второ косење, па ме интересира ваше мислење дали ке се згусне уште, ке ја добие ли зелената боја и колку време треба да е стара тревата за да можам да ставам ѓубриво (а да не ја оштетам). Поздрав!
 

Attachments

На врв Bottom