Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
21 јули 2021
Мислења
28
Поени од реакции
54
Дечки, кога се купуваат акции или удели, дали истите се пријавуваат кај нас? Мислам дека имаше некоја агенција во која водела евиденција за имотот во странство, ама првично мислам дека беше само за недвижен имот.

Друго, да речеме дека купуваш акции 100 акции по 1 евро, а ги продаваш по 2 евра. Автомтски си остварил капитална добивка од 100 евра, на која треба да платиш данок од 10%. На кој начин го регулираш ова? Моментално како што читав немало данок на капитална добивка, но на кој начин докажуваш дека баш пристигнатите средства ти се капитална добивка? Дали не се случува УЈП гледа прилив од 200 евра и да бара 10% на тие 200 евра? На кој начин се регулира ова?

Дали доколку се оди со МК брокер, на пример Илирика, тие автоматски ги решаваат овие работи?
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Јас мислам дека ќе фатиш на некоја јас имам 2-3 слични како твоите. Имам доста хај бета акции и левериџ етфи. Очекувам раст и добра берза и следниве години. Се спремам сега да земам и крипто.
My lost brother
Ако ојме во минус ќе постираме скриншотови на реддит хехе :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Stvarno prasav. Posto probav da najdam nesto info za nea i mnogu malku mozev da najdam??
Ja u start pisav deka ne mozam da spodelam detali. Koj saka da ja vozi, izvolte, nikoj so pistol na glava ne teram da kupuva :pos: .

Ocekuvam sledna nedela da ima dobar up.

Kako i kaj sekoja akcija, i ovde se verojatnosti vo igra, a nie igrame so tie verojatnosti i rizici. Vremeto ke kaze, slobodno me citirajte za 1 mesec.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.767
Ja u start pisav deka ne mozam da spodelam detali. Koj saka da ja vozi, izvolte, nikoj so pistol na glava ne teram da kupuva :pos: .

Ocekuvam sledna nedela da ima dobar up.

Kako i kaj sekoja akcija, i ovde se verojatnosti vo igra, a nie igrame so tie verojatnosti i rizici. Vremeto ke kaze, slobodno me citirajte za 1 mesec.
со среќа и дај боже да се вратаТ до налето 270.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
со среќа и дај боже да се вратаТ до налето 270.
ne zborime za BABA, ama fala, nad 200$ naleto ke e top. 130$ mi e prosecna cena.
Автоматски споено мислење:

Nego da go prasam @filipidi dali ke ja vozime JMIA pak? :D na 9eur nekako skapo ama ako padne uste moze da uplatime lutrija :kafence:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Beyond Meat, Inc. (BYND
ми избега да прикупам уште малку, првиот пат зедов на 62, пуштив ордери и овој пат на 64 ама избега за влакно. Треба да оди многу нагоре.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Колку време чекавте да ви дадат документ од IB за да можете да извршите уплата преку банка. Јас еве веќе 10 денови не можам да добијам потпишан договор за да извршам уплата.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Колку време чекавте да ви дадат документ од IB за да можете да извршите уплата преку банка. Јас еве веќе 10 денови не можам да добијам потпишан договор за да извршам уплата.
Ja u start pisav deka ne mozam da spodelam detali. Koj saka da ja vozi, izvolte, nikoj so pistol na glava ne teram da kupuva :pos: .

Ocekuvam sledna nedela da ima dobar up.

Kako i kaj sekoja akcija, i ovde se verojatnosti vo igra, a nie igrame so tie verojatnosti i rizici. Vremeto ke kaze, slobodno me citirajte za 1 mesec.
eve ne pocastija za Bozik so dobar up od skoro 8%. Sto ke im e parkata da mi se padne, dobra akcija da mi se padne e dovolno :pos:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Nekoja greska da ne imas, mislam odma go generirase toj wire dokumentot.
Wire го имам, бараат некој документ дополнително како договор ама не оној општиот што може да се симне terms and conditions
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Wire го имам, бараат некој документ дополнително како договор ама не оној општиот што може да се симне terms and conditions
  1. Reports-Other Reports-Account Confirmation Letter with Customer Agreement испечати го овој документ.
  2. После тоа Account Settings - и лево од името на акаунтот имаш знакче со буква i, кликни таму, ќе ти ги покаже сите твои информации, испечати го и тој документ. 1641558839064.png
  3. Испечати го документот за депозитот што ти треба.
Со овие 3 документи ќе немаш проблем во банка.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
  1. Reports-Other Reports-Account Confirmation Letter with Customer Agreement испечати го овој документ.
  2. После тоа Account Settings - и лево од името на акаунтот имаш знакче со буква i, кликни таму, ќе ти ги покаже сите твои информации, испечати го и тој документ. Прегледај го приврзокот 318670
  3. Испечати го документот за депозитот што ти треба.
Со овие 3 документи ќе немаш проблем во банка.
Им пишав и на IB и на Tradestation тие се во некаква координација само не ми е јасно зошто им е потребно толку време за да се достави како договор за соработка на кое го има моето име и презиме
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Им пишав и на IB и на Tradestation тие се во некаква координација само не ми е јасно зошто им е потребно толку време за да се достави како договор за соработка на кое го има моето име и презиме
Мене едниот тикет ми го имаа испуштено, ми се скапа извинување тој агентот оти им отворив втор со референца кон првиот.
Инаку генерално добивам одговори за 1-2 денови во тек на неделата.
Исто чекав еден ден да ми променат основна валута од евра во долар.
Не разбирам како го немаш договорот,тој кај мене беше достапен веднаш.
Пробај гњави ги на chat, имаат и live support.
 
Член од
24 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
32
Преку која банка е најлесно да се префрлат средства на Интерактив? Јас пробав преку Стопанска да го направам свифтот, но некако беа упрпани дека ќе сум тргувал крипто валути (иако експлицитно им кажав за хартии од вредност ми е), и ми бараа фактура/документ во кој точно ќе биде наведено што купувам со тие пари, нешто што не верувам дека би можел да го изгенерирам бидејќи не работи платформата на тој начин.

Вака низ форумов гледам НЛБ се спомнува како релативно безболен начин, други искуства?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Преку која банка е најлесно да се префрлат средства на Интерактив? Јас пробав преку Стопанска да го направам свифтот, но некако беа упрпани дека ќе сум тргувал крипто валути (иако експлицитно им кажав за хартии од вредност ми е), и ми бараа фактура/документ во кој точно ќе биде наведено што купувам со тие пари, нешто што не верувам дека би можел да го изгенерирам бидејќи не работи платформата на тој начин.

Вака низ форумов гледам НЛБ се спомнува како релативно безболен начин, други искуства?
Шпаркасе исто, без проблем
 

Kajgana Shop

На врв Bottom