Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
vo svetot na EV, Tesla e nezamenliva i ushte dolgo kje bide taka. berzite se samo potvrda na toa.
vo delot na software i baterii e daleku pred site, germancite nudat design i qualität no tehnoloski zaostanuvaat. azijatite dobro napreduvaat. preku nokj solidno se pozicioniraa na pazarot.
toa za GM, ako dosega ne se nametnaa kako seriozen igrac neznam shto ocekuvash od niv.

QS e dobra firma, zvucni iminja, investitori, covek od Tesla sedi vo bordot, no ako gi vidish brojkite naredni 3 god. bez dobivka, posle 8 god. so seriozna dobivka vo odnos na MK . nakratko ima mnogu poseriozni igraci vo delot na baterii.
Zasega Tesla se Nr 1 ama uste kolku ke izdrzat ke vidime,Nissan Leaf,Kia E Niro prodavet ko alva...za ovie Koenigseggs malku se znajt a i malku se zborvit opasni ke bidat.Od 300 vraboteni polovinata se inzinjeri,site koli im se skapi,do 2025 ne primaat naracki sve e prodaeno.Sakaat da bidat podobri od Tesla....od neofic izvori baraat da otvorat fabrika vo bivsa Yu---hrvatska-srbija.....a nasive so spijat edna fabrika da otvorat za proizvod. na baterii 6000 ke se vrabotat....investicija e kolku budzetot na Makedonija.(4-miljardi evra)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Zasega Tesla se Nr 1 ama uste kolku ke izdrzat ke vidime,Nissan Leaf,Kia E Niro prodavet ko alva...za ovie Koenigseggs malku se znajt a i malku se zborvit opasni ke bidat.Od 300 vraboteni polovinata se inzinjeri,site koli im se skapi,do 2025 ne primaat naracki sve e prodaeno.Sakaat da bidat podobri od Tesla....od neofic izvori baraat da otvorat fabrika vo bivsa Yu---hrvatska-srbija.....a nasive so spijat edna fabrika da otvorat za proizvod. na baterii 6000 ke se vrabotat....investicija e kolku budzetot na Makedonija.(4-miljardi evra)
Кој ќе работи бе? од кај ни на нас толку инженери? Не можеме продавачки за гаќи да најдеме, а не па за производство на батерии.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Кој ќе работи бе? од кај ни на нас толку инженери? Не можеме продавачки за гаќи да најдеме, а не па за производство на батерии.
Сибеш пиперо ме изнасмеа :D Инаку да, ние немаме човечки ресурси за таква фабрика, иако реално нив им треба р"мбачи не толку инженери, тоа си имаат. На 6000 некаде 500 инженери максимум. И тоа под услов и дел од лабораториите и РД да бидат тука. Само тој јуне нас нема да не муне!
Бајдвеј мислење колку би биле овие интересни за инвестирање https://investors.velodynelidar.com/
Гледам акциите им идат у минус, ама пак од друга страна кинезите се почесто ги вградуваат во своите производи.
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
QS ја купив на 15, небитно. Прв производ очекуваат во 2025 читајте малце и тоа ССБ. Ако успеат да направат и ипорачаат ССБ до 2025, а другиве не успеат тогаш цената е ефтина, ако не изгор скапа. Резиме цената ќе оди горе долу страшно непредвидливо така да сите валуации колку вреди се неосновани. ГМ ти е како банка да купиш, (пре Форд би го земал ама не го земам) не си во минус ама не очекувај и некоја капиталка.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.020
На ИБ за колку време ви го одобрија акаунтот и дали е $120/годишно за чување на акции или грешка сум?
 
Член од
30 април 2018
Мислења
256
Поени од реакции
503
Valuacijata na TSLA vo dve sliki

download.png
IMG_20210111_210517.jpg

Samo "teslar" ne moze da vidi kade odi ova.

Eve uste edna analiza na istava tema


vo svetot na EV, Tesla e nezamenliva i ushte dolgo kje bide taka. berzite se samo potvrda na toa.
vo delot na software i baterii e daleku pred site, germancite nudat design i qualität no tehnoloski zaostanuvaat. azijatite dobro napreduvaat. preku nokj solidno se pozicioniraa na pazarot.
toa za GM, ako dosega ne se nametnaa kako seriozen igrac neznam shto ocekuvash od niv.

QS e dobra firma, zvucni iminja, investitori, covek od Tesla sedi vo bordot, no ako gi vidish brojkite naredni 3 god. bez dobivka, posle 8 god. so seriozna dobivka vo odnos na MK . nakratko ima mnogu poseriozni igraci vo delot na baterii.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Кој ќе работи бе? од кај ни на нас толку инженери? Не можеме продавачки за гаќи да најдеме, а не па за производство на батерии.
Многу брзо го заборај Стевче-гаштарот, ти теквит кој беше тој?
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Valuacijata na TSLA vo dve sliki

Прегледај го приврзокот 280755
Прегледај го приврзокот 280758

Samo "teslar" ne moze da vidi kade odi ova.

Eve uste edna analiza na istava tema

jas pa mislev temava e imuna na mak. syndrom, a taa da ti bila detska gradinka.

nikoj ne ti nametnuva mislenje, investiraj kaj sakash. toa e moj stav. ako imas kontra argumenti iznesi gi bez cinizam.
problemot e sto nemas svoja analiza pa si zakacil nesto od nekogo. ne go razbiras vremeto i promenite koi doagaat pa pagjas vo nesvest od summte koi patem ne se samo kaj tsla . na koj mu treba ke iz-Google-a.
si mozel da se informiras za volumenot na novi investicii i za kakva tehnologija stanuva zbor .

inaku temava mu ja ostavam na refus & co. da pod-zalecite po nekoj komplex.
od mene tolku, dva tri posta i tie se premnogu.
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
53
Поени од реакции
23
Добро, кои документи треба да се приложат во банка за да помине успешно плаќањето (кон InteractiveBrokers) за депозитот?

Направив налог преку електронско банкарство, ми пратија меил да доставам документи:
  • Документ со кој може да се потврди трансакцијата
  • Налог за извршување трансакција даден на овластен учесник на пазарот на хартии од вредност/овластен учесник на странска берза или организиран пазар на хартии од вредност
Јас им го испратив документот што ми го генерира interactive brokers кога ќе направам нов депозит и што пишува дека треба тој документ да се достави до банката. Од банкава ми велат не е валиден тој документ и да сум видел кои документи биле побарани и тие да ги испратам..

Ме мрзи сега да одам до банка за една уплата само, 2021 година..Help ?
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Добро, кои документи треба да се приложат во банка за да помине успешно плаќањето (кон InteractiveBrokers) за депозитот?

Направив налог преку електронско банкарство, ми пратија меил да доставам документи:
  • Документ со кој може да се потврди трансакцијата
  • Налог за извршување трансакција даден на овластен учесник на пазарот на хартии од вредност/овластен учесник на странска берза или организиран пазар на хартии од вредност
Јас им го испратив документот што ми го генерира interactive brokers кога ќе направам нов депозит и што пишува дека треба тој документ да се достави до банката. Од банкава ми велат не е валиден тој документ и да сум видел кои документи биле побарани и тие да ги испратам..

Ме мрзи сега да одам до банка за една уплата само, 2021 година..Help ?


Седи дома, и тие у банката незнаат кај тераат, сами гратис корона има...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
QEP - QEP Resources, Inc.
Eве една интересна акција. Ако некој сака да игра поризично. Хиперпорценета со многу јаки фундаменти во катастрофа сектор кој сега се очекува да стане се опорави.
 
Член од
23 октомври 2020
Мислења
8
Поени од реакции
5
Добро, кои документи треба да се приложат во банка за да помине успешно плаќањето (кон InteractiveBrokers) за депозитот?

Направив налог преку електронско банкарство, ми пратија меил да доставам документи:
  • Документ со кој може да се потврди трансакцијата
  • Налог за извршување трансакција даден на овластен учесник на пазарот на хартии од вредност/овластен учесник на странска берза или организиран пазар на хартии од вредност
Јас им го испратив документот што ми го генерира interactive brokers кога ќе направам нов депозит и што пишува дека треба тој документ да се достави до банката. Од банкава ми велат не е валиден тој документ и да сум видел кои документи биле побарани и тие да ги испратам..

Ме мрзи сега да одам до банка за една уплата само, 2021 година..Help ?

Мислам дека преку Интерактив Брокерс ваков документ нема. Овој документ (налог за трансакција) го вадат тие што тргуваат преку Илирика. Преку Интерактив Брокерс може да се приложи само договорот со нив.

п.с. Која банка ги бара овие документи?
 
Член од
27 август 2019
Мислења
34
Поени од реакции
34
Да те прашам каков документ приложи за proof of address? Пошо пробав bank statement ми вика дека банката не припаѓала на FATF, а со возачка дозвола не може пошо нема адреса на нашите возачки.
Probaj so smetka od Telekom. Mene mi prifatija
 
Член од
23 октомври 2020
Мислења
8
Поени од реакции
5
Probaj so smetka od Telekom. Mene mi prifatija
Мене сметката од Телеком ми ја одбија со образложение: The submitted document seems to be a mobile phone bill which is not acceptable.
А сметката беше од Декември 2020 и на неа убаво си пишува дека е за фиксни услуги. Изгледа се зависи кој службеник ќе ти се погоди да ја разгледува апликацијата и на која нога станал тој ден. :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom