Тргување со странски хартии од вредност и недвижности

Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Да те прашам каков документ приложи за proof of address? Пошо пробав bank statement ми вика дека банката не припаѓала на FATF, а со возачка дозвола не може пошо нема адреса на нашите возачки.
Пасош, лична карта, можеш и на маил да им пратиш ако нема опција во онлине формуларот
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
240
Поени од реакции
150
Пасош искористив за proof of identity а лична карта не е во листата.
Reply на маиловите што ги добиваш при регистрација на нов акаунт па прати им лична ем убава карта, адреса има и во пасошот
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Najjako e koga baraat proof of address, i baraat nekoja smetka, a ona e na kirilicno pismo i baraat notarska zaverka i prevod :)
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
1
Сакав да отворам сметка за тргување во КМБ и ми го пратија ова:

Од досегашното искуство за тргување на XETRA(Германска Берза),NASDAQ,NYSE, минималните трошоци изнесуваат околу 80 евра/ долари по трансакција.

Не е ли ова скапо? Ова би се исплатело можеби за трансакции мин 8000$, што ако сакам да вложам 5-6000$ во 2 компании тогаш за истите би платил 160$ што ми делува прескапо.
Некој инфо за брокерски куќи/банки со помали трошоци?
 
Член од
12 септември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
10
Да те прашам каков документ приложи за proof of address? Пошо пробав bank statement ми вика дека банката не припаѓала на FATF, а со возачка дозвола не може пошо нема адреса на нашите возачки.
Сметка за Струја / Вода на твое име со истата адреса.
Јас со сметка за струја успешно верифицирав.
 
Член од
18 ноември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
65
Сакав да отворам сметка за тргување во КМБ и ми го пратија ова:

Од досегашното искуство за тргување на XETRA(Германска Берза),NASDAQ,NYSE, минималните трошоци изнесуваат околу 80 евра/ долари по трансакција.

Не е ли ова скапо? Ова би се исплатело можеби за трансакции мин 8000$, што ако сакам да вложам 5-6000$ во 2 компании тогаш за истите би платил 160$ што ми делува прескапо.
Некој инфо за брокерски куќи/банки со помали трошоци?
2000 e imas 30e provizija
20000e imas 100e provizija
Provereno na Ilirika Slovenija
 
Член од
10 април 2020
Мислења
26
Поени од реакции
7
Мислење дали е добар момент да се влезе во BABA ?
 
Член од
23 октомври 2020
Мислења
8
Поени од реакции
5
Прочитав повеќе мислења во врска со пријавувањето во УЈП на капитални добивки од тргување во странство. Доколку се тргува преку банките веројатно не се пријавува ништо ни во НБРМ ни во УЈП туку тоа го прават самите банки во наше име. Доколку некој има сметка кај Интерактив брокерс веројатно сам мора да пријавува капитални добивки во УЈП. Не ми е јасно единствено за Илирика. Дали вие што тргувате преку Илирика Словенија, ги пријавувате вашите капитални добивки сами или пак подружницата на Илирика во Македонија го прави тоа за вас како што е кај банките?
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Сакав да отворам сметка за тргување во КМБ и ми го пратија ова:

Од досегашното искуство за тргување на XETRA(Германска Берза),NASDAQ,NYSE, минималните трошоци изнесуваат околу 80 евра/ долари по трансакција.

Не е ли ова скапо? Ова би се исплатело можеби за трансакции мин 8000$, што ако сакам да вложам 5-6000$ во 2 компании тогаш за истите би платил 160$ што ми делува прескапо.
Некој инфо за брокерски куќи/банки со помали трошоци?
Тешко дека ќе успееш значително да смалиш трошоци. Дел од тие трошоци се за странската берза директно. Нас ни се чини скапо јер странските берзи си имаат тарифи прилагодени за локален пазар.
Затоа се купува акција за која што знаеш дека добро ќе порасне или количина...
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
88
Мислење дали е добар момент да се влезе во BABA ?
Најдобро да почекаш според мое мислење. Има анти-монопол истрага кон нив и додека не заврши не ми се верува да мрднат нагоре.
А од техничка перспектива паднаа под 50day-ma, 100day-ma, 200day-ma што најчесто значи дека ќе пага уште.
 
Член од
8 август 2016
Мислења
28
Поени од реакции
12
За тие што имате акаунт на ИБ, што треба да се внесе кај TIN? Не сум сигурен дали имам даночен број. Дали треба да побарам од УЈП или може да се штеклира едно од наведените дека не сме легално обрвзани во МК да имаме ЕДБ?
 

myarmyofone

Time and Space Traveller
Член од
23 март 2007
Мислења
72
Поени од реакции
67
За тие што имате акаунт на ИБ, што треба да се внесе кај TIN? Не сум сигурен дали имам даночен број. Дали треба да побарам од УЈП или може да се штеклира едно од наведените дека не сме легално обрвзани во МК да имаме ЕДБ?
Даночен број на физичко лице во мк е матичниот.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ок колку има што имаат сметка во ИБ? Нека пишат искуства, префрлање пари, тргување, има ли шортање, лонг, крипто, вадење пари? провизии?
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
88
Ок колку има што имаат сметка во ИБ? Нека пишат искуства, префрлање пари, тргување, има ли шортање, лонг, крипто, вадење пари? провизии?
Од продукти што нудат би кажал се освен крипто. ИБ продукти и провизии линк

Има три вида на account кој може да ги избереш и можеш да ги менуваш:
1.Cash
2.Margin(min 25 000 $)
3.Margin Portfolio(min 100 000$)

Нудат 3 вида на апликација за ИБ про:
1.Client Portal(веб апликација, лесна за користење дури и за почетници)
2.Mobile Application(малце лош user experience и чуден интерфејс)
3.Desktop Application(ова е како апликација за професионалци, има многу опции, ама е тешка за снаоѓање)

Во Client Portal има интересни алатки за користење како:
-Market Scaner(можеш да филтрираш според волумен,најактивни итн)
-Market Overview
-Ipo Supscription
-Portfolio Analyst
-Research Services
- etc

Префрлање пари преку wire/transfer only.
Може и преку електронско банкарство, девизна трансакција.(Пробано со НлбМТокен, 514 код за да ти помине).
Процесот е следен:
1. Се креира deposit notification во Client Portal каде се пополнува сметка од кај ќе бидат пратени парите
и колку пари ќе бидат пратени(може во повеке понудени валути), при што при креирање на овој notification, апликацијата враќа документ со сите
информации кои ни требаат за налогот(accountnumber, swift, iban, bankname etc) при што се носи во банка или се пополнува преку електронско банкарство.
2.Повлекување пари само на сметка од која се пратени.

Има inactive fee на месечно ниво голем како што забележав.
20$ за сметки под 2000$.(ако ги направиш овие со провизии не ги земат)
10$ за сметки од 2000$, а над 100 илјади мислам дека немаше.

Мој заклучок е дека изгледа супер во повеќе аспекти, од кои би ги издвоил тоа што нуди
многу инструменти од цел свет како Stocks ,Options. Futures, FOPs, Spot Currencies, Metals, Bonds, ETFs, Mutual Funds, CFDs, Hedge Funds, а спредовите и провизиите се многу мали за разлика од други платформи шо ги иам користено.
Тоа што не ми е малце по ќејф е интерфејсот и user experiencе посебно на мобилната апликација,десктоп апликацијата и inactive fee малце неразумно големо при што не е атрактивно за оние шо чуваат за подолг временски период.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom